Versmondóversennyel és koszorúzással emlékeztek Nagykanizsán Nagy Gáspárra

facebook megosztás

Halványul a Nagy Gáspárra való emlékezés, ezért is fontos azon szűk réteg elismerése és megbecsülése, akik tesznek a költő munkásságának fenntartásáért - mindez szerdán, a költő nevét viselő versmondó versenyen hangzott el. A Kossuth- és Magyar Örökség-díjas alkotó Nagykanizsához számos rokoni és érzelmi szállal kötődött. 

2007-ben hunyt el Nagy Gáspár Kossuth-díjas költő, aki ifjú korának nyarait töltötte Nagykanizsán nagynénjénél. A Deák téri emléktáblájánál minden évben fejet hajtanak tisztelői, így történt ez szerdán is.

– Ebben a folyamatosan változó, pulzáló világban még inkább kívánatosak azok az örök emberi, társadalmi értékek, amelyek Nagy Gáspár életében, gondolkodásában, költészetében tetten érhetők –fogalmazott Papp Ferenc, a HSMK nyugalmazott igazgatója.

A „Kanizsa – vár (vissza)” című kisregénye irodalmi emléket állít a régi idők Kanizsájának. – olvasható a költő tiszteletére állított emléktáblán, amit idén is megkoszorúztak.

Az emlékezés a már hagyományos versmondó versennyel folytatódott, amelyet a Hevesi Sándor Művelődési Központban rendeztek.

– 2007 óta minden évben megrendeztük Nagy Gáspár emlékéhez fűződve a versmondó versenyt. Idén is két kategóriában hirdettük meg, általános iskola felső tagozat és középiskolásoknak. Négyen jelentkezek az általános iskolákból, középiskolások pedig 12-en fognak a zsűri elé állni – árulta el Kománovics Alexandra, a HSMK művelődésszervezője.

Nem könnyű Nagy Gáspár verset mondani – vallják a hozzáértők, mégis fontos, hogy már a diákok is találkozzanak a költő munkásságával. Lőczi Milán először otthon tanult verseket, később elkezdett versmondó körbe járni, de Nagy Gáspár műveivel először a verseny kapcsán találkozott.

– Májusi víg-szomorú nóta az bolond világ sípjára versét hoztam. Az a célom, hogy egy jó hangulatot teremtsek, mindenkinek tetsszen a versem és nem bánnám, ha jó helyezést érnék el – mondta el Lőczi Milán István. 

A megmérettetésre a Honvéd Kaszinó Városi Színpad versmondói és a Mező-gimnázium diákjai mellett egy palini iskolás érkezett, valamint egy zalaegerszegi tanuló és egy vasvári diák is kiállt a zsűri és a közönség elé. Az általános iskolás kategóriát végül Gyenese Szulamit, a középiskolás kategóriát pedig Beck Janka nyerte.

– Az, hogy arról beszéltünk, hogy az utóbbi két-három évben kicsit háttérbe szorul, az bocsánat megkockáztatom, talán amiatt is van, hogy nagyon aktuális. Legalább annyira, mint 30 éve, legalább annyira, mint rendszerváltáskor és most megint nagyon sok olyan dolgot tudna mondani prózában is, ha ma élne a Gáspár, hogy bizony oda kellene figyelni egymásra egy kicsit jobban. A kritikája, a szellemisége hiányzik – hangsúlyozta Gergye Rezső, a Nagy Gáspár Alapítvány kuratóriumi tagja. 

Bérbaltaváron van a költő emlékháza, ahol a Nagy Gáspár-díj átadásán túl az idei nyáron több programra is várják az érdeklődőket. A cél a versein, művein keresztül megszólaltatni Nagy Gáspárt, éppúgy mint a kanizsai versmondó versenyen.

K.V.A.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.