Figyelnie kell a szabályokra a kutyával erdőt járó gazdáknak

facebook megosztás

A szarvasbőgés idején is sokan sötétedés után, gyakran póráz nélkül viszik sétálni a kutyájukat a Kanizsa környéki erdőkben. Ahogy azt Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke elmondta, komoly pénzbírsággal járhat egy ilyen eset, de még súlyosabb következményei is lehetnek, ha az eb kárt tesz egy vadban.

Nem csak lakott területen belül kell figyelniük a gazdáknak a pórázhasználatra, hiszen például egy erdei séta alkalmával sem engedhetik szabadjára kedvencünket. Sajnos sokszor találkozunk a környéken szabályszegő kutyasétáltatókkal, akik a mi munkánkat is akadályozzák – kezdte Góber Zoltán, az Erdészeti Dolgozók Vadásztársaságának elnöke.

kutya

- Amire fel kell hívni a figyelmet, hogy mi, mint vadgazdálkodók, illetve vadászatra jogosultak, mi az államnak a vadjával gazdálkodunk. A ránk bízott vadat óvni, védeni kell, ezt, ha a kutya űzi, hajtja, illetve kárt tesz benne, nyilván akkor az állam vadjában tesz kárt. Ezt meg kell akadályozni. Ennek nem az a módja, hogy kilőjük ezeket a kutyákat, illetve valahogy eltávolítjuk a területről, hanem megpróbáljuk minden esetben a tulajdonosoknak, a gazdiknak felhívni a figyelmét arra, hogy figyeljen a kutyájára, legyen a kutya megkötve a területen, illetve nagyon sok esetben nem csak a vadűzés a probléma, hanem a rossz időpontban való jelenlét a területen – mondta el Góber Zoltán. 

Ilyen például a jelenlegi szarvasbőgési időszak, amikor még inkább megnő a vadászok jelenléte az erdőkben. Ennek ellenére sokan mégis este, sötétedés után indulnak útnak kedvencükkel, nem ritkán lámpa és póráz nélkül. Az esetleges vadkár okozása mellett egy elszabadult, nem visszahívható, esetleg agresszív kutya a közelében tartózkodó többi erdőjáróra is veszélyt jelenthet.

- Ha kint vagyunk, és sétáltatjuk külterületen a kutyát, nyilván megkötve, pórázon, de ha mégis engedjük egy kicsit szabadon mozogni, akkor mindenképp azon a hatósugaron belül, ahol a kutya még feltétlen engedelmességgel tartozik. A nagyobb probléma, az az emberre való támadás, sokszor a kutyának a reakcióját a másik ember, illetve egy másik állat nem tudja pontosan értelmezni. Lehet itt szó mondjuk egy tereplovaglásról, ahol a ló megijedhet, nagyon komoly balesetforrást idézhet elő - árulta el az elnök. 

Góber Zoltán hozzátette, a nyakörvre akasztható, névvel és telefonszámmal ellátott biléta óriási segítség lehet egy elkóborolt kutya esetében. A szakemberek azt kérik, mindenki tájékozódjon az erdőjárási szabályokról, illetve az időszakos tilalmakról. A témával bővebben foglalkozunk egy későbbi magazinműsorunkban.

SZ.F.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.