Nagykanizsát és környékét sem kerülte el a rovarinvázió
Rajzanak ezekben a napokban a különféle őszi bogarak, legtöbbjük a lakásokban, hegyi hajlékokban, nyaralókban keresi a telelési lehetőséget. Nem ritka, hogy tömegével jelennek meg, de többségük, például a harlekinkatica inkább csak bosszantó, mint ártalmas.
A harlekinkatica és a poloska – népies nevén büdös bogár vagy büdös Margit – ebben az időszakban már keresi a melegebb helyeket, kisebb réseken, repedéseken keresztül vagy ruhán becipelve is megjelenhetnek az otthonokban. A hozzánk beérkezett nézői felvétel homályos ugyan, de jól példázza azt a töménytelen mennyiséget, amely egyik napról a másikra érkezhet. A poloska kellemetlen szaga miatt kifejezetten irritáló lehet, ha ablaküvegen vagy függönyön végzi. Ma már vannak hatásos szerek az invázió ellen.
– Ha befújjuk az ablakrést, egész végig, három hétig egy biztos védelmet kapunk. Ott biztos, hogy nem fog bemenni a réseken keresztül. De hát mindig nyitogatjuk azt az ajtót, tehát nagyon oda kell figyelni, hogy ne repüljön be a lakásba. Összetapossuk, agyonütjük, és nagyon kellemetlen illata van neki, büdös szaga van – fogalmazott Varga József növényvédelmi szakember.
Területtől függően ugyan, de még most is a legtöbb panasz a poloskára érkezik Varga gazdához. A kint maradt szőlőkön, gyümölcsön, esetleg kései zöldségféléken rengeteg van belőlük. Szívogatják a növényeket, és közben a váladékukat rajt hagyják a terményen.
– Rovarölő szerrel nem ajánlom a permetezést, hiszen már beérik minden, bármelyik nap szedhetünk, a szerek kivárási ideje hosszú, 7-10 nap, ez már nem jó. Viszont vannak már olyan kitalációs szerek, amit már kipróbáltak, mondok egyet, a szódabikarbóna. 10 liter vízbe két három evőkanállal feloldani, azzal lepermetezni – tette hozzá Varga József.
Bármilyen kártétel vagy rovarinvázió esetén a legbiztosabb szakember tanácsát kérni. Az aktuális problémáról bővebben lesz szó hétfői Dombvidék című magazinunkban.
V.A.
(Borítókép: Kanizsa TV)