Célunk a látássérült emberek érdekvédelme és érdekképviselete
Tavaly ünnepelte önálló szervezetté alakulásának 20. évfordulóját a Vakok és Gyengénlátók Zala Megyei Egyesülete. A Nagykanizsán közel 70 éve működő szervezet jelenleg 312 fő tagot számlál. A terveikről, a tennivalókról az egyesület Kinizsi utcában lévő székházában beszélgettünk Choma Balázs zalaegerszegi elnökkel. Itt koordinálják a megyében élő látássérülteket érintő feladatokat és működtetik a telefonos és személyes ügyfélszolgáltatást.
Fő feladatunk és célunk is az, hogy a négy fal magányából valamilyen módon kicsalogassuk a sorstársakat, hiszen aki látássérült lesz, annak komoly nehézségekkel kell megküzdenie. Ahhoz, hogy ezekkel a nehézségekkel meg tudjunk küzdeni – én jómagam is látássérült vagyok –, különböző lehetőségeket próbálunk biztosítani.
Legutóbb például egy hangtál terápián vettünk részt Zalaegerszegen. Igyekszünk hasznosan eltölteni a szabadidőnket. Többféle szabadidős programot szervezünk, nemrégiben Sopronban jártunk, ahol az ottani sorstársak olyan helyekre is elkalauzoltak bennünket, ahová turistaként nem jutunk el. Voltunk Csisztapusztán a gyógyfürdőben, Zalaegerszegen az AquaCity élményfürdőben. A látásfogyatékosságunkból adódóan bizonyos kedvezményekhez is juthatunk – jegyezte meg az elnök. – Például térítésmentesen utazik tömegközlekedési eszközökön a vak ember és kísérője. Kedvezményt kapunk kulturális intézmények, múzeumok belépésekor. Hamarosan Lentibe kirándulunk és megtekintjük a felújított fenékpusztai Festetics-kastélyt. A sorstársakkal megbeszéljük az ötleteket, és ha egyetértenek vele, igyekszünk azt megvalósítani.
Előkészület alatt áll a Zala megye híres embereiről szóló műveltségi vetélkedőnk, amit már 6. éve szervezünk Zala, Vas és Veszprém vármegyék látássérültjeinek részvételével. Idén Inkey Kázmér regényes életét dolgozzuk fel. Az előkészítésben a Canischa Cronica Zenekar zenei anyaggal segít bennünket, és a papírformátum mellett a Varjasi Gábor által felolvasott történeteket elektromos könyv formájában is meghallgathatják a versenyzők. Most éppen olyan támogatókat keresünk, akik a szeptember 26-án, Zalaegerszegen, a Városi Művelődési Központ József Attila könyvtárában lezajló versenyen hozzá tudnának járulni a versenyzők jutalmazásához.
Hogy közlekedni tudjunk, ahhoz fontos az akadálymentesítés, aminek a megvalósítását nekünk szorgalmazni kell. Fontosak a hangjelzések, a közlekedési lámpák kihangosítása. Zalaegerszegen vannak tájékoztató táblák a buszmegállókban, és el szeretnénk érni, hogy ezek a megye nagyobb településein is meglegyenek.
Nagykanizsán továbbra is szeretnénk elérni, hogy az autóbuszokon és autóbusz-megállóhelyeken gépi utastájékoztató működjön és a kihelyezett táblák jól láthatók legyenek. Az autóbusz-állomáson megvalósuljon a menetrendszerinti járatok folyamatos hangos bemondása. A városban működő beszélő gyalogátkelőhelyek a rendelkezésünkre álló távirányítóknak köszönhetően már adnak hangjelzést.
Sokat jelentene, ha menet közben az autóbusz-vezetők kihangosított tájékoztatást adnának a megállóhelyekről. Az akadálymentesítéssel kapcsolatban viszont pozitív előrelépést jelent, hogy a bővítés, felújítás előtt álló zalaegerszegi autóbusz-állomás tervezési szakaszában kikérték a véleményünket, amit ki is dolgozott az országos szövetségünk szakmérnöke.
Kapcsolatot tartunk a különböző segítő szervezetekkel – mint a Kolping Támogató Szolgálat, a Máltai Szeretetszolgálat, a Megyei Vöröskereszt Támogató Szolgálata, a Dániel Református Önkéntes Támogató Szolgálat, a Fogyatékkal Élők Integrált Intézménye –, akik a látássérültek otthonaiba is ki tudnak menni bizonyos térítés ellenében. Jó lenne, ha lennének olyan társadalmi segítők, akik egy-egy rendezvényre el tudnák kísérni a sorstársakat, ha a segítőszolgálatnak nem áll módjában. Zalaegerszegen van rá példa, hogy az önkéntesek eljönnek velünk kirándulni, végig segítik a látássérülteket és a hazajuttatásban is támogatják őket.
Choma Balázs rávilágított, hogy az országos szövetség jóvoltából még mindig igénybe vehető a TÁVSZEM projekt, aminek az a célja, hogy olyan szolgáltatást nyújtson a látássérült embereknek, mely segítségével az ország minden pontján, minden időpontban, azonos eséllyel magas színvonalú látó segítséget tudjanak igénybe venni az okoseszközökön futó alkalmazás segítségével. Ezenkívül rendelkezésükre áll még egy térítésmentes elemi rehabilitációs lehetőség. Tiflopedegógus segítségével a látássérültek elsajátíthatják a fehér bottal való közlekedést, a mindennapi életvezetésben tanulhatnak speciális technikákat, megtanulhatják a különféle segédeszközök használatát. Okoseszközökön vakosított programok segítségével informatikaoktatásban vehetnek részt informatikatanár segítségével.
Mint minden egyéb társadalmi szervezetnél, nálunk is nehéz az embereket megmozdítani. Évtizedekkel ezelőtt többnyire az idősebb korosztályra volt jellemző a szembetegség, sajnos ma már a retina- és egyéb problémák 40-50 éves korban is jelentkeznek. A fiatalok dolgozni szeretnének, de a foglalkoztatásuk is nagyon nehéz. Az egyesületünk elöregszik, elvétve vannak csak fiatalabbak is közöttünk – foglalta össze az egyesület tevékenységét az elnök.
BAKONYI Erzsébet
(Megjelent a Kanizsa Újság 2024. július 31-ei számában)