Anyajegyből melanóma: ezeket az elváltozásokat figyelje!
Van, akin egy sincs, van, akinek az egész testét beborítják a különböző színű, felszínű és formájú anyajegyek. Milyen típusai vannak az anyajegyeknek, és mire kell figyelnünk?
Vannak olyan betegségek is, amelyek pigmentált elváltozások megjelenésével járnak. Hogy milyen típusai vannak az anyajegyeknek, illetve mire kell figyelnünk azokkal kapcsolatban, dr. Tihanyi Lilla, a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa mondja el nekünk.
Mitől alakulnak ki az anyajegyek?
"Az anyajegyek kialakulását a pigmenttermelő sejtek működési zavara okozhatja, amelyek általában a bőrtől eltérő színű, jóindulatú elváltozásokat eredményeznek. Az anyajegyeknek többféle osztályozása lehetséges. Eredetük szerint alapvetően két típusuk van: a veleszületett és a szerzett anyajegyek. Számukat részben genetikai tényezők, részben az elszenvedett UV-sugárzás befolyásolja. Ebből a szempontból a gyermekkori napégéseknek különösen nagy a jelentősége!
Akin sok anyajegy található, annak célszerű fotón rögzíteni azt, hogy hol, hány darab és milyen pigmentszerkezetű az anyajegye. Ha bármilyen elváltozást, vagy vérzést tapasztalunk, azonnal forduljunk szakorvoshoz. Felnőtt korban az évenkénti szűrővizsgálat akkor is javasolt, ha nincsen semmilyen panaszunk" – mondta dr. Tihanyi Lilla,a Budai Egészségközpont bőrgyógyász szakorvosa.
Hogyan zajlik az anyajegyek eltávolítása? Kattintson tovább!
A veleszületett anyajegyek már születésünkkor megtalálhatóak rajtunk, de legkésőbb egyéves korunkig kialakulnak. Ezek az elváltozások lehetnek kisméretűek, de egész nagyra, akár 20 cm nagyságúra is megnőhetnek. A szerzett anyajegyek világos bőrszíntől kezdve egész sötét barna színűek is lehetnek, általában kisméretűek, szabályosak és alakjuk jól körülhatárolható. Léteznek az úgynevezett atípusos anyajegyek is, amelyek ezzel szemben szabálytalan alakúak. Színük egészen változatos, lehet fekete, sötétbarna vagy vöröses is.
Anyajegyből melanoma
Az atípusos anyajegyek esetében fokozott a melanoma kialakulásának lehetősége, így ha valakin ilyen típusú anyajegy található, mindenképp indokolt a rendszeres szűrés. Kiemelten fontos az anyajegyek ellenőrzése azoknál is, akiknek száznál több anyajegyük van, világos vagy fehér bőrűek, sok szeplő található rajtuk, szőke vagy vörös hajuk van, sok napégésük volt, foglalkozásukat vagy hobbijukat a szabadban végzik, esetleg családjukban rosszindulatú bőrdaganat fordult elő.
Az anyajegyek rosszindulatú elváltozásának különböző jelei lehetnek. Mindenképp forduljunk orvoshoz, ha az alakjuk asszimmetrikussá válik, növekedik, felszínük megvastagodik, színük sötétebb vagy világosabb lesz, viszketni vagy váladékozni kezd. A fenti tünetek bármelyike indokolttá teheti az anyajegy eltávolítását és szövettani vizsgálatát, de azokat is érdemes sebészileg eltávolítani, amelyek melltartópánt vagy öv alatt helyezkednek el, és folyamatos irritációnak vannak kitéve.
Összegzés
- Az anyajegyek kialakulását pigmenttermelő sejtek működési zavara okozhatja.
- Léteznek velünk született és szerzett anyajegyek.
- Akin sok anyajegy található, annak célszerű fotón rögzíteni azokat, hogy nyomon követhető legyen az esetleges változás.
- Az atípusos anyajegyek esetében fontos a rendszeres szűrés, mivel fokozott a melanoma kialakulásának lehetősége.
egeszsegkalauz.hu