Még mindig sokan fűtenek háztartási hulladékkal
Több ezer tonnát is kitesz évente az a hulladékmennyiség, amit a lakosság fűtésre használ – emelte ki Musits Róbert, az IMRO-DDK Nonprofit Kft. ügyvezetője. A megkérdezett szakemberek elmondták: nem csak jogilag tilos, de életveszélyes és környezetszennyező is a háztartásban felgyülemlett hulladék égetése. A nem megfelelő fűtőanyagok használata a tüzelőberendezések élettartamát is lerövidítik.
A helytelen fűtés a kéménytűz kialakulásához is nagyban hozzájárul – hangsúlyozta Kósi Zsolt. A katasztrófavédelem megyei szóvivője arra hívja fel a figyelmet, hogy szilárd tüzelésű fűtés esetén senki ne tekintse a készülékét szemetesnek.
– Kérjük azt, hogy a tüzelőberendezésekhez csak olyan tüzelőanyagot használjanak, ami előírás. Ez a biztonságos fűtés lehetőségét is megteremti. Általánosságban elmondható, hogy feltehetően a fűtési költségek csökkentése érdekében továbbra is vannak olyan példák, amikor kandallóban, cserépkályhában, vegyes tüzelésű kazánban vagy kályhában a háztartásban felgyülemlett hulladékot égetik el. Ezt mi nagyon tanácsoljuk, sőt, határozottan kérjük a lakosságot, hogy ne tegye ezt – mondta el Kósi Zsolt, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Háztartási hulladék égetése során rengeteg károsanyag jut a levegőbe, ez szennyezi a környezetet és az egészségre is káros – szögezte le Musits Róbert. A szakértő szerint a legtöbben anyagi okokból, vannak viszont olyanok is, akik kényelemből választják ezt a tüzelési módot. Hozzátette: papír és kezeletlen fa begyújtása engedélyezett, a fának azonban legalább 12 hónapig fedett helyen kell száradnia használat előtt.
– A nedves fa elégetése is nagyon komoly légszennyezettségi károkat okoz. Ha visszaemlékezünk, nagyjából egy évvel ezelőtt lehetett arról hallani, hogy az Európai Unió Magyarországot is elmarasztalta azért, mert bizonyos irányelveket nem sikerült betartani a levegő minőségét tekintve, ami azt jelenti, hogy bizonyos területen Magyarországon egy bizonyos időszakot meghaladóan magasabb volt a légszennyezettség, mint amit az Európai Unió megenged. Ez jellemzően Budapest környéke, Pécs környéke, valamint főleg az energiaszegénységgel sújtott Sajó vidéke – nyilatkozta Musits Róbert, az IMRO-DDK Nonprofit Kft. ügyvezetője.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)