Népszerű képzésekkel indul a zeneiskolai tanév
Mintegy 560 tanulóval kezdi meg a tanévet a Farkas Ferenc Zene- és Aranymetszés Alapfokú Művészeti Iskola. Baráth Adrien intézményvezető elmondta, több szakjukat is a túljelentkezés jellemezte a felvételi időszakban.
Az előző tanévben jelentősen megnőtt a tanulók száma és a most induló időszakban is felülmúlta a jelentkezők aránya a 2023 előtti mértéket. Idén elindították a dobosoknak szóló kurzust, amely népszerű lett, de a gitár- és a zongoraképzésre is jelentős volt a jelentkezés. A zeneiskolában a tanévet mindig egy héttel később kezdik, mint a hagyományos oktatási intézményekben, hogy legyen idő kialakítani a jelentkező diákoknak a megfelelő órarendet.
- Egyéni oktatás révén itt mindenkivel külön-külön, egyénenként kell egyeztetni a tanároknak, és ez itt egy elég nehéz dolog, 24 órát elosztani, akkor, amikor egyre több elfoglaltságuk van a gyerekeknek. Jönnek a szülők, illetve a diákok, idehozzák az általánosiskolai órarendet, akkor elkezdődik az egyezkedés, hogy ki mikor ér rá. A csoportos órák adottak és ezeket kell nagyon nehezen, de összehozni - mondta el Baráth Adrien.
Szintén sokan jelentkeztek rézfúvós képzésre, ahonnan a legjobbak bekerülhetnek az iskola fúvószenekarába. Tatár Csaba szerint a diákok többsége hosszú időre elköteleződött a közös zenélés mellett és a tanulmányait is ezen a pályán képzeli el.
- A középiskolák adottak, szerintem egy elég általános dolog, hogy maximum az érettségi évében mondják azt a gyerekek, hogy „most egy kicsit oda kell koncentrálnom az érettségire, több már nem fér bele”. De elég sokan mennek zenei pályára a nyolcadik osztály után, nekem is egy harsonás növendékem Budapestre ment a Szent István Gimnáziumba, zeneművészetire és elég sokan vannak így hála Istennek – tudtuk meg Tatár Csabától.
Az intézménybe alsó tagozatos kortól várják a gyerekeket, így sokan tízéves korukra már rutinosan tudnak játszani egy-egy hangszeren.
- Furulyát tanulok, és azért választottam, mert szerintem ez egy egyszerű és könnyen tanulható hangszer és nekem is tetszett. Már egy pár éve kezdtem el gyakorolni és szerintem jól megy - árulta el Berezvai Levente tanuló.
Az előző tanévekhez hasonlóan a zeneiskolában ezúttal is lesz lehetőség képzőművészetet, néptáncot és klasszikus balettet is tanulni. A tervek szerint a zeneiskola tanárai és diákjai a 2024/25-ös tanévben is több fellépéssel várják majd az érdeklődőket.
K.T.
(Képek: Kanizsa TV)