Érdekes emberek, érdekes történetek 47.– Mentőzésről, zenélésről, szöveg- és könyvírásról…

facebook megosztás

Ha kijelentjük, hogy Klaszán Sándorral nem mindig jó találkozni, akkor nem mondunk teljesen igazat. Mint mentőápoló, azért választotta ezt a hivatását 3 évtizede, mert valami hasznosat szeretett volna cselekedni. Az embereken segítve a társadalom javára szeretett volna tenni valamit. Azt mondják, aki 5 évet dolgozik a mentőknél, az már valószínűleg ott is marad. Az a vízválasztó év.

Szerencsére vannak sikerélmények a munkánk során, és az mindig ad egy löketet, segítséget ahhoz, hogy tovább dolgozzunk. Én járok edzőterembe, szeretek kirándulni és 35 éve foglalkozok a fő hobbimat jelentő zenéléssel. Többféle zenekarban énekeltem eddig, gitároztam, zenét szereztem, szövegeket írtam.

S mielőtt rátérnénk arra a foglalatosságára, hobbijára, amikor valóban jó vele találkozni, áruljuk el, hol járt éppen a találkozásunk előtti órában:

A Pannon Egyetemről jöttem, a Thúry György Szakképző Iskolával koprodukcióban azt tervezzük, hogy végig járjuk a környékbeli általános, valamint középiskolákat, és rendhagyó történelemórák keretében bemutatjuk Thúry György életét, munkásságát. Egy kicsit a reneszánsz kort is megidézve a gyerekeknek. Igazából nagyhatalom volt akkor Magyarország – jegyzi meg. – Talán Franciaországhoz lehet hasonlítani a katonai erejét, kulturális hatását, amit a jelenlegi Európa hajlamos egy kicsit félresöpörni, vagy lekicsinyíteni, holott nagyon jól tudjuk, hogy például Mátyás király beleegyezése nélkül nem lehetett a pápát megválasztani. A magyar királynak vétójoga volt ebben a körben is.

Említsünk meg még egy közeli dátumot, ahol találkozhatunk Klaszán Sándorral: Április 28-án, a város napján fellép a MoBillBox zenekar az Erzsébet téren. Június 2-án pedig a Republic együttes vendégeként Budapesten a Barba Negra színpadon, ahol énekes-dalszerző, gitáros és szájherflis, csörgős poszton erősíti az együttest.

Ez a kilencedik formáció, amiben jelenleg énekelek – nyugtázza. – (Molinó, Remek, Alarm, The Innocents, MR’8, Fiktív alkotók & Innocents Projekt, Dirty Fusion, Ártatlanka, Canischa, Canischa Cronica). Ezen kívül Zsohár Józsi barátommal egy évig egy lakodalmas báli formáció gitáros-énekese is voltam.

Most itt tartunk. Jó lehetőségként értékelem, hogy már 6 éve járhatunk a Zobori Kalandparkba, és Ártatlanka gyerekzenekar néven gyerekdalokat játszhatunk az ott táborozó nehéz sorsú gyerekeknek.

Kötődés Kanizsához

Érettségi után, 1988-ban kezdtem el képesítés nélküli mentőápolóként dolgozni a fonyódi mentőállomáson, miután hatszoros volt a túljelentkezés az orvosi egyetemen, és nem vettek fel. Orvos szerettem volna lenni, mint az édesapám. Aztán Nagykanizsára, a Thúry György Gépesített Lövészdandárba hívtak be katonának, ahol szabadidőnkben zenélhettünk. A Molino nevű zenekarunkkal eljátszottuk az aktuális slágereket az ott talált kelet-német hangszereken. S a leszerelés után, mivel megtetszett a város, itt maradtam és albérletbe költöztem. Elhatározásomban az is szerepet játszott, hogy nem volt teljesen idegen számomra a város. Nagyanyámtól tudtam, hogy a dédapám itt élt, 1927-ben nevezték ki a Principális-völgyi Lecsapoló Társulat igazgatójává és pénztárosává. Vízmester végzettségű szakember volt egészen a nyugdíjazásáig.

Egy kicsit sértődöttnek éreztem magamat, mivel másodszorra sem vettek fel az orvosi egyetemre, emiatt úgy gondoltam, énrám nincs szükség az egészségügyben, és máshol kell dolgoznom. Mivel jól tudtam úszni, jelentkeztem a városi uszodába, ahová fel is vettek úszómesternek, és fél év múlva előléptettek művezetővé. Három és fél év múlva azonban visszavágytam a mentőkhöz. Tanulni akartam, elvégeztem a mentőápolói iskolát és a főiskolai végzettségnek számító képzést. Azóta ott dolgozom.

