December hónap műtárgya - üvegképek a 19. századból

facebook megosztás

Két darab üvegkép lett december hónap műtárgya a Thúry György Múzeumban. A kis Jézus születését ábrázoló festmények a 19. századból származnak.

Mindkettő üvegkép ugyanazt a bibliai jelenetet ábrázolja. Az újszülött, bepólyált kis Jézus mellett Szent József és Mária térdelve imádkoznak, mögöttük pedig két állat figyeli az apró jövevényt. Gyanó Szilvia néprajzos muzeológus elmondta, az ilyen alkotások a népi vallásosság érdekes lenyomatai. Ezek a tárgyak az egész 19. századot végig kísérték, a dél-zalai háztartásokban rendkívül elterjedtek voltak. Egy 1804-es leltár szerint egy letenyei tanító falát 27 darab üvegkép díszítette.

– Máshol is megemlítik, hogy 15-20 üvegfestménye is lehetett vallásos tematikában egy családnak, csak ugye amire a múzeumok megnyíltak, mire a gyűjtemények létrejöttek, addigra ez a technológia eltűnt, és igazából már csak szőlőhegyekben találtak. Ennek a tárgynak az életéhez hozzátartozik, hogy a 19. században még nagyon elterjedt, nagyon divatos, nagyon kedvelt. A 19. század végén már inkább kikerül a szőlőhegyi hajlékba – mesélte Gyanó Szilvia, a Thúry György Múzeum néprajzos muzeológusa.

Az üvegfestéshez legtöbbször temperát vagy olajfestéket használtak.  A hinterglass, magyarul fordított üvegfestés technikával készült képeket, mind kézzel sokszorosították.

– Az üveglapot ráteszik egy előrajzolt képre, és úgy kezdik el festeni, viszont mivel ez üvegből van, és tulajdonképpen a negatívja készül, mert a hátoldalára festenek, ezért a picike, aprólékos részleteket festik oda először. Majd mennek a háttér fele, és a végén festik ki a hátteret – mondta el Gyanó Szilvia.

A letenyei üvegképet egy padláson, a lomok között találta Kerecsényi Edit muzeológus, a gelseire pedig egy régi, zsupos ház falán akadt rá.

K.R.

(Képek: Kanizsa TV)

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.