Vandálok rongálnak Nagybakónakon
A pandémia lezártával is népszerűek az erdei kirándulások, de ez jó néhány kellemetlenséget is hordoz a kirándulóhelyek önkormányzatainak. Nagybakónakon nemrégiben padokat, asztalokat és a ravatalozót is megrongálták ismeretlenek. A szakemberek arra figyelmeztetnek, csak úgy túrázzunk, ha közben nem teszünk kárt a természetben.
A Covid-járvány óta egyre többen keresik fel az erdei kirándulópontokat, így Nagybakónak is egyre népszerűbb célpont. Főként az Árpád-források, az itt futó Szent György-vonalak és a Kőszikla-szurdok miatt érkeznek turisták a dél-zalai településre. A falunak ugyan jót tesz, hogy egyre több a látogató, sok kiránduló azonban nincs tisztában a természetjárás szabályaival. Számos esetben előfordult, hogy az önkormányzat és a falubeliek által felállított padokat, asztalokat, tűzrakóhelyeket megrongálták, de a szemetelés is komoly problémát jelent. Az utóbbi két hétben újabb rongálások történtek, nem csak a kirándulóhelyeken, de a ravatalozó épületében is kárt tettek. Kovács Tamás polgármester elmondta, az óvintézkedésekkel sem lehet elkerülni ezeket a helyzeteket.
– Az a baj, hogy nem tudunk mindenhol ott lenni, a polgárőrök járőröznek, viszont nagyon nehéz nyakon csípni egy ilyen rongálót, mert a kamerákat, ha esetleg helyi vagy nem helyi, észreveszi, hogy hol vannak, és akkor nem megy oda be – hangsúlyozta Kovács Tamás, Nagybakónak polgármestere.
Strausz Ferenc, a Kanizsa Kul-Túra Egyesület elnöke elmondta, a rendszeres túrázók tudják az erdőjárás szabályait, de az alkalmi kirándulók nem minden esetben tartják be az előírásokat.
– Sajnos sokan vannak azok, akik ezt nem tudják, és ad hoc jelleggel mennek ki az erdőbe. A tanácsom az, hogy úgy kell viselkedni, mint ahogy általában otthon tenné az ember. Otthon is rendet tart a lakásában, nem szemetel bizonyos helyre, tehát a szeméttárolóba teszi a szemetet. Sajnos az a tapasztalatunk, hogy nem csak túrázók, de alkalmi szemétlerakók is járják az erdőt, akik a háztartási szemetet is elszórják az erdőben. Túrázás közben az a javaslat, hogy ha már egyszer a hátizsákban el tudjuk vinni az élelmet és az italt, akkor már üres dobozokat, papírokat már könnyebben haza tudunk vinni – emelte ki Strausz Ferenc, Kanizsa Kul-Túra Egyesület elnöke.
A szabály szerint kirándulókat szívesen látják Nagybakónakon, ahol május 27-én hetedik alkalommal szervezik meg a Forrástúrát. A programon egy 10 kilométeres táv kihívásával, ügyességi játékokkal, majd a célban meleg étellel várják az érdeklődőket.
SZ. F.
(Borítókép: Kanizsa TV)