Percről percre a közgyűlésről (Újranyitják a palini postát)
14:22 - Polgármesteri beszámoló
Horváth Jácint kér külön szavazást néhány pontban. Az egyik a tájékoztatás, hiszen a polgármester továbbra sem látja ezt el. Egy másik pontban ő érintett. A harmadik pedig a szilveszteri olvasói találkozó, amit engedélyezve az önkormányzat.
Szavazás a kivételek nélkül: 13 igen 2 tartózkodás.
A nyílt ülés ezzel véget ért, folytatás januárban.
14:20 - A Kanizsa megjelenése
A leírtak Fodor szerint teljesíthetők. Balogh László annyit jegyzett meg: nincs szükség ilyen formában a Kanizsa Újságra.
Szavazás: 8 igen 7 nem 0 tartózkodás.
12:51 - Posta: lenni vagy nem lenni, ez itt a kérdés
Balogh László elmondta, a bezárás Kanizsán 4 postát érintett, Egerszegen 6-ot. Majd ismertette a posta hivatkozását. Részletek: https://kanizsaujsag.hu/hir/202211/hetfon-mar-nem-nyitott-ki-az-a-negy-kanizsai-posta-amelyeket-erint-az-ideiglenes-bezaras
Több helyen tárgyalt Balogh László, mint mondta, azt is megtudta, hogy a depó jövő év elején elindul. A tárgyalási eredményei a következők lettek: a 4 posta közül 1 ideiglenes visszanyitását vállalná a posta. A legnagyobb ügyfélszám Kiskanizsán volt az érintettek közül. A megmentés csak úgy mehet, ha terhet vállal az önkormányzat, pontosan 14 millió + ÁFA-t.
Gábris Jácint kért szót, ő érintett képviselő. Emlékeztetett 528 aláírás volt Palinból, hogy kell a posta. Arra kéri a polgármestert, még ne adja fel a harcot és kérjen további tárgyalásokat. Rámutatott, a kommunikáció is ellentmondásos, hiszen korábban arról volt szó, hogy határozatlan ideig tart a bezárás, a mostani levél pedig arra utal, hogy nem lesz visszanyitva tavasszal sem. A profitorientáltság pedig egy ilyen cégnek szerinte nem elfogadható, hiszen alapszolgáltatásnak kellene lennie. S vissza is kérdezhetne Kanizsa, ha beszáll 18 millióval, akkor a bevételből is kap?
Balogh László eddig is küzdött, ezután is fog, de erre a helyzetre nem lehetett mást lépni, mint ezt az előterjesztést. Egerszegen is a 6-ból 1-et tartott menthetőnek a Posta.
Fodor Csaba kért szót: világossá kell tenni, a bezárás a Fidesz lépése volt. Ez politikai jóváhagyással történt, így a kanizsai bezárások is. Amikor Fodor Csaba kérte, lépjenek a gépgyár kapcsán, azt mondták, az a gépgyár dolga. Amikor a Tungsramnál mondta ezt, akkor a válasz ugyanez volt: majd a gazdasági társaság megoldja a gondját. Most egy állami cég került nehéz helyzetbe, és a polgármester úr 18 milliós támogatást kér neki. A parasztember azt szokta mondani: küzdünk, mint malac a jégen. A posta tavaly pozitív mérleggel zárt, 14 milliárd nyereséggel. S azt mondják erre, hogy az önkormányzatok járuljanak hozzá, és mindenhol 1 postát ajánl fel. S amennyiben a munkatársakat nem küldték el, akkor most miből áll a 18 millió forint? Ez egy tisztességtelen lépés a kormánytól és a Postától. Ezt nem lehet elfogadni. Ha a polgármester következetes lenne, akkor azt mondaná, hogy ez egy részvénytársaság, oldják meg. Végül egy kérdést tett fel: az előterjesztésben az szerepel, bruttó 18 millió forint. Most akkor bruttó vagy nettó?
Balogh László azt visszautasította, hogy nem tesznek semmit. A Posta hivatkozási alapja a mostani energiaválság. Az, hogy miként játszik a pénzügyi sorokkal, az egy másik kérdés. De az a posta, ami régen oly sok mindenre ügyelt, mára megváltozott. Neki a realitásokat kellett ebben az előterjesztésben közvetítenie.
Dénes Sándor első kérése, hogy ne legyen ebből politikai kérdés. Mind a 4 hely fontos, amelyek most ideiglenesen szünetelnek. Az idős kiskanizsaiak megkeresték, hogy akkor most mi lesz. A polgármester azonnal felvette a kapcsolatot a postával, s ideáig jutottunk, hogy egyet ki lehet nyitni úgy, ha hozzájárulnak. Kiskanizsán mintegy 6 ezer ember él, s az a terület is idősödik, így arra kéri az ÉVE-frakciót, hogy támogassák az előterjesztést, ami nettó 14 millióba fog kerülni.
Schuta Marcell válaszolt: ezt önként vállalt feladatként lehet csak elvállalni, ez a költségvetési sorok miatt fontos. Az állam úgy gondolta néhány hónapja, hogy átveszi a vízműveket, most pedig arra tesznek lépéseket, hogy a Posta is magánkézbe kerüljön?
Balogh László szerint Schauta Marcellnek minden gyanús. Visszautasítja azt, hogy az állam az egyházak kezébe játssza az iskolákat és az óvodákat.
Bizzer András emlékeztetett: az energiaválság az ok, ez egy kényszerhelyzet. Ez ellen pedig ahogy tud, küzd a kormány. Ha azt szeretnék, hogy ebben a nehéz helyzetben megmaradjon a kiskanizsai posta, akkor hozzá kell járulni. Rendkívüli időkben rendkívüli megoldások mellett kell dönteni.
Tóth Nándor szerint az megengedhetetlen, hogy egy 5 ezres városrészben ne legyen posta. Kisebb falvakban ez a tendencia már korábban elkezdődött. A vasútállomásnál és a sánci résznél is megoldás lehet a Táborhely utcai posta. A kiskanizsaiaknak, paliniaknak viszont Sormásra kell menni postára. Arra apellálva, hogy a közgyűlés egyharmada kiskanizsai, hogy támogassák ezt az előterjesztést és átmenetileg oldják meg a problémát.
Károlyi Attila kapott szót, elmondta: Kiskanizsát nem szokta támogatni, akkor tették jól, amikor leváltak Kanizsáról, de túl gyorsan visszajöttek. Hozzátette: könnybe lábadt a szeme, mikor Dénes Sándor elmondta, hogy idős emberek keresték meg. De miért nem kérdezte meg, hogy miért mennek postára? Károlyi felsorolta, hogy minimum fél tucat szállítócég van, és a nyugdíjat is kihozzák. Odamondták, hogy a csekkbefizetés. Károlyi röviden elmondta: arról le kell szokni, helyes a megszüntetés.
