Több mint 164 ezer magyar folyamodott eddig tartós nagy-britanniai letelepedési engedélyért

facebook megosztás

A brit belügyminisztérium friss adatai szerint május végére átlépte a 6,6 milliót azoknak az EU-állampolgároknak a száma, akik tartós nagy-britanniai letelepedési engedélyért folyamodtak.    

A statisztika a kérelmezők állampolgársági adatait egyelőre az idei első negyedév végéig tartalmazza: eszerint a magyarok által március 31-ig benyújtott kérvények száma meghaladta a 164 ezret.    

Nagy-Britannia 2020. január 31-én kilépett az Európai Unióból. Azok az EU-polgárok azonban, akik 2020 végéig, a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) után kezdődött 11 hónapos átmeneti időszak lejártáig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, továbbra is az országban maradhatnak megszerzett összes jogosultságuk megtartásával, de ehhez meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyért - hivatalos jogi elnevezéssel: letelepedett státusért (EU Settled Status) - kell folyamodniuk.    

Ennek határideje elvileg tavaly június 30-án lejárt. A brit kormány azonban továbbra is folyamatosan biztatja a jogosultakat arra, hogy mindenképpen adják be folyamodványukat, mert a hatóságok a határidő letelte ellenére befogadják és elbírálják a kritériumoknak megfelelő, jogos letelepedési kérelmeket.     

A brit belügyminisztérium csütörtökön ismertetett új összesítése szerint a 27 EU-tagország Nagy-Britanniában élő állampolgáraitól május 31-ig 6 648 700 letelepedési kérvény érkezett, és e folyamodványok közül csaknem 600 ezret a 2021. június 30-i határidő után nyújtottak be.    

Május utolsó napjáig a folyamodványok közül 6,4 milliót bíráltak el; 960 ezret a tavaly júniusi határidő letelte óta.    

A május 31-ig elbírált és jóváhagyott folyamodványok 51 százalékában a kérelmezők végleges - vagyis határidő nélküli -, az esetek 41 százalékában előzetes (pre-settled) letelepedett státust kaptak.    

Az utóbbit azok a jogosultak kaphatják, akik a benyújtás idején még nem töltöttek el öt évet életvitelszerűen Nagy-Britanniában, de ők is megvárhatják az öt év leteltét, és utána megkapják a végleges tartózkodási engedélyt. Az addig eltelő időszakban őket is maradéktalanul megilletik megszerzett jogosultságaik.    

A tájékoztatás szerint a brit belügyminisztérium a május végéig elbírált folyamodványok 4 százalékát utasította el.    

A kérvények 2 százalékát a beterjesztők visszavonták, további 2 százalék valamilyen okból érvénytelen volt.    

Azt az adatsort, amely a kérelmezők állampolgárságát is feltünteti, az idei első negyedév végéig tartalmazza a brit belügyminisztérium statisztikája.    

Ennek alapján 2022. március 31-ig 164 180 magyar állampolgár folyamodott tartós nagy-britanniai letelepedési engedélyért.    

A lista élén a románok állnak 1 240 210 letelepedési folyamodvánnyal, őket a lengyelek követik, akik közül 1 148 900-an kértek letelepedett státust az idei első negyedév végéig.    

A nagy EU-tagállamok állampolgárai közül az olaszok kérték a legtöbb tartózkodási engedélyt: ők 583 570 kérvényt nyújtottak be március végéig.     

A spanyolok közül 379 880-an, a franciák közül 243 560-an kértek letelepedési engedélyt a brit hatóságoktól.

MTI

(Borítókép: Szavazók állnak sorba a londoni Millbank Tower előtt a magyarországi országgyűlési képviselő-választás során 2014. április 6-án. MTI Fotó: Kollányi Péter)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.