Hangulatváltozást és alvászavart is okozhat a vasárnap esedékes óraátállítás
Október 30-án hajnali 3-ról 2-re kell visszatekernünk az óránkat. Az Unió döntése szerint 2024-ben minden országnak véglegesen át kell állnia a téli vagy nyári időszámításra.
Bár ezúttal egy órával tovább aludhatunk, Sántha Judit tanácsadó szakpszichológus szerint sokak számára okoz testi és lelki zavart, hogy mesterségesen beleavatkoznak szervezetük biológiai órájába. Főként a kisgyerekek vannak kitéve a negatív hatásoknak.
– Előkészületet igazából kisgyermekes családok esetén igényelhet az óraátállítás, ugyanis a kisgyerekeknek, babáknak szükségük van egy kiszámítható napirendre és ezért érdemes egyfajta fokozatosságot bevezetni náluk. Ennek egy egyszerű módja van, 3 nappal az óraátállítás előtt elkezdünk 20-20 perccel később nekilátni a fektetésnek. Ez a napi 20 perc kellően kevés ahhoz, hogy semmiféle zavart ne okozzon, de biztosítja a fokozatosságot a gyerekeknél – mondta el Sántha Judit szakpszichológus.
A téli időszámítással együtt jár, hogy korábban sötétedik. Ezért különösen fontos Sántha Judit szerint, hogy aki teheti, töltsön minél több időt a szabadban.
– Amikor viszont rendelkezésre áll a természetes napfény, biztosítsunk belőle legalább valamennyit magunknak. Akár egy egyszerű reggeli séta révén vagy mondjuk, ha a munkahelyünkön az ablak mellett helyezkedünk el. Az, hogy megtapasztaljuk a nappali világosságot és az esti sötétséget együttesen, ez hozzájárul az egészséges cirkadián ritmushoz. Ez a napi belső óránk, ami, ha megborul, alvászavarhoz vezethet, ami pedig negatív hatással van az egészségünkre és a lelkiállapotunkra egyaránt –tette hozzá a szakember.
Az őszi időjárás és napsütéses órák csökkenése sokaknak okozhat általános fáradtságot és enerváltságot. A depresszió komolyabb tünetei esetén érdemes szakemberhez fordulni.
Sz.Zs.
(Borítókép: Kanizsa TV)