Fodor Csaba szerint, ha ezt a lépést ma meghozzák, az egy tendencia lehet, hogy a Posta azt mondja másfél év múlva, akkor fizessétek továbbra is ti. A Fidesz-kormány elvette az iskolákat, a betegellátását, el akarta venni a Vízművet, most meg nekik akarja lőcsölni a Postát. Úgy tűnik, ami a kormánynak terhes, azt adja az önkormányzatoknak. Ez egy gusztustalan lépés. Az állam ezer egységből elvesz 600-at, majd azt mondja, fizessétek ti a postát. A kérdés az is, hogy miért nem szervezi át a szolgáltatását a Posta? Lehetne Kiskanizsán 8-tól délig is a posta. De helyette azt mondják, bezárják. Szünetet kér Fodor Csaba.
Balogh László emlékeztetett: nagy a baj és nem jószántából hozta ezt az előterjesztést.
Horváth Jácint szerint méltatlan a helyzet az önkormányzat felé. A 14 millió kapcsán adja magát a kérdés, mi ez? Kapott erről bárki, bármilyen tájékoztatást? A Fidesz-kormány képviselője lenyilatkozta, tavasszal újranyitnak a posták. Hazudott akkor Nagy Márton? Nem nyitnak ki tavasszal? Vagy a posta hazudott, hogy másfél évre akarja eltartatni a fiókot. Valaki hazudik és át akarja verni az önkormányzatot. Holnap jöhet a MÁV, hogy 4 vonatot nem indít el, fizessen az önkormányzat, hogy 1-et elindítson. Ezt a példát elmondta Horváth a közutakra is. Ez a kormány politikája? Hogy oldja meg az önkormányzat. Oda tud majd állni bármelyik képviselő a kanizsaiak elé, hogy be kell zárni a múzeumot, a könyvtárat, a Plakátházat, de adott a város 18 milliót a Postának? Arra is rávilágított, hogy idén kell fizetnie, de a jövő évi költségvetés terhére, ez hogy is működhet?
Balogh László szerint ez a hanghordozás nem áll jól Horváth Jácintnak, ezért nem fogják jobban szeretni a választók. Nem tudomásul venni a háborút, az energiaválságot nem helyénvaló.
Radics Bálint szerint is hatalmas alakítás volt Horváth Jácinttól. Nem a világ változik, hanem a Fidesz-kormány akadályozza a csekkbefizetést. A Magyar Posta csomagküldő szolgálatot is üzemeltet a vidéki városokban. Haladni kell a korral, ezért át kell gondolni, hogy mire mennyit költenek.
Károlyi Attila azt kérdezi, ki a demagóg, amikor 3 éve a Posta megszüntette a csomagküldő szolgáltatását. Szokott könyveket rendelni, s miért segítsék egy piaci versenyben a Postát? A Marika néniért? Szereti őt a kiskanizsai Marika nénit, de a nyugdíjat kihozza a postás. A jövő nem az, hogy a posta nem hasznos szolgáltatását támogatja egy önkormányzat.
Nem pikkel Balogh László szerint a Posta Kanizsára, hiszen épül a depó.
Bizzer András Horváth Jácint szavaira reagál. Nem szolgáltatásokat kell támogatni, hanem ebben a nehéz helyzetben kell támogatni a Postát. Sok polgármester kezdett el lobbizni a kispostákért. A tárgyalások folyománya lett ez a megoldás.
Schauta Marcell ellentmondást lát a fideszes felszólalásokban. Radics Bálint ismertette a levélszámok visszaesését, közben a magyar kormány a konzultációkkal milliószám támogatja a Postát. Amikor levelet akart feladni, megkérdeztek tőle, hogy ajánlottként menjen? Visszakérdezett, hogy miért? A válasz az volt, mivel úgy biztosan megérkezik. Ezek után azért nehéz azt mondani, hogy a Posta emelt szintű szolgáltatást nyújt. A feladat az átállás segítése, nem az elavult szolgáltatások fenntartása.
Balogh László szerint a Nemzeti Konzultációban mi zavarja Schauta Marcellt, hogy nemzeti?
Berta Krisztián emlékeztetett: a Szerencsejáték Zrt-nek kéne beszállni a fenntartásba, nem az önkormányzatoknak.
Szabó Szilárd úgy tudja, a Szerencsejáték Zrt. fizet a szolgáltatásért. Mint mondta, annyi hülyeség hangzott el, hogy szólnia kell. Abba az irányba ment el a vita, hogy az önkormányzat a Magyar Postát támogatja, Nem, a városvezetés a kiskanizsai közösséget támogathatja, ha megmarad a posta. Nem ért egyet a bezárásokkal, de támogatni fogja az előterjesztést. Fodor Csaba említette, hogy milyen nyereséges volt a Posta. De ez csúsztatás, hiszen a 2023-as években jóval nagyobb lesz a működési költség, de az biztos, hogy a Postánál is kiszámolták, hogy veszteségbe mennek át jövőre, ha az összes fiók megmarad.
Fodor Csaba nem szereti az ilyen felszólalásokat, mint Szabó Szilárd tett. Ő nem csúsztatott, a Posta hivatalos beszámolóját olvasta fel. Amit Szabó Szilárd mondott, az pedig légből kapott. 2021-es számokat mondott...
Ezt Szabó Szilárd kikérte magának.
Balogh László a feszült hangulat miatt már kétszer próbált szünetet elrendelni, de nem sikerült. Fodor Csaba folytatta: a tulajdonos dolga megítélni, hogy a társaság miként működjön. Ha a tulajdonos a Fidesz-kormány, akkor nem lehet azt mondani, hogy a szocik rontották el vagy Soros. Nyeljék le, ismerjék el, hogy ez el lett rontva. De nem azt kell mondani, hogy oldja meg az önkormányzat az állam problémáját. Ha ez elindul, akkor valóban jöhet majd a MÁV és az összes többi. S akkor miért rosszabb Palin, mint Kiskanizsa? Amikor Palin felébe kerül. S akkor a mindenkinek a lelkiismerete is megnyugodhat, hiszen egy posta meg lett mentve. A fizetés kivitelezésére ő is választ akar kapni.
Kunics György reflektált: ha januárban kell fizetni, akkor idei forrásból kell ezt megtenni.
Most jött a szünet.
Fodor Csaba elmondta: folytatnia kell a tárgyalásokat Balogh Lászlónak. A részleteket Horváth Jácint ismertette: a fűtési szezon végéig a palini posta újranyitását támogatja az önkormányzat, ez bruttó 3 millió forint. Felkérik a polgármestert, hogy tárgyaljon a másik három posta szűkített nyitvatartásáról, a határidő a januári közgyűlés.
Szavazás: 8 igen 0 nem 7 tartózkodás.
12:31 - Honvéd Kaszinó Alapítvány
Több ponton vita nélkül átmentek a felek, majd jött a Kaszinó.
