Egyre nagyobb mértékben okoz érzékenységet már csecsemő- és kisgyermekkorban a glutén-, a tejfehérje-, és a tejcukor-allergia
A tünetek közül elsősorban a haspuffadás, a görcsök és a bőrpír jelentkezhet a gyermekeknél. A szakemberek szerint szigorú diétával kontrollálható a diagnosztizált allergia, intolerancia.
Egyre több kisgyermekes szülő keresi fel Márfi Kinga szakrendelését. A dietetikus elmondta, az anyagcserezavart okozó élelmiszert minden esetben ki kell iktatni az étrendből. A kisbabáknál jellemzően csillapíthatatlan sírás, hasfájás, puffadás tapasztalható élelmiszer-érzékenység és intolerancia esetén.
– A babának puffad a hasa, megy a hasa, nincs jól, bőrtünetek jöhetnek elő, itt kezdenek az édesanyák arra gondolni, hogy valamire érzékeny a baba, az elején a teljes kiiktatás van az étrendből, amire érzékeny lehet, 2 éves kor után megterhelik az adott gyermeket és akkor, ha utána kimutatja a teszt is azt az érzékenységet, akkor viszont a diéta folytatódik tovább, egészen akár élete végégig is – hangsúlyozta Márfi Kinga dietetikus.
A búzaalapú, és egyéb gluténtartalmú ételek 6 hónapos kortól ajánlottak, a tehéntejet 1 éves kor alatt nem javasolják, sőt, ideális esetben csak 3 éves kor után javallják bevezetni a gyermekek étrendjébe.
– Olyan családba, ahol eddig nem volt semmilyen érzékenység, semmilyen betegség, akkor egyszerre tanácstalanok, hogy mit lehet, mit nem lehet, ilyenkor át szoktunk beszélni, miket szokott fogyasztani a gyermek, otthon miket szoktak étkezni, mennyire érzékeny az adott gyermek, szóval, hogy valamennyire érintkezhet-e olyan dolgokkal, amik tartalmazzák az adott érzékenységet kiváltó anyagot vagy teljesen más eszközök, teljesen máshol kell elhelyezni a konyhába, vagy teljes kiiktatás az étrendből – tette hozzá Márfi Kinga.
A felsorolt tünetek észlelésekor a szülőknek mielőbb szakemberhez kell fordulni a kicsivel. Az ennyire fiatalon előjövő érzékenységeknek még a legújabb kutatások is csak találgatják a miértjét.
K.Vi.
(Borítókép: Kanizsa TV)