A Magyar Földrajzi Társaság 150 éves évfordulójának tiszteletére nyílt kiállítás a könyvtárban
Különböző országok zászlói, bankjegyei és bélyegjei is megtekinthetők a „Magyar orvos-utazók a nagyvilágban” című kiállításon a Halis István Városi Könyvtárban. A bemutatót a Magyar Földrajzi Társaság 150 éves évfordulójának tiszteletére, Kalmár Anikó válogatta össze Gelencsér Gábor gyűjteménye alapján.
Ma délelőtt tartották a kiállítás megnyitóját az intézmény emeletén. A kollekciót a bibliotéka munkatársai könyvtári tartalmakkal, folyóiratokkal egészítették ki.
– Ilyenkor mindig kiderül, hogy a gyűjteményünk nagyon gazdag és nagyon sokrétű. Magát a kiállítást ahhoz a környezethez alakítottuk, ami a második szinten van, tehát kihasználtuk, hogy oszlopok vannak, polcvégek vannak, asztalok vannak. Mindenütt tartalom van, tehát az, aki körbejárja a könyvtárunk második szintjét, az egy igazi nagy utazásban vehet részt, követve ezeket az orvos-utazókat, akikről a kiállítás szól – nyilatkozta Czupi Gyula, a Halis István Városi Könyvtár igazgatója.
Gelencsér Gábor tizenkét magyar orvos-utazót kutatott fel, akik öt földrészen tevékenykedtek. Szerinte a doktorok munkássága azért is fontos, mert ahol gyógyítottak, azt a térséget be is járták, ezáltal nagyon sok néprajzi forrás fűződik a nevükhöz.
– A legtöbb magyar orvos-utazó, néprajzos felfedező is, merthogy egyszemélyben nem csak gyógyító munkát végeztek, hanem különböző néprajzi munkásságot is folytattak. A legtöbben Afrikában voltak, Abesszíniában, ez a mai Etiópia, Libériában, illetve Tanzániában, az akkori Tanganyikában – mesélte Gelencsér Gábor.
A Magyar Földrajzi Társaságot 1872. január 12-én alapították, és azóta is folyamatosan működik. A zalai osztály húsz évvel ezelőtt jött létre, Benedek Miklós azóta a titkára.
– A pandémia miatt nem tudunk mindenfelé utazgatni, de azt el kell mondani, hogy az egyik központi foglalkozás vagy az előadás, vagy az utazások. Éves szinten körülbelül 4-5 hosszabb-rövidebb utazást bonyolítottunk eddig. Vannak ebben európai országok, főleg azok, de jártunk Afrikában, jártunk a Karib-szigeteken – fogalmazott Benedek Miklós, a Magyar Földrajzi Társaság zalai osztályának titkára.
A kiállítást február 26-ig tekinthetik meg az érdeklődők.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)