A félelemről való kommunikáció tabusításának a megszüntetése volt Al Ghaoui Hesna kanizsai előadásának célja
Al Ghaoui Hesna tartott előadást csütörtök este a Hevesi Sándor Művelődési Központban. A külpolitikai újságíró és televízióriporter célja, hogy az ilyen rendezvényekkel hívja fel a figyelmet a hétköznapi félelmek megfelelő kezelésére.
Riporteri pályafutása során a világ húsz országából, köztük számos konfliktuszónából közölt tudósítást Al Ghaoui Hesna, aki kanizsai előadásában a félelem témakörét járta körül, miközben első háborús tudósításáról, a 2006-os izraeli-palesztin konfliktusról beszélt az érdeklődőknek. A médiaszemélyiség ezekkel a prezentációkkal szeretne elindítani egy folyamatot, amely új perspektívát nyit az emberekben, hogy természetessé váljon a félelemről való kommunikáció.
– Nehéz megváltoztatni az emberek alapvető gondolkodását, mert egészen pici korunktól azt halljuk, hogy „egy nagyfiú már nem fél ettől” vagy „egy nagylánynak már nem szabad ettől tartania” és ez az évek alatt belénk ivódik, hogy tulajdonképpen szégyellni és elnyomni kell a félelmet. Ezért azt gondolom, hogy egy előadás megváltoztatni nem fogja a félelmünket és a viselkedésünket, viszont arra talán elég, hogy elgondolkozzunk ezen. Szerintem sokan bele se gondolnak abba, hogy a félelemre lehet egy pozitív hajtóerőként gondolni – hangsúlyozta Al Ghaoui Hesna, külpolitikai újságíró.
Al Ghaoui Hesna stábunknak elárulta, hogy a hadszíntereken szerzett tapasztalatok a civil életre is felkészítették, erre leginkább akkor jött rá, amikor megszülettek a gyermekei. Úgy véli, hogy a hétköznapi pánikhelyzetekben is fontos, hogy kívülről tudjuk szemlélni a szituációt, hiszen ennek köszönhetően nem érzelemvezérelt, hanem racionális döntést tudunk hozni.
– Elölről kellett egy csomó mindent gondolnom és újraértékelnem. Aztán rájöttem, hogy ugyanazok a technikák, perspektívaváltások segíthetnek anyaként is megbirkóznom a kontrollvesztett helyzetekkel, a szorongásokkal és a félelemmel átitatott helyzetekkel, mint annak idején háborús tudósítóként. Igazából ugyanazok a lépcsőfokok működnek, amikről majd itt fogok beszélni – tette hozzá Al Ghaoui Hesna.
Az előadásra megtelt a HSMK Farkas Ferenc terme.
K.T.
(Borítókép: Kanizsa TV)