A Sorozatgyilkosok gondolkodása címmel tartott előadást Róka László pszichoterapeuta a HSMK-ban
„Sorozatgyilkosok gondolkodása” címmel tartott előadást pénteken este a HSMK-ban Róka László pszichoterapeuta. A szakember az élet elleni bűncselekmények pszichológiai és társadalmi hátteréről számolt be a kanizsaiaknak.
A hivatalos definíció szerint az tekinthető sorozatgyilkosnak, aki három vagy több embert gyilkolt meg különböző helyszíneken és időpontokban. Róka László korábban éveken keresztül dolgozott áldozatsegítőként, ekkor kezdte el vizsgálni a bűncselekmények lélektani hátterét. A szakember szerint nem lehet általánosítani, hogy hogyan válik valaki elkövetővé. Szerinte jellemző, hogy azok az elkövetők, akik nem valamilyen gyermekkori trauma vagy fizikai bántalmazás miatt válnak gyilkossá, akkor kezdenek el ölni, amikor az általuk felépített világképben csalódnak.
- Ott van például John Wayne Gacy, akinek az egyetlen traumája az volt, hogy vékonydongájú, betegeskedő gyermekként az édesapja folyton becsmérelte. Érzelmi bántalmazás, amit nem tartunk nagynak, de ott van Ted Bundy, akiről szintén úgy gondolnánk, hogy békés, nyugodt gyerekkort élt meg. Viszont ő 18 évesen szembesült azzal, hogy egy hazugságban élt, mert az édesanyja házasságon kívül szülte őt fiatalkorúként, és Ted abban a hiszemben nőtt fel, hogy van egy nővére és vannak szülei, ehhez képest volt az édesanyja és a nagyszülei – mondta el Róka László, egészségpszichológiai szakpszichológus.
A szakpszichológus hangsúlyozta, annak, hogy a sorozatgyilkosokról filmeket, sorozatokat készítenek, csak szűkebb körökben lehet negatív hatása, társadalmilag azonban ezek elképzelhetetlenek. Róka László szerint nem lehet kijelenteni, hogy az általa bemutatott emberek valamennyien pszichopaták lettek volna, mivel akadtak olyan elkövetők is, akik a tetteiket megbánva feladták magukat vagy magukkal is végeztek.
- Itt két dolog is nehézséget okoz, egyrészt egy büntetésvégrehajtási intézményben mindig relatív, hogy mi öngyilkosság és mi az, amiben „segítettek neki”. Másrészt pedig ott vannak a fel nem derített gyilkosságok, gondoljunk a két leghíresebbre, a Zodiákusra és Hasfelmetsző Jackre. Ott is a magyarázatok egyike lehet az öngyilkosság akár - fogalmazott a szakpszichológus.
Róka László hangsúlyozta, az előadásai során ugyan vizsgálja, hogy mi vezetett a sorozatgyilkosok tetteihez, ám ez nem azt jelenti, hogy felmentené őket azok súlya alól. A témával bővebben is foglalkozunk a Közérdekes novemberi előadásában.
K.T.
(Képek: Kanizsa Médiaház)