A férfiak többet várnak
Jelentős kapacitáshiánnyal küzdenek a NESZI-ben. Jelenleg a gondozott személyek számával megegyezik azoké, akik várólistán vannak. Tóth-Bagó Mónika, az intézmény vezetője azonban fontos eredménynek érzi, hogy a leginkább rászorulók ellátása továbbra is megoldott.
A Nagykanizsai Egyesített Szociális Intézménybe sok helyi időskorú szeretne bekerülni. Vannak, akik a hosszú várólista miatt jóval előbb adják be a jelentkezésüket, így bizonyos esetekben, amikor rájuk kerülne a sor, még nem szeretnének beköltözni, ami tovább növeli a várakozási időt. Tóth-Bagó Mónika hangsúlyozta, a kérelmek elbírálásánál az egészségügyi állapot mellett más szempontokat, például a nemek arányát is figyelembe veszik.
– Sajnos vannak időszakok, amikor sokkal gyorsabban lehet bekerülni, és van úgy, hogy hosszabb a várólista. Most egy érdekes helyzet alakult ki itt nálunk, hogy feltorlódott a férfi várakozók listája, mert akik jelen pillanatban férfi lakóink vannak, hála Istennek, ők olyan jó egészségi állapotban vannak, hogy nincs üresedés. Így most a férfi várakozók száma jelentősen megnőtt – mondta Tóth-Bagó Mónika.
A várakozási idő az elmúlt másfél évben nőtt meg ilyen mértékben. Az igazgató hozzátette, a kialakult helyzet miatt más intézmények ajánlásával próbálják segíteni azokat, akiknek a legsürgetőbb az elhelyezésük.
– Ez jelentős terhet ró a családokra. A gyerekek nem tudják megengedni maguknak azt, hogy akinek munkahelye van, az felmondja az állását. Ezek az emberek 24 órás felügyeletre szorulnak. Aki 24 órás ápolásgondozást igényel, az viszont nagyon megterhelő tud lenni, és ezért mindig elmondjuk, hogy próbálják meg több intézménybe beadni, és ha lehetőséget kapnak, akkor nyilván fogadják el, mert nagyon bizonytalan itt a mozgás – tette hozzá az intézményvezető.
Nemrégiben tartott idősek napi ünnepséget az intézmény, ahol a legrégebbi és a legidősebb gondozottak is ajándékot kaptak. Az eseményen Schauta Marcell, a Nagykanizsa-Surd-Zalakomár Szociális Társulásának elnöke hangsúlyozta, nem problémaként, hanem megoldásra váró feladatként tekintenek az egyre több jelentkezőre.
T.CS.
(Borítókép: Kanizsa TV)