9 hónap alatt 4 halott Zalában - frissítve!

facebook megosztás

Az év első kilenc hónapjában mintegy 120 lakástűz volt Zala vármegyében. A Katasztrófavédelem tájékoztatása szerint az esetek száma csökkenthető az olyan biztonsági intézkedésekkel, mint a kéményseprés, valamint az érzékelők kihelyezése. 

Az elmúlt évekkel majdnem megegyezik a lakástüzek idei száma a vármegye területén, ám az elmúlt hónapokban a lángok miatt nyolcan megsérültek, négyen pedig életüket vesztették. Augusztus végén Nagykanizsán, a Berzsenyi Dániel utcában gyulladt ki egy negyedik emeleti lakás, akkor 22 lakosnak kellett elhagynia a tömbházat, személyi sérülés nem történt. Kósi Zsolt kiemelte, az elmúlt négy évben mindössze egyetlen olyan lángra kapott ingatlanhoz hívták a tűzoltókat, ahol volt füstérzékelő. A vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság sajtószóvivője hozzátette, a legtöbbször kéményekben keletkezik tűz, kertes házban élőknek érdemes élni az ingyenes kéményseprési lehetőséggel, de a fűtőberendezések rendszeres ellenőrzése is segíthet a tüzek meggátolásában. 

A kémények és a füstérzékelő mellett nem árt az sem, ha a tüzelő és fűtőberendezéseinket is megnézetjük szakemberekkel. Azt szoktuk tanácsolni, hogy ha fával fűtünk akkor évente egyszer, ha pedig gázzal fűtünk, akkor két évente egyszer érdemes ellenőriztetni, de soha nem baj, ha többször ellenőriztetünk. Gyakorlatilag a fő prioritása az, hogy ennek a rendszeressége meglegyen, de azt gondolom, hogyha ezeket megtesszük, akkor az előttünk álló időszakban is biztonságban tudhatjuk saját ingóságunkat - mondta el Kósi Zsolt, a Zala Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság sajtószóvivője. 

K.T.

 

2024 első három negyedévében 113 lakástűz keletkezett vármegyénkben, kettővel kevesebb, mint az előzős év azonos időszakában. Az esetek során 8-an megsérültek, 4 emberen pedig már nem lehetett segíteni. A lángok 1708 négyzetméteren pusztítottak a tűzzel érintett ingatlanokban.

A vármegyében a leghosszabb ideig tartó oltási munkálat januárban Kallósdon volt, ahol kigyulladt egy családi ház. A lommal telített, mintegy 110 négyzetméteres otthon oltása több mint hét órán keresztül tartott a helyszínre riasztott, négy tűzoltóautóval érkező 16 tűzoltónak. Az eset során egy idős nő életét vesztette. 

Rajta kívül az első kilenc hónapban keletkezett lakástüzekben még három ember vesztette életét, legutóbb Zalaváron. 

Általánosságban elmondható, hogy két-három naponta keletkezik lakástűz a vármegyében. Szeptember végéig a lakástüzekhez összesen 176 tűzoltóautót riasztottak, az egységek pedig közel 80 órát töltöttek a lángok elfojtásával.  

A tüzek pontos keletkezési helyének, okának és idejének tisztázása érdekében 12 lakástűz után indult tűzvizsgálat. A legtöbb alkalommal a kéményben (27 %), konyhában (19 %), illetve hálóban (7 %) csaptak fel a lángok. A leggyakrabban a fűtési rendszer meghibásodása elektromos meghibásodás, illetve nyílt láng használata miatt gyulladt ki épület vármegyénkben. 

Intő jel, hogy a 113 tűzzel érintett otthon egyikében sem volt füstérzékelő, holott ezek a készülékek már a tűz kezdeti fázisában megbízhatóan jeleznek, amikor még van idő cselekedni, az éppen meggyulladt tüzet eloltani, vagy kimenekülni és a tűzoltókat hívni. Az otthon jellegű tüzek száma a fűtési szezonban a legmagasabb, így az előttünk álló hónapokban még nagyobb odafigyelésre lesz szükség.

Szén-monoxid miatt 2024 első kilenc hónapjában 79-szer hívták a zalai tűzoltókat, akik 38 helyszínen ki is mutatták a mérgező gáz jelenlétét. Jó hír, hogy a CO-érzékelők egyre nagyobb, de még mindig nem elégséges elterjedése miatt az esetek során senki sem sérült meg Zalában

A mérgező szén-monoxid akkor jön létre, ha beltérben nyílt láng van, és a tűz környezetében nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Ha elérhető a vízmelegítőnk, vagy fűtőeszközünk égéstere, látható a láng, akkor mindenképpen vásároljunk egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt otthonra.

katasztrofavedelem.hu

(Kép: Kanizsa Médiaház)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.