Van új tó, és van náddal benőtt meder

facebook megosztás

Kettős képet mutat a horgásztavak és a közjóléti záportározók állapota Zalában. Ahogy arról mi is beszámoltunk: a 2020. július 26-án lehulló, rekord mennyiségű csapadék hatására több településen kiléptek a tavak a medrükből, ezzel jelentős károkat okozva. Azóta Liszóban már elvégezték a szükséges helyreállításokat és a halak visszatelepítése is megtörtént. Ezzel szemben a miháldi tó jelenleg is a 2020-as katasztrófa nyomait viseli. 

2020 július 26-át sok zalai kistelepülésen nem felejtik el. Liszóban most már megújult környezet, egy befejezett rekonstrukció fogadja a látogatókat. A csapadéknak, a tó vízgyűjtő területének, valamint a benne lévő forrásoknak köszönhetően a tározó hamar elérte az üzemi vízszintet. A jég teljes olvadásával a horgászat is megkezdődhet.

– December 6-án visszahoztuk azt a mennyiségű halat, amit annak idején lehalásztunk. Ahhoz még vásároltunk, összesen 26 mázsa háromnyaras pontyot és 260 kilogramm egynyaras dévért – mondta Vékony Sándor, a Liszói Horgászegyesület elnöke.

Miháld határában az egykori tónak csupán a nyomai látszanak, a medret teljesen benőtte a növényzet, az újjáépítésre még mindig csak szóbeli ígéretet kapott a település. A horgászok bizakodnak, és a tó környékét a mai napig rendszeresen karbantartják.

– Mi sajnos még az ígérvénynél tartunk, felsőbb állami szintről azt az ígérvényt kaptuk, hogy egy picit még várjunk. Elméletileg meg fogjuk kapni rá a pénzt, hogy a tó újra tudja fogadni a horgászokat, de pénzhiány miatt vagyunk még egy kicsit várólistán – árulte el Mándó Tibor, a Miháldi Horgászegyesület vezetőségi tagja. 

A 2020-as árvíz idején a tó védműveiben nem keletkezett kár. A gát melletti erdei, humuszos talajt mosta át a zúduló ár, mely elvitte a halállomány nagy részét is. A község polgármestere aggódik, hiszen a természet rohamosan kezdi visszavenni azt, ami az övé. 

– Ahogy itt a helyszínen is láthatjuk, a vegetáció, illetve a természet veszi vissza újra birtokba a tavat. Itt az az egyik alapvető probléma és veszélyhelyzet, hogy a lágyszárú vegetációt viszonylag könnyen el lehetne távolítani jelen pillanatban is a tómederből. Viszont a fásszárú növényzet is kezdi megvetni a lábát, ami 1-2 év alatt olyan erősödést mutathat, aminek eltávolítása a költségeket nagyon magas szintre tudja majd emelni – vélekedett Gerő Sándor, Miháld polgármestere. 

Miháld község éves költségvetése 120 millió forint, a tó helyreállításának becsült összege 2020 augusztusában 265 millió forint volt. 

V.A.

(Borítókép: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.