Ásó, kapa, gereblye - 64. rész – Mennyi??? – ez a kérdés sokszor hangzik majd el a piacokon
Az őstermelők, palántások, virágkertészek már javában készülnek az idei szezonra. Az áremelkedések hatalmas terhet raktak rájuk, így még ideje korán utána jártunk annak, bizony nem jókedvükből fogják a tavalyi ártáblákat kicserélni.
Nagykanizsán és környékén a földrajzi adottságokból és a hagyományokból kifolyólag szerencsére számos őstermelő tevékenykedik. Jelzik ezt a fóliasátrak egy-egy falu határában – és a Vásárcsarnokban, a piacokon megjelenő árusok is. Van, aki kisebb, van, aki nagyobb volumenben dolgozik, ám az kijelenthető, az árak emelkedése mindenkit súlyt.
Egy nevének elhallgatását kérő Nagykanizsa környéki őstermelő elmondta: ők még a szerencsésebb kategóriába tartoznak – de ők alkotják a legkisebb kört. Olyan családi gazdaságról van szó, amely elsősorban zöldség palántákkal foglalkozik, nem szorul rá a műtrágya használatára, szerves trágyával dolgoznak. Sőt a palántaneveléshez szükséges magokat is saját maguk állítják elő, így az árak robbanás szerű megemelkedése őket nem hangsúlyozottan érinti.
A kérdést, miszerint várható-e az, hogy drágább lesz a virágpalánta, Fekete Péternek is feltettük. Sokan ismerhetik a virágkertészt a Vásárcsarnokból, válasza nem volt túlzottan borúlátó, de derűs sem. – Drágábban kaptam a virágföldet, a cserepeket is. Az energiaárak nagyon elszabadultak, a fóliasátrat fűteni kell. Azt tudom mondani, egy picivel biztos drágább lesz a muskátli, a petúnia és minden más. De hogy mennyivel? Azt nem tudom. Az a véleményem, az árak emelkedése miatti többlet költséget nekünk kell majd „benyelni”. Ha mindent az alapanyagok beszerzési árának arányában drágítanék, senki nem venné meg tőlem a virágaimat. Most még tényleg nem tudom megmondani mennyivel, de drágulni fog az áru – fogalmazott Fekete Péter.
Most pedig következzenek a rideg tények, azaz a számok – ez ügyben Varga gazda, műsorunk szakértője volt segítségünkre. A kiskereskedelmi árak kapcsán napra pontos információval tudott szolgálni. Ezáltal olvasóinkat is tudjuk informálni arról, ha a szezonban a piacon járnak, miért is annyi az annyi. – A vetőmagokat illetően túlzott áremelkedés nincs, a konyhakerti növények 10 %-kal, a burgonya, kukorica és társai 15%-kal emelkedtek. Viszont ami probléma lesz, a műtrágya tavalyhoz képest 50%-kal emelkedett, és még mozgásban lesz az ára. A legnagyobb gond a gyomirtószereknél van, 200 %-os a drágulás. Mondok egy példát. Ami tavaly 2200 Ft volt, most 5300 Ft. Egy másik szer tavaly 4400 Ft, most 9400 Ft. Ki lehet számolni a százalékot. És ezen a téren is sajnos még mindig lehet számítani az emelkedésre. Aztán ott a palántaföld. Tavaly egy 50 literes zsák 1350 Ft-ba került. Most 2700 Ft. A talajfertőtlenítő szerek 20%-kal drágultak. Nem tudom megjósolni, de szerintem nem kizárt a palántaárak 50%-os emelkedése – mondta el Varga József növényvédelmi szakember.
Vincze Adél
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2022. március 11-én megjelent számában olvasható.