Percről percre a közgyűlésről (folyamatosan frissül!)
A város honlapjára feltöltött információk szerint 35 napirendről lesz szó nyílt ülésen.
Kezdünk
Egyes városi legendák szerint azokban az időkben, amikor szintén délelőtt kezdődött a közgyűlés, előfordult, hogy egyes képviselőket a Vasemberház vendéglátóegységéből kellett visszahoznia a polgármesternek. Az új szabályok szerint az ülés ismét 9 órakor indul, bár azért arra elég kis esélyt látunk, hogy Balogh László szedje össze az elmaradókat, s nem csak azért gondoljuk így, mert a Vasemberházban már nem működik söröző.
A júniusi közgyűlés fináléja következik
A Kanizsa Újság múlt heti számában megjelenő összefoglalónkban harangoztuk be úgy a mai tárgyalást, mint a júniusi fináléja. Igaz lehet ez már csak azért is, hiszen számos döntést mára halasztottak a képviselők. Az eltelt 13 nap elég volt arra, hogy a hivatal eleget tegyen a Horváth Jácint ÉVE frakcióvezető-helyettes által benyújtott módosítónak, hiszen feltöltötték a városi honlapra, hogy a költségvetés kiadási sorairól mennyi lett elköltve, s mennyi a kötelezettségvállalás június 30-ig. Továbbá felkerült a polgármesteri kabinet összes kötelezettségvállalása 2020. január 1-től 2021. június 30-ig. Több kérdés is megválaszolatlan maradt az 588 millió sorsát illetően a legutóbbi ülésen, ezek végére ma pont kerülhet.
Mennyi az annyi
Már harmadik napirendben szó lesz az alpolgármesteri fizetésről. Mint ismert: Bizzer András honoráriumát a törvényi minimumban, a polgármesternek utalt 70 százalékban határozná meg az ÉVE. A kormányoldali frakció több tagja is kicsinyesnek, s bosszúnak vélte ezt a lépést. Az Éljen VárosuNk! Egyesület közösségi oldalán is olvasni lehetett: a kérdésben kikérik a kormányhivatal állásfoglalását, aztán születhet döntés.
BMSK Beruházási, Műszaki Fejlesztési, Sportüzemeltetési és Közbeszerzési Zrt.-tól a kézilabdán át az önkormányzati cégekig
A Modern Városok Program beruházásai kapcsán is halasztottak a képviselők. A mai ülés előtt 11 mellékletet töltöttek fel, ezek közül hat bizalmas, így a nagyközönség számára nem olvasható. Már korábban is úgy tűnt, hogy a BMSK kommunikációja messze áll attól, amit a közgyűlési többséget adó frakció elvárna, így nem kell meglepődnünk azon, ha az egyik leghosszabb vitát ez a pont hozza majd. Az ügy néhány részletéről itt írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202106/dontesek-es-halasztasok-a-tegnapi-kozgyulesrol
Nem lesz sétagalopp a kézisek által kért 25 millió forint megszavazása sem. Már a legutóbbi közgyűlésen is nagyon megosztó volt ez a kérdés, leginkább Bizzer András és Károlyi Attila volt kritikus. Azóta a bizottsági üléseken sem csitult ez a pont.
A Városfejlesztő, a Via, a Rehab és a Kanizsa Médiaház esetében az üzleti terv jóváhagyása sem ígérkezik csendes napirendnek. Bizzer András nyilatkozott korábban a megyei napilapnak, ahogy fogalmaz: a 2020-as év során az önkormányzathoz hasonlóan a gazdasági társaságok esetében is a kényszerű és egyben szigorú takarékosságot vár el a polgármester. Információink szerint Balogh László, és így jó eséllyel az egész Fidesz-frakció, nem elégedett az átdolgozott üzleti tervekkel sem, hiszen egyedül az uszoda dokumentációját találták elfogadhatónak.
Egyre több helyről halljuk ugyanakkor azt is, hogy a hosszas vitáknak szeretne véget vetni az ÉVE-frakció, és a lehetséges új nézőpont szerint az előterjesztés ismertetése után, szinte azonnal szavazásra is bocsájtanák az adott kérdést. A 8:7-es arány ezt elviekben lehetővé teszi, ugyanakkor átélve a ciklusra jellemző maratoni üléseket, egyelőre nehezen tartjuk elképzelhetőnek ezt a fajta magatartást.
