Kötetbemutató – Illés Péter: Paraszti szőlőhegyek a Délnyugat-Dunántúlon
Illés Péter: Paraszti szőlőhegyek a Délnyugat-Dunántúlon című kötetét mutatták be a Thúry György Múzeumban. A szerzővel Burján István, a Janus Pannonius Múzeum etnográfusa, valamint Gyanó Szilvia, a házigazda intézmény néprajzkutatója beszélgetett a könyvről.
Az írás célja, hogy felhívja a figyelmet a falvak határában található szőlők, gyümölcsösök és kiskertek tájhasználatára – emelte ki Illés Péter. Mint mondta: a minőségi, ismert bortermő területekről könnyen elérhetők információk, az önellátó kultúrákról azonban csak keveset tudni. A Savaria Múzeum etnológusa majdnem két évtizede foglalkozik a témával, ezalatt az idő alatt személyes, helyszíni bejárásokkal, interjúkkal, gyűjtésekkel is kiegészítette a levéltári forrásokat.
– Ez a kötet inkább a hagyományos néprajzi tudásnak egy összefoglalása. Tehát a nagy kutatóelődök írásainak - amire nem nagyon keresnek rá -, sok ismeretlen írásnak az összefoglalását készítettem el. Ezekhez fűzök kommentárt, így is lehet olvasni – mondta el Illés Péter, a Savaria Múzeum Néprajztudományi Osztályának etnológusa.
A kötet ismeretterjesztő stílusban íródott, így Illés Péter azoknak a földtulajdonosoknak is ajánlja, akik kíváncsiak arra, hogy a zalai, a vasi és a somogyi falusi gazdálkodásnak milyen hagyományai vannak.
– Akit a szőlő és borkultúra érdekel, és nem csak ennek az elit rétege és a könnyen hozzáférhető rétege, hanem ez a láthatatlan, sokszor lebecsült kultúra, annak mindenképpen ajánlom olvasásra – tette hozzá Illés Péter, a Savaria Múzeum Néprajztudományi Osztályának etnológusa.
Az író hozzátette: a könyv arra is rávilágít, hogy a kis pincészetek bortermelése a mai, fogyasztói társadalomban egyre inkább kihalóban van.
K.V.
(Borítókép: Kanizsa TV)