Bodó László elmondta, nem volt egyszerű ezt az előterjesztést összehozni, köszönetet is mondott a segítőknek. Ez egy háromoldalú megállapodás volt anno. 8 millió forintot kért idén az Alapítvány, ami nem lett kifizetve, mivel a Sberbank miatt nem volt rá forrás. Szakemberek megnézték az épületet, alaposan kell rá költeni. A városnak, mint tulajdonos van sürgős feladata. Az A-változat az, hogy az Alapítvány kapjon 10 millió forintot, a B-változat, hogy integrálják be a KKK-ba a kulturális feladatokat, a C-változat pedig, hogy a Honvéd Kaszinót átadják, az Alapítvány pedig kapjon egy irodát.
Schauta Marcell elmondta, korábban már volt terv az integrálásra, de nem ment végbe. Szerinte túl sok kulturális létesítmény működik ma Kanizsán, ahhoz képest különösen, hogy milyen nehéz jelenleg rendezvényeket szervezni. Az önkormányzat fizeti a 10 millió forintot, de a bevételek az alapítványhoz mennek, így ez átláthatatlanná teszi a működést, ezért egy D változatot hozott. A szerződéseket felül kell vizsgálni és megnézni, mit lehet tenni az épülettel.
Balogh László szerint a Kaszinó többet érdemel annál, minthogy állatorvosi lóként közelítsenek hozzá.
Szabó Szilárd véleménye az, hogy katyvasz az előterjesztés, így nem lett volna szabad idehozni. Szerinte a járható út az, hogyha nem találnak jó megoldást, integrálják be a KKK-ba a Kaszinót, A másik fő problémája az, hogy nem csak a működéssel van és lesz probléma, hanem ez egy önkormányzati épület és nincs jó állapotban. Komoly felújításokra lenne szükség, de erre az előterjesztés nem ad megoldást. A helyzet pedig tovább fog romlani, így 2023-ban, 2024-ben az is előjöhet, hogy be lehet-e engedni bárkit. Ezért most nem szabadna döntést hozni, vagy esetleg olyan, ami a jövőbe mutat.
Fodor Csaba szerint az előterjesztés jó, ebben a helyzetben eddig lehetett elmenni. Schauta Marcell módosítója pont arról szól, hogy most ne hozzanak döntést, vizsgálják meg a működés további lehetőségét. Ő nem degradálná le annyira az anyagot, mint Szabó frakcióvezető úr. Azt kéri, Schauta módosítóját szavazzák meg.
Erről voksolnak: 8 igen 5 nem 2 tartózkodás - Radics Bálint és Szabó Szilárd tartózkodott.
12:18 - BMSK, kolostor és az aktuális állapot
Horváth Jácint kérdezni szeretne: a BMSK lefolytatott szerződéskötései kapcsán kérne bővebb támogatást. A beolvadás mennyire lassítja a folyamatokat?
Balogh László tegnap írt alá egy levelet a BMSK-nak szólóan. Ez fedi azokat a kérdéseket, amiket Horváth Jácint feltett. Horváth ezt el is fogadta.
10 igen 1 nem 3 tartózkodás - Radics Bálint nem szavazott.
12:09 - A Platán sor és az Attila utca várakozóhelyei
Bodó László vázolta: a bejárás megtörtént, a szakmai lépések ezt indokolják. Bizzer András reméli, nem csak a tervezésre lesz pénz, hanem a megvalósításra is. De azt megjegyezte, amikor ő jön olyan előterjesztéssel, hogy legyenek új parkolók a Keleti városrészben, akkor azt az ÉVE nem támogatja. De most a Fidesz támogatni fogja ezt, reméli ez jó példa lesz.
Szabó Szilárd reflektált Bodó Lászlónak: nem ő hozta ide a lakókat, jöttek maguktól és mivel már el is mentek, az is látszik, hogy nem Szabó viszi majd őket haza. Az előterjesztést támogatni fogja Szabó, de az 588 milliós listába tegyék be...ez csak vicc volt Szabótól, csak a korábbi kutyakomédiára utalt.
Berta Krisztián említette, az érintett területen lakik, így Bodó Lászlónak üzent: ő itt van nyomatéknak. S kéri Bizzer Andrást, az ilyen előterjesztések kapcsán keresse meg Szabó Istvánt, a Via vezetőjét, tudja a telefonszámát.
11:49 - A Kanyar a Harmat és a Hegybíró utca problémái
Szabó Szilárd szerint itt nem arról van szó, hogy luxuskörülményeket teremtsenek, ezek már elodázhatatlan problémák, leginkább a vízelvezetés. A Sberbankos ügy miatt nem volt lehetséges ezt tárgyalni, de szeretné, ha a 2023-as költségvetésben már szerepelne és közös pontként megvalósulna.
Érkeztek érintett lakók is, közülük Polgár Balázs szólalt fel. Ez 2013 óta húzódó ügye. Folyamatosan volt rá lehetőség, hogy megoldják, nem sikerült. Ez az egyetlen olyan belterületi útszakasz, ahol murvás út van. Az a 13 millió forint, ami most az előterjesztésben szerepel, valószínűleg csak indulóár lesz a mostani infláció miatt. Szeretnék, ha az ottani lakók közül egy delegált részt vehetne a munkában.
Fodor Csaba kért szót. Köszöni, hogy többször megkeresték őket. Ezt már előbb be kellett volna hozni, hiszen valóban tett ígéretet a megvalósításra. Az 588 milliós listára felkerülést a polgármester és Cseresnyés Péter is akadályozta, ezt nem került bele, ahogy például a Rozgonyi-óvoda fűtési korszerűsítése, ami kizárta volna a szén-monoxid jelenlétet. Előzmény: https://kanizsaujsag.hu/hir/202211/eleteket-mentett-a-szen-monoxid-erze…
Inkább olyan óvodának adott pénzt Balogh László, amihez a városnak semmi köze. Fodor szerint ez egy megoldandó probléma, így köszöni Szabónak, hogy behozta, de a végleges döntés csak februárban lesz.
Balogh László megjegyezte: nem akadályoztak semmit és minden kanizsai gyermek az ő gyermekük.
Károlyi Attila korábban már tárgyalt egy Kanyar utcai lakóval, de nem csak az az utca van Szabadhegyen. Például 2010-ben kivitte magához Alsó Szabadhegyre Cseresnyés Pétert, aki ki akart ugrani a kocsiból, de mondta neki, ne szállj ki, mert ellepi a sár a cipődet. Ha olyan nagy lokálpatrióták a lakosok, akkor erről is beszéljenek, hiszen a probléma ott is létezik. Sőt, esőzések után az utcák eltűnnek. De Kiskanizsán a Halvax utca is borzasztó. Ne felejtsék el a képviselők, hogy az egész várost képviselik.
Schauta Marcell szólalt fel. Ritka, hogy ilyen megkeresés érkezik a lakosság részéről. De azt tárgyi tévedésnek látja, hogy az ottani pornak egészségkárosító hatása van. De maga a kérés jogos és támogatandó.
