Az ismeretterjesztés mellett a természetvédelem gyakorlatát is bemutatja a Völgyerdő Természetvédelmi Park kötete
Nagybakónak Csodálatos Növényvilága címmel jelent meg a Völgyerdő Természetvédelmi Park ismeretterjesztő kötete. Az olvasó, a település és környékének különleges növényfajai mellett, megismerkedhet a természetközeli gyepkezelési- és erdőművelési módszerekkel.
A 2018-ban létrejött Völgyerdő Természetvédelmi Park Nonprofit Kft. a természeti kincseink megóvását tűzte ki céljául. Nagybakónakra a változatos domborzata, valamint élővilága miatt esett a választás. Pőcze Zsolt, a szervezet elnöke maga is a kis településről származik, ennek köszönhetően az elmúlt 2-3 évtizedben számos információt gyűjtött össze az itteni növényvilágról, így jött végül a könyv ötlete.
- Nagyon sok olyan ritka fajt megismertem, ami a kistérségben nem túl gyakori és ezért védelemre szorul. Úgy gondoltam, hogy fontos lenne, hogy a helyiek megismerjék ezeket a fajokat, hogy tudják őket védeni – árulta el Pőcze Zsolt, a Völgyerdő Természetvédelmi Park elnöke.
A kötetben található egyik legnagyobb ritkaság a sömörös pettyeskosbor nyári alfaja, amelynek Zala vármegyében csupán mintegy öt helyen fordul elő néhány példánya. A könyvből minden nagybakónaki lakost megajándékoztak az alkotók. Pőcze Zsolt elmondta, legfőbb céljuk átadni mindenkinek azt az értékrendszert, amely az ember és a természet közös jövőjét biztosítja.
- Úgy vettem észre, hogy a helyiek nagyon elkezdtek érdeklődni a helyi növényvilág iránt a könyv hatására is szerintem. Mérsékelten optimista vagyok azzal kapcsolatban, hogy ők is segítenek az itteni biodiverzitásnak a megőrzésében –fogalmazott Pőcze Zsolt.
Az elnök hozzátette, számos tervük van a jövővel kapcsolatban, amik között egy új könyv is szerepel. Immár az állatok, azon belül is a nappali lepkék témájában, hiszen ez a helyi növényvilághoz, valamint a gyepkezeléshez is szorosan kapcsolódik.
SZ.F.
(Képek Kanizsa TV)