Kardos Ferenc: Lassú a társadalmi feldolgozása a holokausztnak
A roma holokausztról és a történelmi borzalmakat feldolgozó kiállítás megszületéséről tartott előadást kedden este a Honvéd Kaszinóban Kardos Ferenc. A városi könyvtár igazgatóhelyetteseként is dolgozó kutató a 2000-es évek óta több alkalommal járt a tárlattal az Egyesült Államokban.
Évtizedek óta végez kutatásokat a roma holokauszttal kapcsolatban Kardos Ferenc, úgy látja, a témát a sok fennmaradt forrásnak köszönhetően történelmileg már feldolgozta az utókor, társadalmilag azonban ez a folyamat jóval lassabb. Ennek egyik okát abban látja, hogy sokáig a túlélők hivatalosan nem is beszéltek az átélt borzalmakról így az események először az írók, költők által kerültek napvilágra.
- Az áldozatok többsége – ugyanúgy ahogy a zsidóságnál is – nem a gazdagabb roma közösségekben volt. Nem a mai értelemben vett műveltebb közösségben, hanem az egyszeri, paraszti, vándoriparos, vándorkereskedő közösségekből. Nyelviségéből élt a közösség és ezért tulajdonképpen nem lehetett számítani, a hivatali történeti források pedig elég szórtak voltak és a szocializmus elején még nem is lehetett hozzájutni – fogalmazott Kardos Ferenc.
A roma holokausztról készült kiállítással 2005-ben járt először az Egyesült Államokban – Teleki Lászlóval közösen – Kardos Ferenc, aki az elmúlt csaknem két évtizedben bemutatta a tárlatot a washingtoni Holokauszt Múzeumban és a New York-i ENSZ Nagykövetségen is. Célja volt, hogy a tablókon keresztül egy beszélgetést indítson el. A kutató elmondta, bizonyos okokból több változtatást végre kellett hajtaniuk a kiállításon az eredeti tervekhez képest.
- Ott kint megnézik, hogy szakmailag korrekt-e a kiállítás, tudományosan, ha úgy tetszik. Nyelvileg korrekt-e a kiállítás, kérték például, hogy a „gipsy” szót mellőzzük. Ez teljesen jogos volt, de így a könyv címét is le kellett fordítani, ki kellett hagyni, aminek ez volt a címe. A nyugat-európai érzékenységet, de ez érvényes Amerikára is, Svédországra, Angliára, akár Németországra is figyelembe kellett venni - mondta el a kutató.
Kardos Ferenc hozzátette ,Magyarországon csak a Covid-éra után tudták bemutatni a kiállítási anyagukat, az elmúlt években viszont több iskolába is eljutottak a történelmi tragédiára való emlékezéssel.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)