Gyászszünettel kezdődött az ülés
Ez az ülés is gyászszünettel kezdődött: ezúttal Rétfalvi Sándorra, Munkácsy Mihály-díjas, érdemes művész címmel kitüntetett szobrászművészre emlékeztek a képviselők. Kiderült az is, hogy Szabó Szilárd, a Fidesz-frakció vezetője nem vesz részt a mai ülésen.
Az SZMSZ módosítása értelmében a polgármesternek csak az ülés megnyitására van lehetősége, köszöntőre nincs. Így nagyon röviden Balogh László csak annyit mondott: 3 napon belül találkozott Gulyás Gergellyel, Kövér Lászlóval és Palkovics Lászlóval. Kiemelte: ezek a találkozók informálisak voltak, de mindhárom vezető politikus meg akarja erősíteni Kanizsát. Végül röviden Sütő András: Advent a Hargitán című művéből idézett. A kiragadott sor egészen pontosan így hangzik: „És ha már így jársz el mivelünk,miért nem hagyod meg nekünk a kiáltás jogát legalább?"
A napirendek módosítása kapcsán kiderült, hogy két pont lesz zárt ülésen. Az ülés alakulása kapcsán Balogh László üdvözölte a helycserét, ugyanakkor hangsúlyozta: ő nem ül át. S egy anekdota a végén: az utazások során a kis gimisek szoktak mindig az ablak mellé ülni.
Fodor Csaba szólalt fel elsőként a polgármester után. Elmondta az 5-11-es pontokat, tehát az üzleti terveket egy csomagban tárgyalják a felek. Azt sem hagyta szó nélkül, hogy a polgármester nem hozta be az SZMSZ-módosítást. Szerinte az, ha a városvezető megtagadja a közgyűlési határozatot, az nem szokott jóra vezetni.
Balogh László röviden, előre megírt formában válaszolt: nem tartotta ezt most indokoltnak, de sejti, hogy erről még lesz szó az ülésen.
Következik az interpellációk szakasz
Berta Krisztián kezdte a sort. Egy fő témát vetett fel: a Platán sor problémáját. Emlékeztetett ma ismét vízhiány lesz az érintett szakaszon. Évtizedek óta húzódó probléma, mégsem oldotta meg sem Balogh László, sem Bizzer András, akik korábban önkormányzati képviselői voltak ezen városrésznek. Azt sem hagyta szó nélkül az ÉVE tanácsnoka, hogy termálvizes lovasközpontra van pénze a kormánynak, akkor erre miért nincs. Ahogy fogalmazott: Kövér elvtárssal erről is lehetett volna beszélgetni az informális tanácskozáson.
Balogh László kérte a képviselőt a megfelelő hangnemre. Erre Berta azt válaszolta: ha a parlamentben lehet, akkor itt is. Balogh reflektált: ő nem azt a formát akarja itt, ami a parlamentben meghonosodott.
Gábris Jácint szintén egy, de már régóta húzódó nehézségre világított rá, méghozzá a Korpaváron "működő" illegális szemétlerakóra. Hangsúlyozta: mindent meg kell tenni azért, hogy ezt felszámolják. Ezt követően azt is elmondta: nem elégedett a legutóbbi felvetéseire kapott polgármesteri válasszal. Szerinte a csapadékvíz-elvezetésre igenis találni kell állami forrást, nem helyi szinten kell megoldani.
Fodor Csaba egy miklósfai problémát vetett fel. Miklósfa bizonyos részén régóta panasz, hogy mezőgazdasági gépek járnak és teszik tönkre az utat, a súlykorlátozó tábla ellenére.
Horváth Jácint a járatmódosítások fontosságára világított rá, Gondi Zoltán pedig Zborai Gyula asztaliteniszező sikereire. A parasportoló már a harmadik paralimpiájára készül. Kérte a polgármestert, hivatalos úton is gratuláljon ehhez a sikerhez. A polgármester válaszolt: amint a közgyűlési munkáját lezárja, meg fogja tenni. Más: Zborai Gyula pályafutásával, a könnyűnek koránt sem mondható felkészülésével mi is foglalkozunk pénteken a Kanizsa TV sportmagazinjában: https://www.youtube.com/channel/UCHNucyDmP7e5suInTzUSJvw
Dénes Sándor polgármester egy bajcsai csapadékvízárok gondozatlanságára világított rá, valamint egy járda rendbetételét kérte.
Végül Radics Bálint szólalt fel: ő is egy miklósfai problémát emelt ki. Beszédes, hogy ez is a rossz csapadékvíz-elvezetésre irányult.