Sándor ötödik osztályos korától tanult gitározni, de a zenei pályafutása igazából Kanizsán bontakozott ki. Leszerelése után, 1991-ben a házinénije ajánlására összeismerkedett Macsek Zsolttal, a Napsugár együttes billentyűsével, és megalakították a Remek elnevezésű báli zenekart. - 1991-ben fel is léptünk a Dugmanics Zoli által szervezett zenei fesztiválon a HSMK-ban. Nagyradán is játszottunk egy jó hangulatú búcsúi bált ezzel a felállással, aztán a szólógitáros egyik napról a másikra eladta a zenekari cuccot, elköltözött a városból és vége lett a zenekarosdinak. Eleinte nem kerestem valami jól. Sokszor hetekig a nagymamámtól kapott turista szalámin és almán éltem. Próbáltam mégis félretenni az uszodai keresetemből. Rövidesen vettem egy „Big Sound” márkájú Fender utánzat elektromos gitárt a Nemere Laci bácsitól. 1992 tavaszán épp az albérleti szobámban gyakoroltam, amikor benyitott a házmester, Bandl András. „Á, szóval te vagy az a szuperember, akiről a lépcsőházban azt pusmogják, hogy állandóan gyúrja magát. Nem hittem volna, hogy gitározni is tudsz! Fogadjunk, hogy én jobban tudok nálad!” – Hát így kezdődött az egy életre szóló barátság és az ALARM együttes. A zenekart Pálosi Robival, Bandl Andrással és Eisenschreiber Józsival alapítottuk. Először egy gitárzenekart akartunk csinálni, de Józsit behívták katonának. Megismertük Lipódi Roland billentyűst és Vági Gyuri jelentkezett a basszusgitáros posztra. A megalakulásunk után minden évben történt valami érdekes dolog. 1995-ben az első fellépésünk a Thúry laktanyában volt, ahol én is katonáskodtam. Aztán júniusban a P. Mobil előzenekara lehettünk az Erkel Ferenc Olajipari Művelődési Házban. Szeptember 2-án a ’60-as, ’70-es évekbeli összes kanizsai beat-és rockegyüttes összeállt egy utolsó közös koncert erejéig, ez volt a híres Károlyi kerti „Nagy Generáció” koncert a Flamingó, a Mustangs, a Vígadó és az Old Mix együttesekkel. Megismertem a régi nagy öregeket. 1996-ban a KI-MIT-TUD megyei döntőjét megnyerve eljutottunk a szentendrei tévés előselejtezőig, és kiadtunk egy 8 számos demókazettát az Országút angyala címmel, amit 650 Ft-ért lehetett megvásárolni a Deák-téri könyvesboltban. Ezt követően nagyon sok koncertünk volt országszerte a különböző Road Show-k keretében.

1998-ban az EDDA előzenekara lehettünk. 1999-ben és 2000-ben rock és blues fesztivált szerveztem. Nem volt autóm, több mint 100 plakátot ragasztottam ki a Balaton déli partján úgy, hogy vonaton utaztam egyik állomástól a másikig. Az ALARM együttes 2000-ben átmenetileg feloszlott, utána a The Innocents Rhythm & Blues együttes énekese, dalszerzője, szájharmonikása lettem 2001-től. 2002-ben felléphettünk a SZIGET Fesztiválon. Előttünk Uhrin Benedek, utánunk Korda György és Balázs Klári, valamint egy U2 műsort játszó neves debreceni zenekar lépett fel. Nagyszerű bulikat játszottunk a Mojo Klubban a Magyar utcán, a Cornerben az Erzsébet téren, valamint a múzeum épülete alatt a Pince Klubban.

2007-ben újjáalakult az ALARM együttes. Ez a formáció fellépett a Ka-Rock alapítványos Horváth Zolival és Draskovics Gyuri bácsival közösen szervezett „Indián nyár a Nagy Generációval” című beat-rock-tánczenekari fesztiválon, ahol két nap alatt 20 együttes lépett fel. Szerepeltünk 2010-ben a Rockmarathonon, és emlékezetes koncertet adhattunk Sepsiszentgyörgyön. A 2007-es év azért is érdekes számomra, mert attól az évtől kezdve 4 évig egyszerre 3 együttesben énekeltem.

A Canischa Cronica históriás és régies zenét játszó együttes 2020 februárjában alakult kifejezetten azzal a céllal, hogy az általam írt, „Thúry Györgyről szóló ének” című reneszánsz rockszvit dalait autentikusabb hangszerelésben tudjuk előadni. Itt a saját dalok mellett korabeli ugrós táncokat, virágénekeket, népdalokat, Balassi Bálint és Tinódi Lantos Sebestyén szerzeményeit játszuk. Előadásainkon gyakran fellép a Swans Balett, a Zsold és Vér Hagyományőrző Egyesület és a Thúry Vitézlő Oskola. A zenekar tagjai: Németh Ferenc, Kígyóssy Zoltán, Baki Andrea, Kocsmárné Flumbort Klára Zsuzsanna, Novák László, Bróz István és jómagam.

A 2016-ban alakult Canischa rock-blues zenekar nevét 2022 novemberében MoBillBox-ra változtattuk, ezzel is érzékeltetve a közönség felé, hogy milyen feldolgozás-dalokra számíthat a saját dalaink mellett.

A 20 éves fiam nagyon jól ismeri a munkásságomat. Ő 13 évig tanult zongorázni, jár a koncertjeimre, ha teheti. Az ELTE távolkeleti tanszékén japán nyelv és kultúrát tanul – térünk át a zenész magánéletét érintő másfajta, a hivatásához kötődő tevékenységére.

Én 2009-ben elváltam, és 10 éve élek párkapcsolatban. Egy nagyon szerető és segítő párom van, aki mindenben támogat engem. Ő is agilis, szervezkedő ember. A Czupi kiadó gondozásában 2013-ban megjelent Nagykanizsa Mentőstörténete című könyvet két és fél éves kutatómunka eredményeként írtuk meg párommal, szerzőtársammal, Gyarmati Olgával. Jártuk a múzeumokat, mentőállomásokat, 33 idős mentő-tűzoltó dolgozót interjúvoltunk meg. A 480 oldalas könyv a helyi tűzoltóság és a mentőszolgálat történetét mutatja be 1690-2012-ig.

BAKONYI Erzsébet

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.