Hónapokig ápolt szépségeink - Túl kell élniük a telet
Évről-évre felmerülő kérdés, és van, akinek probléma. Az évelő növények hónapokig díszítették a teraszokat, erkélyeket, ablakokat. Most viszont aktuális: hol, hogyan tudjuk a legoptimálisabban átteleltetni a szépségeinket?
Ebben a „szakmában” is vannak kezdők, haladók és profik. Akik például nem tudják, mihez kezdjenek a virágaikkal, aztán ott vannak azok, akik jól bevált módszert – illetve helyszínt alkalmaznak, legyen az lépcsőház, vagy pince. De egy-két tanács sosem árt. A teleltetés alapszabályait a kezdőknek meg kell ismerni, a profiknak pedig nem árt átismételni.
Ilyenkor előtérbe kerülnek azok a tanácsok, amiket „a szomszédtól hallottam”, vagy „már nagyanyám is így csinálta”. Rovatunk egyik visszatérő segítője Fekete Péter virágkertész. Tőle kértünk tanácsot: elsőként a teleltetés alapszabályaival kapcsolatban – ráadásul három különböző növényről lesz szó.
– Nem egyszerű a kérdés. Mennyire szeretnénk szakszerűen? Mennyire akarunk vele foglalkozni? Ha a pincébe ledobjuk azt a növényt, ne várjunk csodát. De mindenben van tanulság, a tanulás pedig időbe telik – így kezdte mondandóját Fekete Péter.
Az alapok leglényegesebb elemei a fény, a maximum 0 fok (hidegebb ne legyen) és a fertőtlenítés – azaz a száraz, vagy esetleg beteg levelek, elszáradt virágfejek eltávolítása. Utóbbi kapcsán célszerű alaposan megvizsgálni a növényt és a földjét, nincs-e megbújt kártevő, hernyó, esetleg csiga – ezek ugyanis fagymentes környezetben is képesek további károkat okozni.
A nyár ékességeivel, a különböző dísznövényekkel különbözően is kell bánni. Az egyik legnépszerűbb növényünk a muskátli.
– Maga a növény 10 fok alatti hőmérsékleten gyakorlatilag vegetálni fog. Nincs szükség tápoldatra a teleltetés során, és nagyjából két hetente kell öntözni. Viszont ez odafigyelést igényel, nem maradhat pangó víz a ládákban – felszaporodhatnak a gombák, elfeketedik, elrohad a virágunk. Visszavágni pedig március környékén kell majd, amikor beindul a növények úgynevezett vérkeringése – intett Fekete Péter.
A következő népszerű dísznövény a leander, amely mediterrán jellege révén szintén teleltetést kíván.
– Sötétebb helyre is betehetjük, átvészeli. Viszont ennél a növénynél nagyon oda kell figyelni a kártevőkre és kórokozókra. Kényes a lisztharmatra, valamint a levéltetvekre. Bármelyik probléma megjelenése esetén azonnal intézkedni kell – hangsúlyozta a szakember.
Végül pedig a balkonládák egyik ritka szépségét vesszük górcső alá, a messziről illatozó futó-szegfűt. Évelő és télálló növényről van szó, amely ugyan még nem hódított akkora teret, de akinél gyökeret vert, féltve őrzi. Ez a szegfű fajta ugyan télálló, tehát kint lehet hagyni az ablakban, vagy az erkélyen – de oda kell figyelni – kártevők ne verjenek tanyát a növényen, a növény alatt – a téli csapadék pedig ne álljon a virágládában. Tavasszal vissza lehet vágni – hajtásonként több virággal fogja megörvendeztetni gazdáját az illatos szegfű.
Vincze Adél
Fotó: Bodó Ákos
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. november 26-án megjelent számában olvasható.