Ilyenkor érdemes kiírtani a kiskertekben az áttelelő károkozókat
Fertőtlenítés, talaj-előkészítés – akad munka bőven november derekán is a kiskertekben. A szakértők szerint a mostani időszak a legoptimálisabb az áttelelő károkozók kiirtásához.
A terület szántása, felásása vagy kapálógépezése ilyenkor a legoptimálisabb, fertőtlenítő használatával egybekötve. A hozzáértők szerint így ki lehet irtani az áttelelő károkozókat, például a lótetűt, a drótférget és számos kellemetlenséget okozó csigafajt. Mint arra Varga József növényvédelmi szakember figyelmeztetett: a tápanyag-utánpótlás ugyanilyen fontos.
– Szerves trágyát ajánlunk, vannak már olyan trágyák, amelyekből a víz ki van vonva, olyanok, mint a kutyatáp. Például a Marha-Jó vagy a különböző baromfi trágyák – és egy 25 kilós zsák akár 70-80 négyzetméterre is elég. Ezeknek az a lényegük, hogy bekerüljenek a földbe. Tehát nem elég elszórni csak a föld tetejére, 10-15 centi mélyre kerüljenek – mondta el Varga József növényvédelmi szakember.
A műtrágyát viszont nem kell beásni, a bomlási ideje ugyanis több hónap, ezért a felásott területre kell szórni. A talajfertőtlenítés és tápanyag-utánpótlás után pedig el lehet vetni azokat a zöldségmagokat, amelyek tavasszal gyönyörűen burjánzanak. Az őszi fokhagyma, vörös és lila dughagyma mellett a zöldség és a salátafélék is nagyon hálásak lesznek a törődésért.
– Van a madársaláta, nagyon sokan szeretik, tele van vitaminnal, József-nap környékén már szedhető. Az őszi salátával kicsit már megkéstünk, de nem biztos, ha kicsit elhúzódik a jó idő, nem lesznek kemény fagyok, még el lehet szórni. Egy helyre szórjuk, pikírozni majd csak jövőre lehet, tavasszal már tudjuk korán palántálni – tette hozzá Varga József.
Varga gazda elárulta: azt tapasztalta, fele-fele arányban vannak, akik nekiállnak idén a munkának, de sokan vannak azok, akik a biokertészkedést részesítenék előnyben. Ő azonban úgy látja: a teljes biokertészkedés gyönyörű, „piacos” terméseket eredményezve nem lehetséges.
V.A.