A perzsa vidéket megidőző előadással folytatódott a Kalandozó Kanizsaiak

facebook megosztás

Horváth Gábor előadásával folytatódott a Kalandozó Kanizsaiak programsorozat kedden este a Medgyaszay Házban. A Batthyány Lajos Gimnázium pedagógusa iráni utazásáról osztott meg érdekességeket a közönséggel.

A szenvedélyes utazónak számító pedagógus 2001-ben három hetet töltött el Iránban és csaknem az egész országot lehetősége volt bejárni. Az ázsiai országban tett látogatás a helyiek vendégszeretete miatt nagy hatással volt rá, ráadásul egy, az európaiak számára elzártnak számító kultúrát ismerhetett meg.

–Ott van a top 5 között, mivel ez egy külön civilizáció és önálló. Az iszlámmal sem lehet azonosítani, mert annak a síita ágazatáról beszélünk Iránban, ami egyedülálló az iszlám világon belül is. A preiszlám időkből az az érték, amit megteremtettek, annak óriási a jelentősége –hangsúlyozta Horváth Gábor.

Horváth Gábor az előadása során kiemelte, a perzsa kultúrának számos olyan vívmánya van, amely meghatározza a modern civilizációkat. Prezentációjával egyúttal az Iránt és vidékét övező sztereotípiákat, valamint az országgal kapcsolatos – valóságalapot sokszor nélkülöző – híreket is igyekezett megcáfolni.

–Amikor odaérkezünk, egy nagyon kellemes csalódás ér, most az a célom, hogy részben árnyaljam ezt a képet, ami sztereotípiaként van jelen a közvéleményben. Ennek a kultúrának rengeteget köszönhetünk, kezdve azzal, hogy a kereszténység, a judaizmus innen veszi át a messiás eljövetelét, a megváltót, az Isten-ördög kettősségét. Ennek a kultúrának köszönhetjük a perzsaszőnyeget, a sáfrányt, a perzsa macskát, a sakkot, mint játékot –tette hozzá Horváth Gábor.

A Kalandozó Kanizsaiak programsorozat május 30-án folytatódik, akkor Böröcz Zsolt tart előadást, a Feröer-szigeteken tett utazásáról.   

K.T.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.