Bizzer Andrásnak muszáj reagálnia: az 588 millió kapcsán Fodor Csaba vádolja azzal a Fidesz-frakciót, amit az ÉVE követett el. Hiszen ők akadályozták a lista elindulását, így ez az ÉVE felelőssége. A listában fontos fejlesztések vannak, ez is az, de ezt saját forrásból is meg lehet valósítani.
Szabó Szilárd is beszállt a vitába: az árajánlat 2-3 hete lett aktualizálva a Via segítségével. Ez most ennyibe kerül, ha sokáig húzódik, többe fog, ezért is kell pontot tenni minél előbb az ügy végére.
Fodor Csaba reflektált: jó lenne, ha Bizzer András nem politikai lózungokat hangoztatna. Az ÉVE megtette a módosításokat, majd a Fidesz eljárt a minisztériumoknál, hogy azokat ne fogadják el. Az valóban eltérő volt a két listában, hogy az ÉVE a kiskanizsai művház fűtésének kérdését kihúzta, és az óvodák fűtésének korszerűsítését fontosabbnak tartották. Ilyen problémák valóban voltak, de a kompromisszumok helyett inkább eljártak Budapesten. De a Fidesz listájának sem a céljaival volt baj, hanem azzal, hogy hasra ütéssel kerültek rá számok. De presztizskérdést csináltak belőle, Cseresnyés Péter kérésére, hogy márpedig az Önök listája a jó.
Balogh László elmondta: nem jártak el a város érdekében...
Nagy nevetés fogadta ezt az ÉVE oldalán, jól mondod, vetették oda.
Balogh László módosított: a város érdeke ellen nem jártak el.
A napirendet 15 igennel elfogadták.
11:45 - Leendő parkolók a kórháznál
Simának tűnt a napirend, sőt, Radics Bálint át is szavazott, 9 igennel fogadta el a közgyűlés. Balogh László azt mondta, ő tartózkodik, mert más terveik voltak. Fodor Csaba erre ügyrendit nyomott: 2010-től is a Fidesz uralkodott, mégsem csináltak semmit, akkor mondják már meg, hogy milyen terveik voltak? Az ÉVE legalább eldöntötte, hogy legyenek parkolók.
Fodor Csaba szerint korábban mással is kimondatták még a Zalai Hírlapban is, hogy minek oda parkoló.
11:09 - Terítéken a rendezvényszervező cég, de ki is az a Klemm Balázs?
Balogh László elmondta, két levélben is értesítette Klemm Balázs, aki, ahogy a polgármester fogalmazott, elvileg a cég ügyvezetője, hogy értékesíteni kívánja az üzletrészét.
Fodor Csaba szerint van egy C-variáció, ami az, hogy erről nem tudnak ma döntést hozni. Ezt az előterjesztést ugyanis az előzte meg, hogy a Tulajdonosi Bizottság vette a bátorságot, s levelet írt az ügyvezetőnek, hogy tavalytól idáig mit csinált a cég. Kérték azt is, hogy bizonyítsa be, miként volt a mérlegelfogadó közgyűlés. Ezek jogszabályi előírások. Erre a kérelemre jöttek azok a levelek, amikre dátumok nem kerültek. Ami Fodor Csaba szerint elég furcsa. Így ezek a levelek sértettségből születtek, s azt hiszik, hogy majd politikailag jól jönnek ki. De a Tulajdonosi Bizottság a kanizsai kluboknál is érdeklődött, akik kisebb százalékban szintén tagok. Ők sem kaptak semmilyen tájékoztatást, fogalmuk sincs a cég működéséről. Fitos Istvánt is kérdezte, hogy milyen kapcsolat van az Aréna és a rendezvényszervező cég között. Majd Fitos közölte, egyszer kértek tőle adatokat, azóta semmi. Így azért alkalmatlan ez a napirend, hiszen az ügyvezetőnek van - nagy levegővétel után - arca leírni, hogy politikai támadás áldozata lett. Fodor szerint az, hogy kérdeznek, miért is számít politikai támadásnak? A megnyilvánulás így nem valós. A Tulajdonosi Bizottság pénteken ismét összeül, akkor döntenek arról, hogy milyen jogi lépéseket tesznek. Ezért kell ma arról dönteni, hogy a napirendre később térjenek vissza. Utána meg lehet vizsgálni, hogy érdemes-e fenntartani ezt a céget. De az, hogy most vegyék meg az üzletrészt, majd döntsenek a feloszlatásról, az Isten csapása lenne.
Balogh László azt gondolja, ha sem az A sem a B-alternatíva nem megy át, akkor az lesz, amit most Fodor Csaba vázolt. Ez a történet összetett. 2019 szeptemberében született olyan döntés, hogy a sportszervezet felállítását elrendelik. De lépés nem lett, mert Hederics Erikát leváltották, és Czirákiné nem lépett a cég megalapításáról. Ezért valóban, a pandémia alatt a polgármester létrehozta a céget. A történések azonban bonyolódtak, jöttek a velodromos viták, s az Aréna csepegtető működésére, s a közgyűlések hangulata valóban lehetett olyan, hogy visszatetsző volt Klemm Balázsnak. De létrejött az Ipari és Gazdaságfejlesztő Ügynökség is, amivel kapcsolatban pedig az ÉVE táncolt vissza.
Schauta Marcell emlékezteti a polgármestert, hogy a háromajánlattevős pályázatra már kértek ajánlatot a Rádió1-et is tulajdonló kft-től, amit el is készített 15 millió alatti összegért, hogy még az értékhatár alatt legyen. A koncepció az Aréna programjairól szólt. A 146 oldalas dokumentum volt ÁFA-val együtt 17 millió. Ezek után írta azt a levelet a vezető, hogy nem akar együttműködni a várossal. Schauta szerint ez az ajánlat Klemm Balázsnak visszautasíthatatlan, de a városnak nincs helye ebben a cégben.
Bizzer András reflektált: Klemm Balázs levele nem Fodornak adott válasz, ezek a levelek attól függetlenül születtek, a válasz még nem érkezett meg Fodornak. Neki nem dolga, hogy elemezze, "mire gondolt a költő", de voltak politikai felhangok a sportcsarnok kapcsán, például a Népszavában. Szerinte Fodorék a saját szavazóik között most is eljátsszák, hogy a városnak nincs szüksége a csarnokra és nem is tudja eltartani. Míg most bizonyította az Aréna, hogy Kanizsa el tudja tartani.
Az említett cikkek: https://nepszava.hu/3107217_szazmillios-tetel-lesz-a-nagykanizsai-arena… https://nepszava.hu/3152159_sportcsarmok-nagykanizsa-meszaros-lorinc-fi…
Horváth Jácint kérdése a következő: ki az a Klemm Balázs? Másfél éve még nem is látták, pedig kanizsai cégnél ügyvezető. Talán fiktív személy? Nézte a Médiaház csatornáját? Ő Budapesten ülve eldöntötte, hogy lemond a tulajdoni részéről, ezt hogy képzeli valaki? Másfél évig ide se jött, és most van mersze ilyen levelet írni? Vegyék meg egy olyan cég 80 százalékát, amiről nem tudnak semmit? Ráadásul semmit nem tett a csarnokért? 0 darab rendezvényt hozott Kanizsára. Isten mentse Kanizsát, hogy megvegyék ezt a céget.
