Ha tavasz, akkor allergia

facebook megosztás

A jó idő, a növények virágzása, a kirándulások sokak számára egyet jelentenek a folyamatos tüsszögéssel, a kínzó szemviszketéssel vagy a napallergiás bőrtünetekkel. A népbetegségnek számító allergia - felmérések alapján - csaknem a lakosság 25 százalékát érinti.

Allergia esetén a szervezet túlzott reakciót vált ki valamilyen külső tényező hatására. Az allergiának többféle – légzőszervi, bőr, gyomor-és bélrendszeri – megjelenési formája létezik. Ezek közül a leggyakrabban a légúti jelentkezik, februártól egészen októberig. Hámori Zsolt, nagykanizsai háziorvos azt tapasztalja, hogy a korábbi tavaszokhoz képest eddig kevesebben jöttek a rendelőbe allergiás panaszokkal. Elsősorban orrfolyásnál, szemviszketésnél és könnyezésnél, valamint köhögésnél kell pollenérzékenységre gyanakodni. A szakember azt is elmondta, hogy az allergiák kialakulását a modernkor ipari termelése hozta magával.

- Egyre inkább mondható népbetegségnek, ennek egyrészt a különféle adalékanyagok alkalmazása az élelmiszerekben, a különféle mezőgazdasági művelések, a műtrágyahasználat az oka, és mindenféle olyan tevékenység, ami légszennyezéssel jár. Ipari üzemeknél például maga a porallergia az nagyon jellegzetes. Az igazi szezon a parlagfű virágzásakor, kora nyáron kezdődik, olyankor nagyon sokan panaszkodnak. A szeles, esőmentes idő elősegíti és fel is erősíti a különböző tünetek kialakulását. A modern gyógyszerelés elsősorban szájon át szedhető készítményekre terjed ki, súlyos esetben injekció adható, bőrallergiára pedig általában krémeket javaslok – mondta el Hámori Zsolt háziorvos.

A jó idő beköszöntével egyre többen jelentkeznek a patikákban az allergiás tüneteket enyhítő gyógyszerekért, leginkább orrsprayért, szemcseppekért és tablettákért. Lukács Mária, a Zala Megyei Gyógyszerészi Kamara elnöke a gyógyszeres kezelés mellett különböző házi praktikákra is felhívja a figyelmet, ugyanakkor szerinte a pollen ellen nagyon nehéz védekezni. Gyakori hajmosással, pamut ruházattal és rendszeres portalanítással némileg enyhíthetők a panaszok. 

- Akinek hosszú haja van vagy nagyon allergiás, annak érdemes mindennap vagy szinte minden másnap hajat mosnia. Sokan mondják, hogy a hajlakk például nagyon jó, mert megfogja a pollent, nem kerül be annyira a haj szerkezetébe és akkor könnyebben el lehet távolítani fésüléssel. Tehát vannak ilyen apró trükkök és technikák, amikkel az allergiások már tudják, hogy hogyan előzzék meg a komolyabb pollenbehatásokat. Sokan ilyenkor a kerti munkálatok során tapasztalnak allergiás reakciókat, a pollen a napfénnyel együtt a bőrön fényallergiát okozhat. Ahogy a napfény erősödik, úgy egyre gyakoribbak lesznek a tünetek, a viszketés, bőrpír, bőrkiütések. Kinti munkák végzésekor ajánlott a test lefedése, vagy a munka után a karok és az arc alapos megtisztítása – hangsúlyozta Lukács Mária.

A pollenszezon februárban a mogyoró virágzásával kezdődik és októberben a parlagfű elvirágzásával végződik. Könnyebb védekezni a pollenek ellen, ha valaki tisztában van vele, hogy melyik hónapban virágzik az a növény, amire érzékeny. A különböző internetes felületeken pollennaptárban lehet tájékozódni ezzel kapcsolatban és abban az időszakban érdemes minél kevesebbet a természetben tartózkodni.

Körtvélyessy Vivien

(Fotó: Novák Viktor)



Ennek a cikknek a nyomatatott változata a Kanizsa Újság április 8-án megjelent számában olvasható. 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.