Évente legalább egy alkalommal érdemes szakemberrel átnézetni a tüzelőberendezéseket, tanácsolja a katasztrófavédelem
702 esetben pedig kéménytűzhöz riasztották a tűzoltókat, ebből 34-szer Zala megyében – említette Kósi Zsolt, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. Hivatalosan október 15-én kezdődik a fűtési szezon, a szakemberek nem csak a kémények, de a fűtőberendezések karbantartására is felhívják a figyelmet.
Évente legalább egy alkalommal érdemes szakemberrel átnézetni a tüzelőberendezéseket Kósi Zsolt szerint. A nem megfelelően működő, nyílt égésterű készülékek ugyanis tragédiákhoz vezethetnek.
– Gondolok itt arra, hogy nyílt égésterű fűtő és vízmelegítő eszközök vagy akár gázkazánok, kandallók, kályhák, ezeket is érdemes átnézetni szakemberrel. Azt is tudjuk, hogy a fűtési időszakban általában megnő a szén-monoxid mérgezéses esetek száma. Tévhit az, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet ez a probléma, hiszen gyakorlatilag minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak, amennyiben nem biztosított a levegő utánpótlása – mondta el Kósi Zsolt, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Tömpe Balázs, egy gázkészülékeket forgalmazó cég tanácsadója azt tapasztalja, hogy egyre többen cserélik le elavult fűtőeszközeiket.
– Amikor egy készüléket választunk, akkor azért illik odafigyelni arra, hogy egy minőségi készüléket válasszunk, azon belül egy jó ár-érték arányú készüléket. Megbízható legyen és legyen egy jól képzett szervizháttér is mögötte. Nagyon fontos még az is, hogy szabályozható, jól igazítható legyen a rendszerhez, és jól működjön a rendszerben. Egy fűtési rendszer egy komplex rendszer, itt nem lehet kivenni csak a kazánt, itt mindig a rendszert egészében kell nézni – nyilatkozta Tömpe Balázs, a VIVACO Kft. tanácsadója.
A szakember hozzátette: egy jól üzemeltetett, rendszeresen ellenőrzött kazán minimum 10, de akár 15-20 évig is kifogástalanul működhet.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)