Van egy határozati javaslata Horváthnak: a közszolgáltatási szerződést bontsák fel.
Balogh László találkozott Klemm Balázzsal, képességeit nem vitatja. Ő a budapesti irányultságot korábban jónak látta.
Károlyi Attilának nagy kő esett le a szívéről, hogy Balogh László ismeri az urat. De innen is üzen, hogy ne fenyegesse az ÉVE-frakciót. Kéri Bizzer Andrást is, ne legyen a fogadatlan prókátora ennek az embernek, mert eljöhet az idő, hogy ennek az embernek védőügyvédre lesz szüksége.
Schauta Marcell pontosítani szeretne: 14 millió + ÁFA volt a korábbi szerződés, ami több mint 18 millió lett a vége. A tanulmány így oldalanként 100 ezer forint volt. De található egy fiktív jegyzőkönyv is feltöltve, a kérdés, hogy ez kinek az ötlete volt. A polgármesteré? Az is kérdés, hogy a napokban Balogh László beszélt az úrral?
Balogh László szerint ez nem bíróság. Volt kapcsolat, van kapcsolat, de nem bőséges. A polgármester lezárta a vitát.
Horváth Jácint előterjesztése, a közszolgálati szerződés felbontása: 8 igen 0 nem 7 tartózkodás.
A-alternatíva, a megvásárlás - Fodor Csaba ügyrendit nyomott. Emlékeztetett, januárban jöjjön vissza a napirend.
Így csak erről szavaznak: 8 igen 0 nem 7 tartózkodás.
11:06 - A kerítés marad, csak be ne dőljön
Sugár utca és Rozgonyi sarkán található kerítés ügyéről már írtunk, a probléma több szempontból is összetett. Link: https://kanizsatv.hu/hirek/10763-problemak-a-sugar-utca-12nel
Fodor Csaba szerint a tervezés mellett azt is figyelembe kell venni, hogy itt sokan hajtanak gyorsabban a kelleténél. Így amíg a kerítés kérdése meg nem oldódik, a Via-nak kell egy tükröt feltennie. Ezt Balogh László elfogadta.
Károlyi Attila említette: nem csak az írott, de az épített emlékek is nagyon fontosak Kanizsán. Így támogatja az ügyet, akárcsak a polgármester.
15 igen.
10:55 - Aréna
Az ázsiós tőkeemelésről van szó, ez 15 millió forint. Horváth Jácint kért szót: reméli, a polgármester hű lesz önmagához, és itt is tartózkodik. Horváth arra is emlékeztetett, a városi cégek minden változtatás után idehozza az üzleti tervét, az Aréna azonban nem. Azt kérdezi Horváth, az Aréna kivétel?
Balogh László szerint itt másról van szó, ha az üzleti tervet a közgyűlés látni kívánja, akkor azt be kell hozni. Ezt már a harmadik tőkeemelés az évben, így összesen 127 millió forintba kerül egy évben az Aréna, s ebből marad a jövő év elejére is. S Balogh László ismét emlékeztetett: az ÉVE korábban ezt 200-300 millióra saccolta. Ki kell mondani azt, hogy az Aréna élettel telt meg.
Szabó Szilárd kért szót. A Felügyelő Bizottság összeül rendszeresen - ennek Szabó Szilárd is tagja - is rendszeresen tájékozódnak az Aréna működéséről. De jelezni fogja az ügyvezetőnek, minden módosítás legyen idehozva. Szabó pozitív fejleményekről tud beszámolni a működést illetően. A tervezett költségeken, s néha még azon belül is sikerül üzemeltetni az Arénát. A rendezvényeket tekintve nagy az érdeklődés. Előre jelzi, hogy januárban jön a férfi kézilabda-válogatott, s Szlovénia ellen fog játszani. Erről mi már írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202209/az-arena-helyzetet-is-neheziti-a-sberbank-csod-az-ugyvezeto-azonban-bizakodo-m-bgy
Szavazás: 8 igen 0 nem 7 tartózkodás - Horváth Jácint szavazott át.
10:14 - Jönnek a cégek
Fodor Csaba elmondta, az összegekről már korábban döntöttek. Balogh László ezt nem támogatja, de vita nélkül lement a szavazás, a Fidesz-frakció nem támogatta.
A Médiaháznál Balogh László megjegyezte: a Médiaház baloldali oldalaktól vesz át cikkeket, óriási a fluktuáció, így szerinte nincs értelme a Médiaház működésének.
Fodor Csaba visszakérdezett: ennek mi köze van az üzleti tervhez? De emlékeztette Balogh Lászlót, hogy majd az Arénánál is ilyen részletesen elemezze a napirendet.
Az Uszodánál volt 5 tartózkodás is a Fidesz-frakció oldaláról.
A Városfejlesztő már nem megy ilyen simán. Bizzer András kért szót: ha kap plusz 5 millió forintot a cég, akkor lenne pár kérdése. Reméli, hatékonyan dolgoznak azon, hogy a pályázatokba berakott önerőket a város visszakapja. Több mint egy éve kapott 30 milliót a Városfejlesztő, például az FVS kapcsán ez elhangzott, hogy visszakaphatja a város. Akkor ezt lehet úgy venni, hogy jövőre 30 millióval kell kevesebbet adnia a városnak? Az Ipari parknál felmerült egy pótmunka, amibe a város az ÁFA-val együtt majdnem 100 milliót tett még hozzá, ott is az volt az ígéret, hogy majd vissza lehet igényelni. Kérdezi az alpolgármester, mikor jön vissza ez a pénz?
Horváth Jácint válaszolt: nagyon sajnálja, hogy Bizzer András nem olvassa az előterjesztést, s össze vissza beszél. Nem 5 milliót kap a Városfejlesztő, hanem visszakapja a pénzt. Bizzer András pongyolán fogalmaz. De ha Bizzer András javaslata az, hogy kapjon plusz 5 milliót, hát legyen. Horváth nem győzi hangsúlyozni, még így is 40-50 millióval kevesebből gazdálkodik a Városfejlesztő. Az előző érában 10 milliókat költöttel el olyan projektekre, amik el sem indultak. Így semmilyen erkölcsi alapja nincs ezeknek a kérdéseknek. Az energetikai projekten meg hónapokig ültek a minisztériumnál.
Balogh László szerint súlyos dolgokról esik szó, de az igaz, hogy problémásnak érzik a Városfejlesztő működését.
Károlyi Attila kapott szót: ez a cég korábban Cseresnyés Péter házi cége volt, csak be kell menni, és megnézni az ottani fényképeket. A Fidesz-frakció pedig azért támadja, mert erre feladatot kaptak.
Radics Bálint szerint Horváth Jácintnak nem felfelé kell mutogatni. Kettő projekt kapcsán is az irányító hatóságra megy a mutogatás, de ez már túlmegy az ügyvezető védelmén.
