Hogyan ismerjük fel a közösségi oldalakban rejlő kockázatokat?

facebook megosztás

A közösségi média oldalak számos pozitív oldalát megtapasztalhatjuk a hétköznapokban, viszont sajnos kockázatokat is rejtenek, főként a kevésbé tudatos, fiatal korosztály számára. Ezekre a veszélyekre igyekszünk most rávilágítani.

Túl sok információ megosztása

Sok fiatal esik abba a hibába, hogy nagyon sok fotót, személyes adatot tesz közzé magáról meggondolatlanul, ugyanis nem is sejtik, mekkora veszélynek teszik ki ezzel magukat és akár a családjukat. Gondoljunk csak arra, ha folyamatosan tudósítanak – akár élőben – a családi nyaralásról, mely sajnos gyakran vezet ahhoz, hogy a betörők célpontként tűzik ki az üres családi házat. De nem kell ennyire messze mennünk, akár egy fotó illetéktelen kezekbe kerülése is vezethet visszaéléshez, zaklatáshoz.

Hasonlóan meggondolandó a személyes kommentek túlzott használata is például politikai, vallási nézetek kapcsán, vagy üzenetek váltása olyanokkal, akiket nem ismerünk jól. Természetesen az újdonság varázsa általában minden fiatalra hat és azonnal késztetést éreznek, hogy fotókat töltsenek fel Instagramra, vagy videókat készítsenek TikTokra, de érdemes szülőként, barátként, nagy testvérként beszélnünk velük ezek esetleges következményeiről, veszélyeiről is.

A meggondolt információmegosztáson túl – a platformonként eltérő – adatvédelmi beállításokra is helyezzünk hangsúlyt, csak az általunk engedélyezett személyek számára engedjünk betekintést a megosztott tartalmainkba, illetve jól válogassuk meg, kit fogadunk ismerősnek, kinek a követését hagyjuk jóvá.

Zaklatás

Sajnos egyre gyakoribb jelenség az online zaklatás, zsarolás, mely legfőképpen a fiatalokat érinti. Cyberbullyingként is ismerhetjük a fogalmat. A legtöbb, amit tehetünk ellene, ha nem beszélgetünk idegenekkel és bármilyen gyanús eseményt észlelünk, beszéljünk róla ismerőseinkkel, családtagjainkkal, kérjük ki a véleményüket, kérjünk vagy nyújtsunk segítséget.

A kéretlen üzenetekre semmiképpen se válaszoljunk és ugyanez igaz az idegenektől érkező kommentekre is.

Függőség

A közösségi oldalak túlzott mértékű használata akár függőséghez vagy depresszióhoz is vezethet. Fontos, hogy találjuk meg az egyensúlyt az online tér és a való élet között. A social media oldalak használata ne csökkentse a barátokkal, családdal, hobbival, sportolással töltött időt. Továbbá tudatosítsuk magunkban, hogy a való életben semmi sem olyan tökéletes, mint amit a közösségi oldalakon található profilok sok esetben közvetíteni szeretnének számunkra. Ne érezzük magunkat rosszul attól, ha “tökéletes” nőket, férfiakat, családokat, életeket látunk, hiszen általában ők is ugyanolyan emberek, mint mi, csak a kevésbé jó dolgokat nem mutatják meg.

Átverés

A közösségi oldalakon számtalan álhír terjed, valamint adok-veszek csoportokban átverésre is akad példa bőven. Próbáljuk meg kritikusan szemlélni a híreket és a különféle profilokat. Amennyiben valami vagy valaki gyanús, ne higgyünk neki és főként ne ajánljuk, terjesszük tovább. Legyünk körültekintőek!

Egyáltalán nem szeretnénk senkit lebeszélni a közösségi oldalak használatáról, csupán rávilágítunk az árnyoldalakra, amelyek kellő odafigyeléssel elkerülhetők. Legyünk tudatos social media felhasználók és buzdítsunk erre másokat is!

Forrás: Rackhost.hu

(Borítókép: pixabay.com)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.