Az interpellációk szakasza lezárult, jön a költségvetés vitája
Balogh László és Bizzer András is a 13 nappal ezelőtti érveit hozta fel: a célok jók, és nem szabad kockáztatni az 588 milliót.
Mire, mennyi
Fodor Csaba válaszolt. Ő nem az alapvető szándékot kritizálja, de mindent meg kell vitatni. Kiemelte: azt nem tartja jó útnak, hogy hévízi sportklubnak ítél meg a polgármester 1 millió forintot, illetve más településekhez köthető könyvkiadást támogat. A kabineti kiadások kapcsán pedig azt emelte ki: 500 ezer forint került fotóriporteri költségre Kovács Krisztiánnak. S drónfelvételekre is költött a hivatal egyszer 30, egyszer pedig 45 ezer forintot. Fodor Csaba szerint ezek a képek csak Cseresnyés Péter Facebook-oldalán láthatók, így nevetségesnek tartja, hogy ezt a kanizsai önkormányzat finanszírozza. Szintén sérelmezte azt, hogy mi szükség van fizetett hirdetésekre például a Magyar Nemzetben. Elmondta: ő a frakcióülésen kérte, hogy a kabinet dologi kiadását zárolják. De ezt végül nem fogadta el az ÉVE. Ugyanakkor kiemelte: minden kiadásra oda fognak figyelni.
Balogh László szerint vizuális kort élünk, s ennek ára van. Bővebben nem reagált, hiszen később vissza fog még térni ez a téma.
Horváth Jácint is felszólalt. A frakcióvezető-helyettes a fotók kapcsán azt emelte ki, hogy ezek egyedi felhasználásra készült képek, holott a város fizeti, így ezeket a köz számára felhasználhatóvá kell tenni. A költségvetés kapcsán elmondta: mellébeszél a Fidesz-frakció. Mondják ki konkrétan, ha a korábbi tárgyalásoknál már megegyeztek, hogy csak az általuk beemelt támogatásokra költhetik el az 588 milliót. Mert, ha ezt megteszik, akkor az ÉVE is úgy áll a további tárgyalásokhoz.
Mondják ki, hogy csak az általuk beemelt támogatásokra költhetik el az 588 milliót
Balogh László válaszolt. Szerinte nem lett volna szükséges és arányos döntés, ha ő azt kimondja, hogy csak a már elkészített listán szereplőkre költhetnek. De emlékeztetett, a 23 felújítási cél már ott van a minisztériumban. Ahogy fogalmaz: már a februári költségvetési tervben is benne volt ennek a többsége.
Károlyi Attila kért szót. A Fidesz-lakájmédia szerinte az ő mondatait elképesztő kijelentésként tálalta, miszerint az 588 millió jár a városnak. Majd odaszólt a fotósnak: bizonyára most is a legutóbbihoz hasonló előnytelen képet készít róla. Majd emlékeztetett a kormány által pandémia alatt hozott elvonásokra (pl.: parkolás, gépjárműadó). Szerinte nevetséges, hogy Bizzer András "felemeli az ujját", hogy elveszíthetjük ezt a pénzt, mert nem éppen azt az utcát újítják fel, amit az ÉVE javasolt. Szerinte egészen egyszerűen hülyének nézik őket.
Károlyi Attila egyébként eddig meglepően visszafogott volt, és itt a hangsúly most az "eddig"-en van.
Bizzer András, kormánypárti szokás szerint egy szólás-mondással válaszolt: járni jár, csak nem jut. Szerinte az igenis eredmény, hogy a kormány 588 millió forintot adott. Ez pedig szerinte Cseresnyés Péternek is köszönhető. Majd arra emlékeztetett, hogy nemrégiben nyertek egy pályázatot, aminek köszönhetően egy újabb utca felújítását kezdhetik meg. Majd Horváth Jácinthoz szólt: őszintén aggódik, hogy elveszítik az 588 millió forintot.
Fodor Csaba és Horváth Jácint is - mikrofonon kívül - szól oda: mondja ki!
Bizzer András válaszolt: ő biztosra nem jelentheti ki, de szerinte 80 százalék esély van arra, hogy a megváltoztatott tételeket elveszíti a város. Hivatalos levélben el lett küldve a részletes lista, a költségterv is elkészült, s amennyiben a módosítás nem passzol a költségtervvel, a módosítás bonyodalmakat szülhet. De előfordulhat az is, hogy a minisztérium visszaír: miért kérnek módosítást. Figyelmezteti az ÉVE-frakciót: ne módosítsanak.