Fodor Csaba reflektált. Hol van az a pályázat, kérdezi Radics Bálintot? Szerinte Radics butaságot beszélt. A pályázatokat időben elkészítette a cég. Arról viszont szólhatna a történet, hogy az előző vezetés az energetikai pályázatot rosszul készítette elő, így 60 milliót bukott a város. Arra kéri a Fidesz-frakciót, kicsit nyúljon már magához. Az ipari park pedig támogatásból lett megvéve, öt évig nem lehet eladni, de ezt Radics pontosan tudja, csak politikai hangulatot kelt. Arra kéri a fideszes képviselőt, maradjon a realitásnál.
Szabó Szilárd szerint nagyon méltatlan, hogy elhangzott: a Városfejlesztő Cseresnyés Péter kifizetőcége. Károlyi szúrt oda mikrofonon kívül: házi cége, ne szólja el magát Szabó úr. Ezt elfogadta Szabó, de megjegyezte: egy fővárosi ügyvédi cég 15 millió forintért pereli Hederics Erikát, a korábbi ügyvezetőt, és nem fog elérni semmit. A korábbi ciklusban legalább történt valami a városban, de most mi történik? Semmi, és nem is fog 2023-ig. Nem fog megvalósulni az energetikai korszerűsítés sem. De ha el is indul, az indikátorok már nem teljesíthetők, így maximum a felét lehetne már megvalósítani. Lehet védeni a mundért, de közben nem történik semmi.
Horváth Jácint nem tervezett szólni, de Radics Bálintnál már megfogalmazódott benne a gondolat. Finoman fogalmaz: erősen csúsztatnak a képviselőtársai. Az egyik ilyen, úgy mondanak véleményt az energetikai projekt helyzetéről, hogy fogalmuk sincs róla, hiszen nem látták a számokat, hogy hány hónapig állt a kincstárban. Nyilván a politikai érdekük az, hogy mindent ráverjenek a cégvezetőkre, akiket az ÉVE nevezett ki. Milyen számokra alapoz Radics Bálint, amikor azt mondja, nem lehet a minisztériumra hivatkozni? Horváth elkérte a levelezést, de sem Radics sem Szabó nem tette ezt meg, így mire hivatkozva kritizálnak? Visszautasítja Horváth, hogy abszurd dolgokkal vagdalkoznak. Az előző vezető kapcsán pedig több ügy is megy. Az, hogy ügyvédre ki kellett fizetni jelentős összeget, ez azért történt, mert 10 milliók mentek el gyanús körülmények között. 1 éve folyik a nyomozás, az eredményt pedig ők is nagyon várják. A háttérben Horváth szerint nem törvényes dolgok mentek, de ha ez a Fidesz szerint az, akkor elég érdekes a felfogásuk.
Balogh László a méltatlan szóhasználatot visszautasítja, a perek kapcsán pedig az ártatlanság védelme megilleti a volt ügyvezetőt.
Schauta Marcell először szólalt fel. Ő úgy tudta, hogy a Városfejlesztő üzleti tervéről szól a napirend. Ehhez képest megtudták, hogy a polgármester szerint nincs is szükség a cégre. A képviselőktől pedig megtudták, hogy késlekednek a projektek. Lesz egy pont a Modern Városokról, amit a BMSK csinál. A kormány kimondta, hogy nincs rá szükség, de hol vannak a megvalósuló Modern Városok-projektek. S ott nem milliókról, hanem milliárdokról beszélünk. Így Schauta azt reméli, ennél a pontnál is megnyomják majd a gombot a Fidesz képviselői és véleményeket formálnak.
Bizzer András válaszolt: a BMSK munkája nem szűnik meg. A projektek kapcsán pedig elmondta, hogy a közbeszerzési kiírások minősége a Városfejlesztőn múlik, s egyszer már büntetést is kapott a város. Ha helyes adatok alapján lett volna kiírva, akkor kevesebb önerőt kellett volna odatenni.
A vitát Balogh László lezárta: 8 igen 7 nem - elfogadta a közgyűlés.
Balogh László 5 perc szünetet rendelt el, mint mondta: talán lehiggadunk.
10:07 - Fizetésnap köszönts be...illetményalap emelése a hivatalban
Fodor Csaba elmondta, a polgármester által beterjesztett 56 ezer forintot kevésnek tartják az infláció miatt. Ezt megemeli az ÉVE 60 ezer forintra. Még így is jó pár város alatt lesz Kanizsa.
Balogh László igyekezett felelős városvezetőként utánajárni a dolgoknak, Zalaegerszeg, Szekszárd, Győr és Sopron polgármesterével beszélt, ott is előjött ez a probléma. Méltányolható a módosító. Úgy kell ezt az összeget megállapítani, hogy a dolgozókat ösztönözze. Fodor módosítója a közterület-felügyeltre is vonatkozik.
Szavazás: 15 igen - fizetésemelés, vita nélkül.
09:44 - Interpellációk
Berta Krisztián kezdte: a nagypostánál nemrégiben történt egy komolyabb baleset, szerencsére nem halálos. Szerinte meg kell vizsgálni, hogy újra lámpás forgalomirányítás legyen az érintett kereszteződésben.
Gábris Jácint lakossági észrevételt tolmácsol: az Alkotmány utca 2-nél a förhénci elágazóig lakott rész, de hiányzik egy járdaszakasz. Kérik a lakók az önkormányzat segítségét a pótlásban.
Erdős László felvetéseit Gondi Zoltánhoz intézte: A tanácsnok feladata az öregedő társadalom problémáinak feltárása is volt, a kérdése az, hogy milyen megoldási javaslatokat dolgozott ki ebben a témában. A sportban a nemzetközi kapcsolatrendszert is építenie kell, itt is azt kérdezi, mit sikerült elérnie.
Károlyi Attila jött: elkészült a Tesco és az Obi közötti rész felújítása, de a szakember javaslata az, hogy a gyalogátkelőhelyeket különböztessék meg és helyezzenek ki fekvőrendőrt, mert itt a felújítás miatt nagyobb sebességgel haladnak a kocsik. Többször támogatta már polgármester úr is, hogy a Vásárcsarnok gyalogos szakaszát lássák el burkolttal. Ígéret volt már, de nem lépett megvalósítási szakaszba.
Dénes Sándor 3 témát hozott. Az első a Csó-tó. Megépült a pumpapálya, itt a napokban megkereste egy idősödő úr, a kérése az volt, hogy jó lenne oda néhány padot kirakni. A második kérdését legutóbb szeptemberben hozta fel: az energetikai TOP-os projekt kapcsán érdeklődik a polgármester, hogy történt-e bármi változás. A harmadik kérdése, az Idősügyi Tanács tagjaként jött. Berta Krisztián tanácsnoki feladatába tartozik az idősökkel való törődés, érdeklődik, hogy a szervezetekkel a kapcsolattartás miként valósult meg.
