Szijjártó Körmenden 7 milliárdból, Lentiben 1,2 milliárdból megvalósult beruházást adott át, pénteken
Szijjártó: a gyógyszeriparnak hatalmas szerepe van a magyar gazdaság dimenzióváltásába.
A magyar gazdaság dimenzióváltása nem lassult le, még fel is gyorsult a koronavírus-járvány alatt, amiben a gyógyszeriparnak hatalmas szerepe volt - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca szerint pénteken Körmenden.
A közlemény szerint a tárcavezető az Egis Gyógyszergyár Zrt. körmendi üzemátadó ünnepségén kijelentette, hogy a magyar gazdaság úgy megerősödött az elmúlt 10-11 évben, hogy még a pandémia idején is nőni tudott a technológiai színvonala és hozzáadott értéke, illetve a kutatás-fejlesztés részesedése is.
"Magyarország egy dimenzióval feljebb lépett, egy dimenzióval magasabb kategóriában vagyunk" - fogalmazott.
A francia tulajdonú, Magyarországon 4600 embert foglalkoztató gyógyszeripari csoport most átadott 7 milliárd forintos beruházáshoz az állam 1,1 milliárd forint támogatást biztosított. Ezáltal teljessé vált az országban a cég onkológiai termékfejlesztési és gyártási infrastruktúrája, valamint új csomagolóüzemet is létrehoztak.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy a magyar gyógyszergyártás nemzetközi mércével is rendkívül versenyképes, és az autóipar mellett a gazdaság meghatározó iparága. A bevételhez arányosítva ebben a szektorban költik a legtöbbet innovációra a vállalatok. A Magyarországon 36 ezer embert foglalkoztató ágazat tavaly a negyedik legnagyobb növekedést produkálta, kis híján 1000 milliárd forintos termelési értéket állítva elő. És az idei év első 8 hónapjában is 4 százalékkal növelte a teljesítményét - közölte.
Az ágazat nemzetközi versenyképességét mutatja, hogy idén a világ 124 országába jutottak el Magyarországon előállított gyógyszerek. Az Egis magyarországi termelésének is több mint 70 százalékát az exportpiacokon értékesítik - húzta alá.
A miniszter leszögezte, hogy a járvány alatt a kormány tartotta magát ahhoz az alapelvhez, hogy segély helyett munkát kell adni az embereknek. Az ennek nyomán megindított beruházásösztönzési programnak köszönhetően pedig "hatalmas beruházási rekord" született, és Magyarország jelenleg másfél évvel a világgazdasági folyamatok előtt jár a gazdasági helyreállítás tekintetében.
Végezetül aláhúzta, hogy Magyarországon a francia vállalatok jelentik az ötödik legnagyobb beruházói közösséget. Hozzátette: Franciaország Magyarország kilencedik legfontosabb kereskedelmi partnere, a kétoldalú kereskedelmi forgalom 15 százalékkal nőtt idén eddig, a magyar export pedig 23 százalékkal.
Szijjártó: az előző negyedévben Magyarországon épült a harmadik legtöbb lakás az Európai Unióban
A koronavírus-járványt követő gyors gazdasági kilábalásban fontos szerepe volt a lakásépítések robbanásszerű növekedésének Magyarországon, hazánk ebben a tekintetben harmadik helyen állt az Európai Unióban az előző negyedévben - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Lentiben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter a CREATON South-East Europe Kft. beruházásának átadóján elmondta, hogy a vállalat 1,2 milliárd forintos fejlesztéséhez az állam 282 millió forint támogatást nyújtott, amiért cserébe az építőipari cég kötelezettséget vállalt 222 munkahely megőrzésére. Ennek keretében új épületrészt építettek, illetve új présgépeket és digitális energiafelügyeleti rendszert szereztek be.
A külügyminiszter beszédében kiemelte, hogy a lakásépítések "mindig a jövőbe vetett bizalmat jelentik", s így nem csak a jelenlegi gazdasági növekedéshez járulnak hozzá, hanem azt a jövőre vonatkozóan is előrejelzik.
A miniszter ennek kapcsán elmondta: az előző negyedévben 68 százalékkal több lakás- és házépítési engedélyt adtak ki Magyarországon, mint a múlt év azonos időszakában, míg az EU átlagos növekedési üteme 28 százalékos volt.
Szijjártó Péter leszögezte, hogy a kormány a gazdaság- és társadalompolitikai stratégiák készítésénél mindig is fókuszba helyezte a családok otthonteremtési támogatását. Mint mondta, ebbe a képbe illik a családi otthonteremtési kedvezmények rendszere, valamint például az új építésű ingatlanok áfájának 27-ről 5 százalékra csökkentése és a közjegyzői díjak mérséklése.
"Célunk az, hogy az otthonteremtési támogatások rendszerét a jövőben is fenntartsuk, sőt bővítsük annak érdekében, hogy a családok saját tulajdonú otthonban nevelhessék gyermekeiket" - fogalmazott.
Ezt követően kitért arra, hogy a cégcsoport mára Európa egyik vezető tetőcserép-gyártó vállalata, amely évente 3,5 millió négyzetméternyi tetőcserepet gyárt Lentiben. Az üzem pedig 70 százalék fölötti exporthányaddal dolgozik.
A miniszter arról számolt be, hogy Magyarország az ötödik a tetőcserép-exportáló országok világranglistáján, s rekordot ért el az első hét hónap termelési értéke is, így az export idén is meg fogja haladni a 100 milliárd forintot.
Végezetül rámutatott, hogy Zala megyében 21 vállalat vett részt a kormány beruházás-ösztönzési programjában a világjárvány kezdete óta. Ennek nyomán jelenleg 18 milliárd forintnyi beruházás zajlik az állam 7 milliárd forintos támogatásával, s ezáltal 5600 munkahelyet sikerült megőrizni.
MTI
(Borítókép és fotó: creaton.hu és Szijjártó Péter/facebook.com)