Az Együtt Kiskanizsáért Egyesület és a múzeum közös munkájának köszönhetően újabb kötet született
Újra kiadott egy 1942-ben megjelent tankönyvet az Thúry György Múzeum és az Együtt Kiskanizsáért Egyesület. A kiadvány Betűbokréta. Magyar olvasókönyv a katolikus népiskolák IV. osztálya számára címmel látott napvilágot, a kötet a szervezők szerint időtálló alkotás.
A Magyar Plakát Házban mutatták be a kötetet csütörtökön, ugyanis a kiadvány az egyesület gondozásában, a Thúry György Múzeum támogatásával jelent meg. Az egykori olvasókönyv újbóli kiadása egy sorozat részét képezi – mondta el Száraz Csilla múzeumigazgató.
- A Thúry György Múzeum és az Együtt Kiskanizsáért Egyesület kapcsolata már régmúltra tekint vissza, az egyesület és a múzeum már több közös kötetet is kiadott, amelybe Horváth Jánosné és Kunics Zsuzsanna nagyon komoly munkát fektetett. És azok az emberek is, akik ezekhez a kötetekhez anyagot, dokumentumot, fényképeket szolgáltattak. Most egy másik vonulata van az egyesületnek, és mi ezt is támogatjuk, és örömmel mutatjuk be – árulta el Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója.
Az egyesület munkájának köszönhetően olyan reprint kiadások jelenhetnek meg, amelyek elkerülnék a 21. században élő emberek figyelmét, pedig ezek a tankönyvek időtállóak – hangsúlyozta Száraz Csilla. Az egyesület gyűjtőmunkája a helytörténetre, honismeretre és a néprajzra fókuszál – mondta elöljáróban Horváth Jánosné.
- Munkánk során ismerősöktől kaptam ezeket a régi, még ’45 előtti tankönyveket. És ez úgy hozható kapcsolatba az előbb említett gyűjtőmunkával, hogy annak a munkának az egyik legfontosabb része jelen időben az iskolatörténeti és templomtörténeti feldolgozás. Ezekből a könyvekből kanizsai gyerekek tanultak annak idején. Tulajdonképpen az iskolatörténethez ilyen szempontból szorosan kapcsolódnak – mondta el Horváth Jánosné, az Együtt Kiskanizsáért Egyesület elnöke.
A Betűbokréta című könyv mellett egy kisebb, vékonyabb kiadvány is az érdeklődők kezébe kerülhetett csütörtökön, amely a „Karácsonykor égben földön” címet viseli. Utóbbi kötet szintén az egyesület gyűjtőmunkájának köszönhetően készült el. A témával bővebben foglalkozunk egy későbbi magazinműsorunkban.
V.A.
(Képek: Kanizsa Médiaház)