Konferencia az iskolai agresszió csökkentéséért

facebook megosztás

Napjainkban egyre többször találkozhatunk az iskolai agresszióval, a diákok-diákok közötti rosszindulatú hecceléssel, erőszakos viselkedéssel, internetes zaklatással, melynek olykor-olykor tragikus kimenetele is megmutatkozik. Leggyakrabban mindez nem is kerül napvilágra, rejtve marad, és úgy keseríti, vagy épp pecsételi meg gyermekek életét, hogy a pedagógusok és szülők is tehetetlenül nézik azt. E viselkedésminta nem áll meg a diákok szintjén, hanem bizony a tanárok is célpontjává válnak mindennek.

Ezen társadalmi problémák enyhítésére kezdte el pedagógus konferenciák megszervezését a Virágozz és Prosperálj Közhasznú Alapítvány, melynek legújabb, IV. Iskolai Agresszió Kezelési Pedagógus Konferenciája novemberben került megrendezésre. Az Alapítványnak - mely egyben Az út a boldogsághoz nemzetközi kampány magyarországi képviselője – egyik célja nem más, mint elősegíteni az erkölcsi hanyatlás megállítását és azt, hogy az alapvető értékek társadalmunk és életünk kiemelt részei legyenek. Az Alapítvány elnöke, Novák Antónia évek óta kiáll amellett, hogy közös társadalmi összefogásra és felelősségvállalásra van szükség jelen probléma, az iskolai agresszió megoldására, nem vonhatjuk ki alóla magunkat és nem hunyhatunk szemet felette.

A probléma országos méretét is mutatja, hogy a konferenciára az ország számos területéről érkeztek intézményvezetők, tanárok, szociálpedagógusok, gyógypedagógusok, nemcsak Budapestről, hanem Pest, Komárom-Esztergom, Veszprém, Győr-Moson-Sopron, Fejér, Bács-Kiskun, Zala, Somogy, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád-Csanád, Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar megyéből és még a határon túlról is.

A konferencia előadói több nézőpontból világítottak rá az iskolai agresszió okára, és bár amellett, hogy az agresszió elméleti háttere is bemutatásra került, mégis a gyakorlatias megoldásokra helyeződött a hangsúly.

A konferencián Dr. Tápai Mária orvos felhívta a figyelmet arra, hogy az agressziónak nem csak lelki, hanem testi okai is lehetnek. Veszélyforrásként említette a túl sok cukrot, az energiaitalokat és egészségtelen táplálkozást is, valamint azt, hogy egy stresszes környezet – bárhonnan származzék is - miként hat a gyermekek, de még a felnőttek szervezetére is. A doktornő javaslatokat tett az agressziót kiváltó testi okok megszüntetésének módjára is, valamint fontosnak tartotta a szülők tájékoztatását a táplálkozási és alvási szokások helyes kialakításáról, hogy a tanulók hatékony segítséget kaphassanak.

A konferencia másik előadója Novák Ferenc tanár, iskolai agressziókezelési specialista és viselkedéskutató, olyan gyakorlatias módszerekkel ismertette meg a résztvevőket, melyek alkalmazásával az agresszíven viselkedő gyermek humánus kommunikációs módszerekkel, valamint önbecsülésének helyreállításával visszavezethető a közösségbe és újra értékes, építő tagja lehet osztályának, csoportjának.

Dr. Kocsis Ildikó ügyvéd felhívta a figyelmet az internetes zaklatás egyre növekvő tendenciájára és veszélyeire, valamint annak megelőzésének fontosságára és gyakorlati lépéseire egyrészt jogi nézőpontból, másrészt pedig azzal kapcsolatban, hogy mit tehet és milyen eszközei vannak egy pedagógusnak és egy szülő a zaklatás megállítására.

A nap végén pedig Novák Antónia, az Alapítvány elnöke megvilágította jelen társadalmunk szociális problémáit, melyekkel a diákok, szülők és pedagógusok nap, mint nap találkoznak, valamint azokat a negatív mintákat, melyek hatással vannak a diákokra, viselkedésükre és a társadalomban fellelhető erkölcsi hanyatlásra. Az elnökasszony megoldásként bemutatta a jelenlévők számára azt a gyakorlatias iskolai programot, mely egymás és a környezet iránti nagyobb megértést eredményez, segítve ezzel az elfogadás növelését és azt, hogy egy osztályból barátságos, megértő és összetartó közösséget lehessen kovácsolni. Mindezzel párhuzamosan a Program segít megszüntetni az iskolai agressziót a gyerekközösségben, valamint emeli a gyerekek motivációját és az értékes célok irányába való törekvést.

A konferenciáról a pedagógusok lelkesen távoztak a következő élményekkel, tapasztalatokkal:

„Elsőként szeretném elmondani mennyire örülök, hogy részt vehettem a konferencián, nagyon sok új dolgot tanultam. Másodszor köszönöm a profi szervezést, a kedves fogadtatást. Az előadók közül nem tudok kiemelni senkit, mert mindegyik előadásban volt olyan, ami megragadott és új dolgot tanított, vagy éppen elgondolkoztatott. A konferencia utóhatása, hogy bizonyos részei a héten a környezetemben téma volt. Továbbá jeleztem csatlakozási szándékomat a programhoz.” P. L. Andrea pedagógus

„Idén újra ötödikes osztályfőnök vagyok. Sosem volt könnyű osztályom, de ilyen töménységű agresszióval még nem találkoztam! Persze szaktanárként volt már hasonlóban részem, de az „csak” 45 perc.

Az előadók őszinte lelkesedése, és profi felkészültségük bámulatos! Világosan és érthetően beszélnek, még ők köszönik, hogy kíváncsiak vagyunk rájuk, pedig mi tartozunk köszönettel, hogy valakik meghallották segélykiáltásainkat. Akik gyerekekkel foglalkoznak, tudják, hogy már nagyon nagy baj van.

Rengeteg továbbképzésen voltam már, de kevés maradt emlékezetes. Rengeteget olvastam, de kevés használható módszerrel találkoztam. Azt érezhettem, hogy fontos vagyok. Pedig „csak” ültem, figyeltem, hallgattam, 7 oldalt jegyzeteltem, mert így jobban megmarad. A tanultakat megpróbálom alkalmazni. Jó érzés, hogy van mit tanulmányoznom. Szóval nagyon szépen köszönöm a lehetőséget!” Üdvözlettel: Cs. Mónika pedagógus

A konferencia megmutatta az összefogás erejét és fontosságát, azt, hogy segítenünk kell egymásnak és összefognunk ahhoz, hogy az erkölcsi hanyatlás megállítsuk az iskolai közösségekben, hiszen a tét a jövőnk és az, hogy a jövő társadalmunk ne erkölcstelenségre, hanem biztos alapokra és alapvető értékekre épüljön.

Forrás: Virágozz és Prosperálj Közhasznú Alapítvány

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.