Valami történik a Balatonnál – Sokkal több az eladó nyaraló, mint tavaly

facebook megosztás

Jelentősen bővült az eladó ingatlanok kínálata a Balatonnál, mind az északi, mind pedig a déli parton 10-20 százalékkal több a hirdetés most, mint egy éve ilyenkor, az árak pedig az elmúlt egy évben reálértelemben véve csökkentek, sőt, a déli parton nominálisan is – derül ki az Ingatlan.com által a Világgazdaság számára kigyűjtött adatokból.

„Jelentősen bővült a kínálat a Balatonnál, miközben az ingatlanárak helyben toporognak, aminek első jelei már 2022 nyarán láthatók voltak, a tendencia azóta egyre erősebb” – összegezte Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője lapunknak.

A balatoni régiót lendületben tartja, hogy az elmúlt két-három évben rengeteg ingatlanfejlesztés indult.

Ugyancsak növeli a likviditást a térségben, hogy ha rosszra fordul a gazdasági vagy épp a finanszírozási helyzet, akkor a legtöbben a második otthonukat dobják piacra az elsődleges helyett jellemzően a befektetésre vett ingatlanokon realizálják az addig felhalmozódott értéknövekményt – mondta Balogh László.

Mind az északi, mind pedig a déli parton 10-20 százalékkal közötti mértékben bővült a kínálat, az elmúlt egy évben pedig  az árak is csökkentek reálértelemben véve. A déli parton nominális értelemben véve is csökkentek az árak – mutatott rá az Ingatlan.com vezető szakértője.

A legnagyobb magyarországi ingatlanhirdetési felületen tapasztaltak szerint a kereslet tavalyhoz képest élénkült a január–februári időszakban, de még nincs azon a szinten, mint 2022 első két hónapjában. 

Hol vannak a vevők?

Tavaly nagymértékű, közel 40 százalékos keresletcsökkenés volt az év első két hónapjában, idén viszont 13 százalékkal bővült az érdeklődések száma, de még meg sem közelíti a két évvel ezelőttit.

A tavalyi és az idei első két hónap adatait összevetve az látszik, hogy mind a déli parton és környékén, mind az északi parton, sőt, a Kis-Balaton környékén is nőtt az érdeklődés: 13–23 százalékkal többet regisztráltak, kevesebb csak az északi part környéki, azaz nem tóparti településeken volt.

A balatoni piacon azt érdemes látni, hogy hiába lassult, 

az árak bizonyos régióban drágábbak, mint Budapest.

A lassulás első jeleit 2022 nyarán már lehetett látni, a kínálat növekedése ebből adódóan kevésbé meglepetés a szakértő szerint.

Miért van több eladó ingatlan a Balatonnál?

A balatoni ingatlanok a családi vagyonportfólió részét képezhetik, sokaknak kiváló befektetési forma volt ez 2015–2022 között. Az árak 2018 után kilőttek, a Covid idején pedig még jobban drágultak a tó környékén a nyaralók. Szerencsés egybeesés, hogy a legnagyobb ívű árnövekedés közben a tulajdonosok aktívan tudták használni a balatoni ingatlanjaikat, a karantén idején sokan oda is költöztek. Most meg vissza, többségében a fővárosba és agglomerációjába.

A kínálatbővülést magyarázza, hogy most realizálni akarják a befektetésen elért hozamot az eladók, akik így olcsón jutnak forráshoz. Azok a vállalkozók pedig, akik cégük nyereségét balatoni ingatlanba fordították, a megváltozott piaci környezetben banki hitelt nem akarnak felvenni, olcsóbb finanszírozási lehetőséget pedig ebben találnak.

Kevéssé tartja valószínűnek a balatoni ingatlan árának külföldi ingatlanba fektetését Balogh, aki szerint nem a vonzóbb külföldi piacok, hanem a már említett okok miatt nőtt meg az eladó ingatlanok száma a térségben.

A teljes cikk itt olvasható.

vg.hu

(Kép: pixabay.com)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.