Radics Bálint jött. Novemberben visszajött a Sberbank-pénz. Emlékeztetett, elhárult az akadály az 588 milliós fejlesztési forrás felhasználásától. Ez több miklósfai elemet is tartalmaz. Azt kérdezi, hogy a fejlesztések megindítása elkezdődött-e. Fontos lenne, hogy amit lehet, még idén tegyék meg, hiszen hosszú szünet következik. Az új ipari parknál több mint 2 milliárdos bővítés történt, a városi területen érdeklődik, mikor lehet elkezdeni az értékesítést, mert érdeklődők vannak, így a Városfejlesztőnek erre válaszolnia kell. A harmadik kérdése az energetikai lépések kapcsán született. A megtakarítások kapcsán több intézmény a bezárás sorsára jutott, néhány részlegesen. Számszerűen szeretné tudni a városatya, hogy mennyi megtakarítást sikerült így elérni.
Tóth Nándor a DRVE volt, Zrínyi úti székházáról kérdezett. Emlékeztetett: az ÉVE válasza az volt, hogy az épületet értékesíteni fogják, Érdeklődik, hogy ez megtörtént-e.
Szabó Szilárd folytatta a sort. Az elmúlt közgyűlésen a tanácsnoki egyeztetés kapcsán már tett fel kérdést. De nem kapott választ, így ezért újra felteszi. S a közbiztonság témakörében dolgozó tanácsnoktól kérdezi, hogy ő milyen egyeztetéseket tett a polgármesterrel. Szintén a tanácsnoki feladatok között van a közterület-felügyelet munkája, nagyon fontos lenne, ha az illegális hulladéklerakók felszámolása kapcsán lekövetnék a jogszabályt, és lennének célok meghatározva. Érdeklődik az iránt is, hogy egyeztettek-e a polgárőr egyesületekkel a közelmúltban. Végül pedig a belátást segítő tükrök kapcsán hozta fel, hogy többre lenne szükség. Legalább 10-15-re még.
Úgy látszik ma minden tanácsnokot felkérdez a Fidesz-frakció.
Károlyi Attila felkéri a polgármester urat, hogy gondoljon elődeire, és mindenszentekkor menjen ki a temetőbe, és helyezzen el az elődei sírjára. Néhány ciklussal ezelőtt elkezdték ezeket a sírokat felújítani, de eljön az az idő, hogy politikai szempontból is ki kell állni ezen emberek mellett. Ez baráti szó Károlyi Attila szerint. A másik kérése Szabó Szilárdnak ment: meghívja Szabó urat az általa vezetett bizottság ülésére. Károlyi Attilának is feltűnt, rászálltak a tanácsnokokra, ez lehetett a tegnapi Fidesz-frakció fő témája: mogyorózzák meg a tanácsnokokat. De ezek a munkák a bizottságok feladatai leginkább.
Balogh László szerint az emlékezetpolitika fenntartását ő is fontosnak tartja, köszöni a megjegyzést.
Szabó Szilárd válaszolt Károlyi Attilának. Köszöni a meghívást, tisztában van a bizottság munkájával. De ott konkrét témák kapcsán egyeztetnek. Minden évben feleleveníti a tanácsnoki rendszer szabályait, oda teljesen más célokat tekintve kérdezte az illetékes tanácsnokokat. Amennyiben olyan ügy lesz, elmegy Károlyiék ülésére, de a két dolog, a tanácsnoki feladatkör és a bizottsági elválik egymástól.
Ezzel az interpellációkat lezárta Balogh László.
09:16 - Mindent látnak a kanizsai kékek - kamerarendszer
A rendőrség képviselője elmondta, az önkormányzat támogatásával, de szabadidejükben végzik a kameraképek elemzését a kollégái. Hozzátette: a rendszer sikeres, ezt alátámasztják a folyamatosan csökkenő esetszámok. Kiemelte azt is, hogy a kamerakép 27 bűncselekménynél és 37 szabálysértésnél bizonyult idén perdöntőnek. A fejlesztés szerinte szükséges, elvégezték a felmérését annak is, hogy hol lehetne további kamerát vagy kamerákat kiépíteni.
Balogh László szerint kiváló a közbiztonság Kanizsán. A fejlesztés kapcsán elmondta, ez inkább a következő közgyűlésen lehet indokolt.
Károlyi Attila elmondta, nincs az a pénz, amit sajnálnának erre a beruházásra. A Keleti városrészben hiányolja a körzeti megbízotti irodát, ami szerinte fontos lenne.
Fodor Csaba kért szót. Mint mondta, most is tudnak döntést hozni a fejlesztésről. A legfontosabb az operatőri szoba fejlesztése, 10 millió forintot szánna rá az ÉVE.
Balogh László válaszolt: a dolog fontos, de kérdéses, hogy mennyire lehet már most előre elkölteni a 2023-as költségvetés pénzét.
A fejlesztési irányokról kérdezett Horváth Jácint. Emlékeztetett: rengeteg panasz érkezik az Aréna környékéről. A kérdése az, hogy az ottani kamerák használhatók-e a rendőröknek. Hiszen be van kamerázva az a terület, mégis sok a panasz. Az üggyel már mi is foglalkoztunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202206/gondok-a-varos-utcain
Az Aréna parkolója valóban be van kamerázva, és a hétvégén is történt ott egy garázdaság. Az egyik visszatérő elkövetővel nem tudnak mit kezdeni, zárt intézetbe kéne rakni. A fiatalok, ahol üldögélnek, ott nem jó a felvétel. A Szandra-sorról pedig sokan mennek át, azért is kért oda a fejlesztési listában új kamerát. Fontos lenne a vonulási útvonalat is jobban megfigyelni.
Bizzer András reflektált Fodor Csabának: kevesli a 10 millió forintot, így tett egy módosítót, legyen 20 millió, hiszen így juthat új kamerákra a Keleti városrészbe.
Gábris Jácint korpavári észrevételt közölt. Nagyon sok megkeresést kapott, hogy a 74-es becsatlakozó megfigyelése fontos lenne, hiszen állandó jelleggel zajlik illegális hulladéklerakás.
Fodor Csaba reflektált: ha Bizzer András ha átnézte volna a táblázatot, 29 milliót mond, mert az a maximális összeg a táblázatban. Ez szerinte csak egy politikai lózung volt, hogy nagyobbat mondjon, mint az ÉVE. Ha jövőre lesz 30 millió forint a bővítésre, akkor végrehajtják, de ezt most nem lehet látni. Fodor emlékeztetett: ők már egyszer elfogadták volna a bővítést, de a helyi Fidesz nem támogatta.
Balogh László szerint Fodor Csaba rosszul adta össze a fejlesztési tételeket, akkor 19 millió forint, nem 29.
Fodor kérdezett vissza: és az ÁFA?
Balogh László válaszolt, szerinte nem ezen kell vitatkozni.
