Költségvetés 2023 – „Ez még mindig az Orbán-kormány bosszúja”
Pénteken kezdik a frakciók Nagykanizsa idei büdzséjének tárgyalását. Aligha kerül pont a végére február 24-én, hiszen a polgármester idei tervezete tartogat jó néhány olyan elemet, amelyek aligha mennek át az ÉVE-frakción. Arról nem is beszélve, hogy a 2022-es költségvetést is négyszer módosították a városatyák, utoljára a Sberbankból visszanyert forrás miatt. Akkor Horváth Jácint módosítója nyomán a korábban megszavazott költségvetést visszaállították a városi cégeknél.
2022 novemberében a Via visszakapott 30 millió forintot, az Uszoda 10-et, a Médiaház szintén 10-et, a Rehab és a Városfejlesztő pedig ötöt-ötöt. Ezt Szabó Szilárd, a Fidesz-frakció vezetője úgy értékelte: a cégvezetőknek korábban jött a Jézuska. A kormánypárt helyi képviselőinek – a 2019-es változások óta – nem számítanak a szívük csücskének a városi cégek. Természetesen az Arénát kivéve. Ez az állítás már 2022 szeptemberében kidomborodott, hiszen az energiaválság miatt keletkezett 622 milliós hiátust akkor a polgármester úgy oldotta volna meg, hogy bezárja a Kanizsa Médiaházat és a Városfejlesztőt, s a Rehabnak és az Uszodának sem ad pluszforrást, ezzel mintegy 170 embert sodorva a munkanélküliségbe. Az akkori ülésen Balogh László így fogalmazott: mielőtt a szociális érzékenységét számonkérik, ő intézménycentrikusan gondolkodott.
Ez a mentalitás az idei tervezeten is érződik, hiszen az előterjesztés a megszűnés szélére sodorja a Médiaházat, de a Rehabot és a Via-t is érzékenyen érinti. Maradva magunknál: 50 millió forintot rendelt hozzánk a polgármester, ez az összeg tavaly 120 millió forint volt. De ez a 120 millió is 22 millióval elmarad a 2017-es és a 2018-as támogatástól. – Nyilván sejtettük, hogy Balogh László a városi cégeket idén is büntetni akarja – fogalmazott Horváth Jácint, az ÉVE frakcióvezető-helyettese. – Ezt úgy kívánja elérni, hogy nem adja meg még azt a támogatást sem, amit tavaly biztosított az önkormányzat, és akkor még nem is számoltuk az idei, legszerényebb számok szerint is 20 százalékos inflációt. Nehéz helyzetbe kerül a Médiaház, de a Rehabnál sem kompenzálja az állam megfelelően az ott dolgozók elvárt emelését. S miután ezt a polgármester tervezete sem vette számításba, elkerülhetetlenek lennének az elbocsájtások. A Via Kanizsa útfenntartásra és parkgondozásra szánt összege is lényegesen elmarad az inflációs mértéktől. Ezeket mind látjuk, ugyanakkor azt kell mondanunk, hogy nincs nagy mozgástér, hiszen az állam megszorításokat eszközöl az önkormányzatok felé.
A cél tehát a tavalyi szint tartása lehet, de ehhez minden sort minimum 20 százalékkal meg kellene emelni. Ez Horváth Jácint szerint a kormány döntései mellett szinte lehetetlen. – Nagyon nehéz úgy beszélni a költségvetésről, hogy az állam folyamatosan elviszi azt a 200 millió forintnyi gépjárműadó bevételt, amit útfelújításra szoktunk fordítani. Ez már 4. éve így megy. Így nehéz útfejlesztéseket kivitelezni, de nehéz sportot is támogatni. Hiába döntöttünk úgy, hogy évi 200 milliót szánunk sportra, most 100 milliót irányoz elő a költségvetés, de ez is csak akkor él, ha el tudjuk látni a kötelező feladatokat. Szintén nagyon nehéz helyzetben van a kultúra, hiszen tavaly 10 millió forintot tudtunk írni a kulturális sorra, ez idén 5. Évek óta látjuk, hogy még mindig azon dolgozik az Orbán-kormány, hogy bosszút álljon a 2019-es választások miatt az önkormányzatokon.
Horváth Jácint a pénteki ülés kapcsán annyit vetített elő, miután a költségvetési pontnál korlátlan felszólalási lehetőség van, nem számít rövid vitára, ugyanakkor reméli, hogy mindenki az előterjesztés tárgyánál tud maradni.
MIKÓ-BARÁTH György