Nem engednek a sztrájkhoz való jogaikból a Batthyány-gimnázium tanárai sem
Csatlakoztak a Batthyány Lajos Gimnázium pedagógusai a tanári polgári engedetlenségi mozgalomhoz. A résztvevők ma 8 órától délig nem végeztek oktatási tevékenységet. Az akció kapcsán egy közleményt is kiadtak a demonstrálók, az ebben leírtak szerint a kezdeményezés nem a tankerület és nem az iskola vezetése ellen irányult, de nem mehettek el szó nélkül amellett, hogy a kormány sztrájkrendelete megfosztotta őket az alaptörvénybe foglalt joguktól.
Február 14-én indult el az engedetlenségi akció, azóta már több mint 160 intézmény csatlakozott a polgári kezdeményezéshez. A BLG érintett tanárainak közös közleménye szerint ez a megmozdulás nem a bérrendezés elmaradására vagy a pályakezdők hiányára akar rámutatni, hanem arra, hogy a február 11-én megjelent rendelet még a sztrájk jogát is elvette a pedagógusoktól.
– Amikor egy osztály, s egy tanár az év elején megismerkedik, akkor a gyerekek mindig megpróbálnak valamit, hogy „na, ezt még lehet-e?”. Aztán kicsit megpróbálnak többet, aztán még többet. Egészen addig mennek, amíg rá nem jönnek, hogy hol a határ. Most egy kicsit úgy éreztem, hogy velünk évek óta ez történik. S most, ez volt az a szint, amikor kiderült, hogy ha még tiltakozni akarnátok, azt se tehetitek meg, amire azt mondta az ember, hogy azért ez már nem megengedett. Legalább annak a lehetőségét, hogy tiltakozhassunk, azt szeretnénk megtartani, hiszen úgy gondoljuk, hogy ez alkotmányos jogunk – nyilatkozta Erdős Gábor az intézmény tanára.
Mint azt Horváth Gábortól, a tiltakozás egyik fő szervezőjétől megtudtuk: a Batthyány-gimnázium tanári karának átlagéletkora 54 év. Hasonló adat jellemzi az egész tankerületet, ráadásul a fiatal pedagógusok jelentős része elhagyja a pályát, így hamarosan megkerülhetetlenné válik a jelenlegi életpályamodell felülírása.
– Nagyon sok, több sebből vérző problémával kell szembenéznünk. Ezt a kérdést igen gyorsan rendezni kell, különben tanárhiány lesz egy idő után. S egyébiránt ez is oka annak, hogy a tankerületek tolerálják ezeket az elégedetlenségi mozgalmakat, hiszen Kanizsa környékén is több mint 50 pedagógus megy nyugdíjba. Sok választás nincsen, itt humánerőforrás-problémák adódhatnak majd.– világított rá a probléma összetettségére Horváth Gábor.
A polgári engedetlenségi akcióban összesen 27 tanár vett részt, nyolcan pedig szolidaritásukat fejezték ki. Horváth Gáborral készített interjúnkat teljes egészében megnézhetik a Kanizsa Televízió mai, Napi Kanizsa rovatában.
M-B.GY.
(Borítókép: Kanizsa TV)