Készülődés
Már csak két hét és itt van december 24. Sokak számára a karácsony az év legjobban várt ünnepe, amikor mindenki szeretetet szeretne adni és kapni. Ilyenkor összejön a család apraja nagyja, és hogy minden olyan legyen, amilyennek elképzeltük, már hetekkel előtte elkezdünk készülődni: bevásárlás, sütés-főzés, lakás díszítés…
Idén advent első vasárnapja november 28-ra esett, amikor meggyújthattuk az első, a hit gyertyáját az adventi koszorún.
Szmodics Mariann sandi lakos pár éve kezdett el komolyabban foglalkozni a koszorúk, asztali díszek és a kopogtatók készítésével. Szerinte idén a kör alakú koszorút felváltották például a csillag vagy a hosszúkás alakzatok. Bár a forma és a dekoráció, a gyertyák színe sokat változott az elmúlt években, az adventi koszorú máig fontos része az ünnepvárásnak.
Sziszka Orsolya, 25 éve dolgozik virágokkal és egyéb dekorációs kellékekkel. Elmondta: a fiatalok merészebben választanak koszorút, míg az idősebbek inkább megmaradtak a hagyományos formáknál.
– Most már egyre jobban megjelentek azok a koszorúk, amik anyaggal vannak bevonva nem fenyővel vagy műfenyővel. Akár bársonnyal, farmerral, szőrös alapokkal. A fiatalok jobbára a lakáshoz igazítva választják a karácsonyi dekorációt és a fa díszeit is. Az idősebb korosztály az, amely inkább megmaradt a fenyős, műfenyős, egyszerűbb, jobban megfogható, tartósabb dolgoknál. A hagyományos három lila, egy rózsaszín gyertya kombinációból kevesebb van. A piros pedig továbbra is divatos.
A karácsony egyik legfontosabb eleme a karácsonyfa. Szerencsések vagyunk hisz Zala megyében rengetegen foglalkoznak fenyőtermesztéssel.
– Surdnak szinte nincs is olyan lakója, aki nem foglalkozik fenyőfatermesztéssel – árulta el Kanász János őstermelő. A település polgármestere elmondta: a vevők nagy része, mintegy 80 százaléka vágott fenyőt keres, többen pedig földlabdásan kérik. A legkeresettebb fajta tartósságának köszönhetően továbbra is a nordmann fenyő.
A karácsonyi menü legfontosabb eleme a hal. A halfogyasztás az elmúlt években lassan, de folyamatosan nő: a fejenként évi 6,5 kilogramm hazai halfogyasztás mintegy 35-40 százaléka a karácsonyi ünnepkörre esik, ez egyes nagy haltermelők éves forgalmának 60-70 százalékát is adhatja. Bár a nyári aszályos idő nem kedvezett a halgazdálkodásnak, de az országban található halmennyiség elég lesz a magyar szükségletek ellátására.
A karácsonyi sütemények elengedhetetlen alapanyagai a mák és a dió, hisz nincs nélküle pozsonyi kifli, zserbó, bejgli. A két fő hozzávaló ára évről évre emelkedik. Egy kilogramm dió ára a több mint 5000 forintot, a máké pedig akár a 6000 forintot is elérheti idén karácsonykor, a megkérdezett kanizsai eladók szerint.
Siposné Gerencsér Henriett cukrászmester kiemelte, egyre többen választják a karácsonyi asztalra a cukrászdai édességeket, hiszen ezzel már nem csak időt spórolnak, hanem sokszor anyagilag is jobban megéri.
Az sem mindegy mi kerül a karácsonyfa alá. Mutterné Pulger Emőke, az Óperencia Játékbolt üzletvezetője azt tapasztalja, hogy idén előbb kezdtek el karácsonyi ajándékokat vadászni a kanizsaiak.
– A vírushelyzet miatt sokkal jobban mennek a társasjátékok, a puzzle-ok, hisz tavaly a bezártság alatt az emberek megszokták az összezártságot, a családok sok időt töltöttek együtt. Ezekkel a játékokkal pedig le tudták magukat foglalni. Az idősek a logikai játékokat keresik. A gyerekeknek pedig a LEGO továbbra is sláger, ami nagyon jó a térlátásuk fejlődéséhez. A kislányoknak az interaktív játékok, a szerethető kisállatok kerültek előtérbe a babák helyett – mondta az üzletvezető.
A járvány miatt viszont vannak olyan vevők is, akik vagy nem tudnak, vagy nem szeretnének személyesen bemenni az üzletekbe, így számukra maradnak a webáruházak, ahonnan szintén sokan beszerzik a karácsonyi meglepetéseket.
Magyarként pedig szaloncukor nélkül sincs karácsony. Péter Józseftől, a Csokitanya tulajdonosától megtudtuk, itt Kanizsán a zselés ízesítés továbbra is töretlen sláger, de új ízként az áfonyakrémes jelent meg, amire szintén nagy volt az igény.
– Ebben az évben nálunk előbb jöttek szaloncukrot venni a vevők, lehet azért, mert tavaly már nem volt olyan íz, amit kerestek. A mennyiséget illetően sokkal többet eladtunk, mint 2020-ban. Nem csak mi, hanem a gyárak is a tavalyi keresletre számítottak, ezért úgy gondolom, hogy hamarosan hiány lesz a prémium minőségű szaloncukrokból.
A készülődés mellett azt se felejtsük el, hogy ne csak a rohanásról szóljon ez az időszak, hanem élvezzük, hogy együtt a család. Figyeljünk oda egymásra, és lehetőség szerint adjunk több időt a közös étkezésekre, és beszélgetésekre.
Kálovics Rebeka
Fotó: Horváth Zoltán
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021.december 10-én megjelent számában olvasható.