A guruló pletykák nyomában
Nem, nem dollárokról lesz szó, bár mint azt már néhány hónapja a kormánymédiától megtudtuk, az amerikai pénznem is képes gurulni. Ahogy a biciklik is. Két kanizsai kerékpáros projekt kapcsán röppentek fel olyan pletykák, miszerint pályázati biciklik kerültek nem a rendeltetésük szerinti gazdákhoz. Az összeesküvés-elméletek hívőit azonban némileg vagy talán egészen le kell csillapítanunk.
A Kanizsa Bike létezése a 2019-es testület regnálása óta rendre vitát hozott, egészen 2021 augusztusáig, amikor a bringák beszedéséről és azok hasznosításáról született közgyűlési döntés. 2020 januárjában még a Kanizsa Újságnak fogalmazott úgy Bizzer András, ha szigorúan az üzleti szempontokat nézzük, még nyereséges is volt a Kanizsa Bike, hiszen 238 millió forintot nyert a város, s a tenderben szerepelt egy bicikliút is, valamint buszvárók építése, felújítása. A biciklik veszteségét pedig fel lehet fogni 20 százalékos pályázati önrésznek. Ezzel szemben állt az a tény, hogy 2020-ban 16(!) bérletese volt a programnak, a fiatalok a kedvezmények ellenére sem szerették meg, a turistáknak pedig túl időigényes volt, hogy fizetni és regisztrálni is kellett. Ráadásul a karbantartásukkal is sok gond volt, hiszen, ha napokig nem használtak egy bringát, akkor a nyomkövető akkumulátora lemerült, így a Via munkatársainak be kellett vinni a telephelyükre a biciklit feltölteni. Az ötéves tender alatt a biciklikre 53 millió forintot költött a város, míg a bevétele 600 ezer forint volt. A beszedésük után felreppent a pletyka, hogy olyan személyekhez kerültek, akik „közel állnak a tűzhöz”. Ezt azonban cáfolhatjuk, hiszen a Via begyűjtötte a bicikliket, majd polgármesteri döntés született az újraosztásról. A pontos adatokról nem kaptunk tájékoztatást a hivataltól, az azonban biztos, hogy a Nagykanizsai Tankerületi Központ 28 kerékpárt igényelt. A városi cégek, intézmények és szervezetek is kapnak, a Kanizsa Médiaház hármat.
Egy másik biciklis projekt kapcsán is érdekes pletykák kaptak szárnyra, miszerint a Kanizsai Dorottya Kórház nem osztotta ki azokat a bicikliket, amelyeket a „Bringázz a Munkába kampány” részekét kapott még 2020 májusában, s sokan azt is tudni vélték, hogy még mindig a kanizsai intézménynél vannak. Eredetileg a veszélyhelyzet végéig maradhattak a drótszamarak Kanizsán, bár azt nehéz megítélni, hogy mit jelent itthon a veszélyhelyzet vége, hiszen egyikből estünk a másikba. A kórház nem válaszolt a megkeresésünkre, a MAKATEUSZ viszont igen. A szövetség levelében leírták, a vándortáboraik 2020 június végén elindultak, így csak bő egy hónapig voltak Kanizsán a biciklik. Azt azonban nem tudják, hogy ebben a periódusban valóban használták-e őket, az viszont tény, hogy mindössze 3 kórház élt a felajánlásukkal.
MIKÓ-BARÁTH György