A társasházakban gyakoriak a szomszédok közötti viták Kanizsán
Akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is számolhat az, aki rendszeresen zavarja szomszédai nyugalmát. A társasházi közösségekben nem ritka az együttélési szabályok megszegése, ami a polgári törvénykönyv szerint a birtokvédelem megsértését is jelentheti.
Minden olyan társasházban, amely több, mint 6 lakáscélú albetéttel rendelkezik, SZMSZ-t kell megalkotni, ami a békés együttélés szabályait rögzíti. Ez tartalmaz minden olyan cselekedetet, amit a lakóknak van, illetve nincs joga megtenni. A tűréskötelezettséget szintén leírja a szabályzat, ami például a felújításokra vonatkozik. A csendháborításnak számíthat a hangos veszekedés, zenehallgatás, vagy a kisállatokkal összefüggő problémák.
- Általában a közös képviselőt szokták ilyenkor megkeresni, de a közös képviselő is egy kényszerpályán van, sajnos nem tud sok mindent tenni. Ki lehet hívni a rendőrséget, mondjuk egy veszekedés esetében. Ha a rendőrséget kihívják, ők megállapítják, hogy be kell-e nekik avatkozni vagy esetleg nem kell. Ha nem kell, akkor esetleg a sértett fél tovább mehet, elmehet panaszra a jegyzőhöz - árulta el Németh László, a NKVG házkezelési csoportvezetője.
A jegyzőhöz beadott formanyomtatvány elbírálása 15 munkanap, ezután értesítik a feleket a vizsgálat eredményéről, az esetleges szankciókról. Ha ez esetben sem jutnak dűlőre a szomszédok, a következő lépcső a polgári peres eljárás, ahol a birtokvédelem megsértése okán lehet feljelentést tenni. A stábunk által megkérdezett jogász szerint egyes esetekben komoly büntetéssel is számolhat a vádlott.
- Zaklatásról akkor beszélünk, ha valaki más életébe önkényesen be kíván avatkozni. A törvény azt mondja, hogy ennek tartósnak kell lennie, illetőleg azt is mondja, hogy ennek olyan mértékűnek kell lennie, ami alkalmas arra, hogy a sértett mindennapi életébe beavatkozzon az elkövető. Ez esetben ez már bűncselekményi kategória, vétségről beszélünk, és egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő az adott cselekmény – mondta el Korcsmáros András ügyvéd.
A szakember hozzátette, Magyarországon kifejezetten gyakoriak az ilyen, elmérgesedett szomszédi viszonyból kialakuló perek, főként a társasházas lakóövezetekben. A témával bővebben is foglalkozunk a Nagykanizsa MA egyik következő adásában.
SZ.F.
(Kép: Kanizsa Médiaház)