Készül az emlékmű

facebook megosztás

Készül Kanizsai Dorottya szobra, a mesterek dolgoznak, mindemellett a gasztronómia is nagy szerepet kapott az idei Csingahegyi Művész Műhely táborában. Párhuzamosan több alkotó tevékenykedik, míg a homokkomáromi szoborpark legújabb tagját, a Kanizsai Dorottya emlékét őrző faragványt, szombat délután avatják.  

 

A csingahegyi művésztelepen minden esztendőben a hagyományok nyomán izzítják be a kemencét, olyan étkekkel várják a látogatókat, és kínálják a rendezvény résztvevőit, amelyek ma már ritkaságszámba mennek. Idén az egyik legegyszerűbb tésztafélét készítette el Csendesné, különböző variációkban

A Csingahegyi Művész Műhely tulajdonosa is folyamatosan részt vett és segédkezett a sütésben. Nem csupán házigazdaként, hanem szakemberként is, hiszen eredeti szakmája szerint Tislér Zoltán pék. Viszont több éve már Csendesné Dolinay Margit uralja a kemencét és környékét egy-egy összejövetel alkalmával, most sós finomságokat készítettek a résztvevők segítségével.

–Azt lehet mondani, hogy olcsó. Liszt, víz, élesztő, só. Egy picike olaj, vagy tényleg egy kis kefir vagy joghurt – ha valaki egy picit ízesebbet vagy savanykásabb ízt szeretne, akkor ezekkel dúsíthatja, és egy tökéletes tészta van belőle. Utána szépen meg lehet formázni, ahogy itt is mutattam. Lehet belőle perecet fonni, lehet sós kalácsot, amit sós köménnyel megszórunk a tetején – emelte ki Csendesné Dolinay Margit, pékmester.

Amíg a finomságok a kemencében sültek, folyamatosan zajlott a munka a különböző kézműves műhelyekben, és Kanizsai Dorottya szobra is alakot öltött – Tislér Zoltán és Csávás Csaba fafaragó-iparművésznek köszönhetően.

–Tölgyfából dolgozunk 99 százalékban, ez a legtartósabb anyag. Ezt a szobrot tömbösíteni kellett, mert nem volt elég nagy az átmérője, hogy szép formás legyen a válla, a karja normálisan a csípőhöz kijöjjön. Tölgyfából dolgozunk minden évben, ha lehetséges – mondta el Csávás Csaba, fafaragó-iparművész

A szoborpark legújabb tagjaként nem véletlenül választották a szervezők Kanizsai Dorottyát, akiről nagyon keveset tud az utókor – említette Tislér Zoltán. A középkorban élt hölgyet rendszerint lámpással ábrázolják a mohácsi csatatéren tett jóságáért.

–Az irgalmasságáról, a megbocsájtásáról és valóban a szeretetről tett tanúságot. Érdekes, nagyon sok a nem is szentünk, hanem, akit boldoggá avattak, de Kanizsai Dorottya kimaradt. Pedig aztán, ha nagyon belegondolunk, tényleg a miénk volt. És ő volt az egyetlen. És azért faragjuk meg lámpással a kezében, amikor a csatatéren keresi gyakorlatilag a mostohafiát, illetőleg felfogadott sok száz jobbágyot, akik pénzért temették el a törökökkel vívott csatában elpusztult magyar katonákat – emelte ki Tislér Zoltán, Csingahegyi Művész Műhely szervező.

Kanizsai Dorottya szobrát szombat délután 2-kor avatják fel a homokkomáromi kegytemplomhoz felvezető út mentén.

V.A.

(Borítókép- Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.