Balkonláda kertészet – Mit akarunk?! Saját zöldséget télen is!
Azok számára, akik évtizedek óta rutinosan, profi módon kertészkednek- valószínűleg nem fogunk újdonságot mondani: lehet egy kis zöldséget nevelni télen is. De talán vannak olvasóink közt olyanok, akiknek segíthetünk: kertészkedjünk balkonládában a fagyos hónapokban!
Az ötlet - vagy ihlet - akkor született meg, amikor a legutóbbi alkalommal jártunk Varga gazdánál. Kicsit érintettük a témakört: „Lehet ám ilyenkor is friss zöldséget termelni.” Nos, rovatunk kapott visszajelzéseket, kérdéseket a témát illetően, ezért úgy gondoltuk, amikor a felásott veteményes időszaka van pár gondolat erejéig essen szó a „balkonláda kertészetről”. A szükséges hozzávalók: egy-két üres balkonláda, megfelelő föld és hely, valamint természetesen pár csomag télálló zöldség magja.
– Balkonláda, pár régi edény vagy vödör, egy-egy cserép, teljesen mindegy. Az viszont nem mindegy, hogy ezekhez a növényekhez milyen földet választunk. Létezik A, B és C föld. Az A-s a savanyú föld, a B-s a közepes, ami gyakorlatilag „ide-oda is jó”, a C-s pedig a lágyszárú növényeknek való. Például, ha dughagymát ültetnénk balkonládába, leginkább a B típusút ajánljuk, az A-t semmiképpen. Egyébként ez nem csupán a konyhában használatos hagymákra vonatkozik, egy hagymás növényt (például tulipánt, nárciszt) sem ajánlunk ilyen földbe ültetni – intett Varga József, rovatunk szakértője.
A kísérletező kedvű kertészek valóban kísérletezhetnek már most a balkon-kertészettel, főleg akkor, ha van olyan helységük, ami nem fűtött, ahol ablakon belül tudják elhelyezni a ládát a magokkal együtt. 10-15 fokos szoba teljesen megfelelő, a ládákban akár 30 napon belül már szedhetők a zöldségek.
– Ajánlom a rukkola salátát, ami három hét után már szinte vágható. Aztán vannak a régi fajta áttelelő fajták - korai, tavasziak - azokat is ki lehet próbálni. És a piros retek, ami vetéstől számítva egy hónap múlva szedhető, ehető. De ezt mind úgy mondom, balkonládában, de bent, nem fűtött helységben. Érdemes megpróbálni – ajánlotta Varga József növényvédelmi szakember.
Az elmondottakon túl, természetesen kültérre - védettebb helyre - déli, délnyugati ablakba is lehet tenni egy-egy zöldséges balkonládát, ám a növények növekedése ezen a helyen természetesen több hetet kíván majd. A télen, balkonban nevelt növények ápolása sem ugyanolyan feltételeket kíván, mint a szabadföldi zöldségeké.
– Ha a magok jó minőségű földbe vannak elültetve, nincs szükség semmiféle trágyázásra, ám a kevesebb napfény miatt más odafigyelést igényelnek. Magát a földet később is fel lehet majd használni, a csapadékutánpótlást pedig ugyanolyan arányban vissza kell fogni, mint ahogy a természetes hőhatás és napfény érné a kis növényeket – intett a gazda.
Varga József elárulta azt is: a téli kertészet ugyan nem produkál olyan mennyiségű és minőségű növényeket, mint a megszokott évszakokban, de a „kedvünket meghozza”. Saját maga is ültet minden évben többféle zöldséget: tavaly például hajtató uborkát vetett januárban a védett teraszán, amiről pár hónap múlva gyönyörű termést takarított be.
Vincze Adél
Fotó: Novák Viktor
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021.december 10-én megjelent számában olvasható.