A Via Kanizsa arra kéri a lakosokat, hogy a kihelyezett hulladékgyűjtőkbe dobják a használt mécseseket
A mindenszentekkor és halottak napján elhasznált mécseseket a temetőkben kihelyezett hulladékgyűjtő edényekbe helyezzék – emlékeztetnek a Via Kanizsa Zrt. munkatársai. A mögöttünk hagyott hosszú hétvége után felgyülemlett szemetet jelenleg nem gyűjtik szelektíven a társaságnál, mivel az olyan részeket is tartalmaz, amely nem tekinthető üveghulladéknak.
Szerda délelőtt még alig volt szemét a kihelyezett tárolókban, de ez a napokban változni fog, jóval több használhatatlan mécsesre számítanak a szakemberek. A Via Kanizsa Zrt. munkatársai arra kérik a lakosságot, hogy dobják őket a konténerekbe, hiszen folyamatosan szállítják el a megtelt hulladékgyűjtőket.
– Nem gyűjtjük szelektíven az üvegmécseseket, ahogy néhány helyen ezt teszik. Úgy gondoljuk, hogy az üvegmécses ugyan javarészt üvegből áll, de tartalmaz olyan alkotórészeket is, amelyek miatt nem tekinthető üveg hulladéknak. A műanyag tető, a műanyag alja vagy a viasz esetleg, ami bent maradt a mécsesben. Arra kérjük a temetőlátogatókat, hogy továbbra is a hulladékgyűjtő edényekbe helyezzék a növényi hulladékot is, a mécsesekkel együtt – nyilatkozta Baloghné Munkácsi Andrea, a Via Kanizsa Zrt. városgondnoka.
Nemrég költöztek a városba Bertók Józsefék. A házaspár mindenszentek ünnepe és a halottak napja után, a nagy tömeget elkerülve, szerdán látogatott ki a temetőbe.
– Mi patiak voltunk és nem régóta lakunk itt Nagykanizsán. Még nem tudjuk, hogy itt a temetőben mi a szokás. Most mindenszentek és halottak napja után jövünk el az ismerőseink sírjára mécsest tenni. Azt még nem tudom, hogy össze kell-e szedni vagy mikor szedjük össze. Az egy más kérdés – mesélte Bertók József.
Tikosné már ma leszedte az elhasznált darabokat.
– Én most, harmadikán szedem már össze. Esetleg, ha a szél fúj ne törjön össze, ne legyen belőle cserép – mondta Tikosné.
Bár egyre gyakoribb, hogy az emlékezők összegyűjtik a mécseseket, majd a betéteket kicserélve később újra felhasználják, a megkérdezettek között akadt olyan is, aki nem él ezzel a módszerrel.
– Szemetesbe szoktam dobálni, nem szoktam hazavinni sose. Mindig eldobom. Miért vigyen haza? – fogalmazott Kovács Györgyné.
A 14 hektáros Tripammer utcai központi temetőben 18 ezer sírhely található, de további 8 kirendeltségi sírkert is a Via Kanizsához tartozik. A hulladék begyűjtése és ártalmatlanítása éves szinten 10 millió forintos költséget von maga után.
H.R.
(Képek: Kanizsa TV)