Szabó Szilárd először kért szót. A belváros szerinte egyre jobban ellátott kamerákkal, szeretné, ha Szabadhegy, Bagola és Kisfakos is szóba kerülne a kamerarendszer bővítése során. Igazat adott Gábris Jácintnak, hogy ezeket a területeket is figyelni kell az illegális hulladéklerakás miatt.
Bizzer András szerint Fodor Csaba mindig a rosszat feltételezi róla. Az igaz, hogy a teljes fejlesztés kb 30 millió, de be akarta lőni a középutat. Az ÉVE mond 10-et, kb 30-ba kerülne, ezért mondott 20-at, hiszen ez az elindulásra elég lehet. S a munkát lehet folytatni 2024-ban.
Fodor válaszolt: ha a mai nap azzal fog elmondani, hogy mindenki számokat mond, ahelyett, hogy elolvasná az előterjesztést, akkor hosszú nap lesz. Szabó frakcióvezető sem olvasta el az előterjesztést, hiszen bele van írva, hogy a szabadhegyi kamerát cseréljék le, hiszen az már elavult. Bizzer Andrásnak is válaszolt: nagy szerencséjük, hogy a költségvetés összeállítása a törvény szerint a polgármester feladata. Így ő behozhatja azt, hogy 29 millió legyen a kamerákra. De nyugodtan súgja a fülébe, hogy elég 20 is.
Bodó László felszólalt: ha kívánságkosár van, ő világbékét kér. Emlékeztetett, a rendőrök nem azért vannak, hogy illegális lerakókat számoljanak fel vagy a kameraképet figyeljék munkaidőben. 3-4 éve már jelezték ezt a problémát, de a helyi Fidesz nem tett semmit.
Szabó Szilárd reflektált Fodornak: csak az előrelátás indokolta a felszólalását. A szabadhegyi csak egy kiragadott példa, ott van még Bagola, Sánc, Kisfakos és Nagyfakos. A hozzászólásából azt hozta ki, hogy nem olvasta el az előterjesztést, az elég kisstílű megjegyzés volt. A hulladéklerakók kapcsán pedig megoldást keres, nem azt mondta, hogy ez a rendőrség munkája lenne.
Fodor Csaba Balogh Lászlónak és Dénes Sándornak említette: ők már régi bútordarabok, tudják, hogy sokszor felkerült a probléma. Hiába raknak ki kamerákat, az illegális lerakókhoz, nincs aki megfigyelje és nincs aki archiválja.
Első szavazás Bizzer András ötletéről, a 20 millióról: 7 igen 1 nem 7 tartózkodás . nem fogadták el.
Fodor Csaba előterjesztése, 10 millió: 15 igen - egyhangú.
Maga a javaslat, a beszámoló elfogadásáról: 15 igen.
09:08: Kezdés - késés
Balogh László elmondta sok dolguk van és advent, de ez nem azt jelenti, hogy megfelelő hangnemben ne vitatkoznának. A 2-es, 5-ös, 12-es, 21-es pontot Balogh László levette, a napirendben nem szereplőket pedig felvette, ez három darab, köztük a posta és a Kanizsa megjelenése. A kamerarendszerről szóló pontot pedig előbbre hozták. A közgyűlés határozatképes, mindenki jelen van.
Háttér:
Röviden: Advent ide vagy oda, hosszú ülésnek nézünk elébe.
Bővebben: A két legnagyobb vitát hozó személvény a kiskanizsai posta kérdése, valamint a hírhedt rendezvényszervező cég tulajdonképpeni megszüntetése lehet. Előbbiről itt írtunk már: https://kanizsaujsag.hu/hir/202211/hetfon-mar-nem-nyitott-ki-az-a-negy-kanizsai-posta-amelyeket-erint-az-ideiglenes-bezaras A tárgyalások eredmény az lett, hogy az önkormányzat vállalhatja mintegy 18 millió forintért a fiók működtetését az állam helyett.
A Columbo feleségeként létező Nagykanizsai Sport és Rendezvényszervező Kft. ügye ennél egy fokkal kacifántosabb. Az ÉVE többször felemlegette az elmúlt hónapokban, hogy ezt a céget a járványhelyzet vége előtt pár nappal alapította Balogh László, de soha, semmilyen információt nem kaptak a működéséről. Korábban a többségi frakció azt is nehezményezte, hogy itt a város mindössze 29 százalékos résztulajdonnal rendelkezik, míg 51 százalék bizonyos Hotel and More Szállodák Zrt-é, aminek az ügyvezetője Klemm Balázs. Na, most Klemm úr levelét megírta, de szerelmes könnyek helyett, inkább kritikai megjegyzésekkel rakta tele. Ahogy fogalmaz: „Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közgyűlése a társaság működési környezetét hátrányosan érintő politikai indíttatású közgyűlési döntéseivel, támadásaival kedvezőtlen működési környezetet hozott létre.” Ebből Klemm arra a következtetésre jutott, hogy részesedését inkább értékesítené. A polgármester előterjesztése alapján, a tulajdoni jogokat másfél millióért venné meg a városvezetés.
De nem lesz csont nélküli az illetményalap pontja sem, hiszen ez a hivatali dolgozók fizetésének emelését jelenti. Amibe beletartoznak a képviselők is. A politikusok dotációja nem csak fent: https://www.napi.hu/magyar-gazdasag/orban-kormany-miniszter-fizetes-allamtitkar-beremeles.756199.html de lokális szinten is elég érzékeny pont a nép számára. Pláne manapság.
Jönnek a cégek és a visszaítélt pénzek: Médiaház, Városfejlesztő, Via, Rehab, Uszoda. Ezek a megszüntetési kísérlet óta szintén feszült napirendek. Link: https://kanizsaujsag.hu/hir/202209/fajsulyos-dontesek-szulettek-a-kozgyulesen
A Médiaház az újság papíralapú megjelenése kapcsán még egyszer előkerül, a tervek szerint kéthetente, 16 oldalon nyomtatják a Kanizsát 2023-ban.
Visszatér a Sugár utca 12 kerítésproblémája is, az üggyel még augusztusban foglalkoztunk: https://kanizsatv.hu/hirek/10763-problemak-a-sugar-utca-12nel
Írtunk a Kanyar a Harmat és a Hegybíró utca lakosainak problémáiról is, amit Szabó Szilárd hoz ismét a frakciók elé. Link: https://kanizsaujsag.hu/hir/202111/csak-a-megfelelo-kozlekedesi-lehetoseg-biztositasat-kerik-kanyar-a-harmat-es-a-hegybiro
Szintén a közlekedési problémakörbe lehet sorolni Bodó László előterjesztését a Platán sor és az Attila utca várakozóhelyeinek kapcsán. A felvetésről itt olvashat: https://kanizsaujsag.hu/hir/202209/szakmai-bejarast-tartottak-a-teleki-es-az-attila-utca-parkolasi-problemai-kapcsan
Ami még érdekes lehet, az egy helyi termelői piac létrehozása az Eötvös és a Széchenyi téren. A projekt a Zöld Város Zöld Nagykanizsa csomag utolsó darabja.