A csingahegyi alkotótáborban szorgosak a mindennapok
Készülnek a szobrok és a falfestők is haladnak a munkával a csingahegyi alkotótáborban. Szerepet kapott a programban a gasztronómia is, míg csütörtök este egy kulturális előadás várta az érdeklődőket.
Tavaly Kanizsai Dorottya szobrával gazdagodott a homokkomáromi történelmi szoborpark, majd mivel meghalt Mátyás, oda az igazság, idén átnyergeltünk Erdélybe – fogalmazott Tislér Zoltán. Erdéllyel nehéz dolgunk volt, hiszen ott vannak például a Báthoryak, de mégis az aranykorra próbálunk utalni – tette hozzá az alkotótábor házigazdája.
– Bethlen Gáborra gondoltunk, aki egyébként abban a bizonyos időszakban majdnem király volt, de nem lett király. Ezért is úgy fogjuk megjeleníteni, hogy egy arany buzogánnyal, a két kezében markolva egy stabilitást adott a csonka, darabokra szaggatott Magyarországnak. És tényleg, akkor mind szellemileg mind gazdaságilag Erdély volt Magyarország vezető központja – mondta el Tislér Zoltán, a Csingahegyi Alkotótábor házigazdája.
A mára hagyománnyá vált nótázós-zenélős estek mellett, csütörtökön egy komolyabb témájú, ismeretterjesztő előadást hallhattak az érdeklődők. Czigóth Sándor operatőr hosszú évek óta a pálos rend és a kolostorok kutatója, a témában három filmet is készített, a csingahegyi alkotótábor vendégei ezúttal a kulisszák mögé is betekinthettek.
- Ez tudatosan történt, több mint 12 évvel ezelőtt. Van egy alapítványom és az alapítványommal Balatonszemesen indítottunk el egy páloskolostoremlékhely-kialakítást. Pár év múlva közreműködtünk egy régészeti feltárás elindításában, és akkor belesodródtam a régészeti filmezésbe, a pálos rend hagyatékának a filmezésébe – árulta el Cigóth Sándor.
A hagyományos gasztronómia megismertetése minden évben szerepet kap az alkotótáborban, ezúttal kürtőskalácsot készítettek a résztvevők. Bethlen Gábor szobrát szombaton délután 2 órakor avatják fel a homokkomáromi kegytemplomhoz vezető út mentén.
V.A.
(Képek: Kanizsa TV)