Schauta Marcell először kért szót. Ahogy fogalmaz: néha elgondolkozik azon, hogy feljelentést kellene tenni, hiszen a fideszes mondatok szerint úgy működik a minisztérium, hogy lebratyizzák a fejlesztéseket, és ha valaki azon változtat, akkor mégsem lesz pénz. Arra kérte Bizzer Andrást, hogy ha nincs döntési kompetencia, mivel ezen nem lehet változtatni, akkor mondja ki, és ne bohóckodjanak a nézők előtt. Szerinte, ha Magyarországon így működik a pályáztatás, az már BTK-kategória.
Balogh László szerint a lobbizás nem pejoratív. Szerinte bőséges anyag áll ahhoz rendelkezésre, hogy bizonyítsa, nem csak látszategyeztetések folytak.
Egerszegi példa
Károlyi Attila szólalt fel. Kérte, kétszer is húzzák alá, hogy Bizzer András megfenyegette a közgyűlést. Károlyi Attila emlékeztetett: a kormány biztos, hogy nem vonja vissza a pénzt, hiszen célokra ítélte meg. A célok pedig az ÉVE listáján is megegyeznek, a veszélyhelyet alatt Balogh László által elfogadottal. Felhívta a figyelmet arra, hogy Balaicz Zoltán az ÉVE-frakció szemében etalon. Majd - alaposan felemelt hanggal - elmondta: Balogh László Cseresnyés Péterrel egyeztetett, nem a közgyűléssel, rájuk is nyitott, amikor ment a susmus. Mondta: ők nem félnek Bizzer Andrástól és Balogh Lászlótól, de ők féljenek az ÉVE-frakciótól, hiszen igenis felülbírálhatják a polgármesteri döntéseket.
Balogh László szerint nem Balaicz Zoltánon múlik, hogy az egerszegi helyzet áldásosabb. Elmondta: a susmusolás kifejezés politikailag lehet téma, de a közgyűlés nem erre való.
Az ÉVE- frakció nem fogadja el a fenyegetést
Fodor Csaba elmondta: Károlyi Attila azért hivatkozott Balaicz Zoltánra, mert Egerszegen a pandémia alatt is tisztességesen ki voltak küldve az előterjesztések, és meg voltak hallgatva a képviselők, bizottsági tanács. Szerinte a Fidesz-frakció hazudik: ez a lista nem döntés, erre hivatkozni nem lehet. Az ominózus kormányhatározatot felolvasta, kiemelte azt a részt, hogy mire használható fel ez az 588 millió forint. Június 17-én azonban aláírt egy nyilatkozatot Bizzer András, amely szintén nem tartalmazza azt a listát, amit most elküldtek az ÉVE részére. Kiemelte: ez így biztos, hogy nem lesz megszavazva, s nem kell szerinte az ördögöt a falra festeni. Kiemelte: az lenne az igazán nagy disznóság, ha azért nem kapná meg a város a már megítélt pénzt, mert a lista változtatva lett. A fenyegetést pedig nem hajlandó elfogadni.
Balogh László szerint a hangulat ismét méltatlan - valóban megdőlt a bevezetőben vázolt viselkedési forma - az, hogy "tuti nem szavazzuk meg" nem illik a közgyűlés elé. Reméli, ezek a felszólalások csak a vita hevében születnek, s mégis megszavazzák ezt a listát.
Radics Bálint elmondta: ezek a projektek mind fontosak, s többségükről már az ÉVE is tájékoztatva lett, a problémákat pedig ismerik. Szerinte így az újabb egyeztetés csak felesleges időhúzás. Az egyeztetésre való felkérés pedig ködösítés, hiszen itt az alkalom, menjenek végig a 23 ponton tételesen itt a közgyűlésen.
Bizzer András kifejtette: ő nem fenyegetett meg senkit. Valóban ő írta alá azt a határidős költségtervet. Szerinte a politikai céloknak nem szabadna, hogy ilyen fontos kérdésben a város érdekei fölé emelkedjenek. Kérte ismét: ne változtassanak a listán, hiszen nem éri meg, hogy az ÉVE majd rájuk foghassa, hogy elbukták a pénz bizonyos részét. Majd reagált a másfél órával ezelőtti Berta felvetésre: a Platán sor ügye önkormányzati feladat, a központi költségvetés nem úgy működik, hogy városok bizonyos dolgát egy csapásra teljesítik. A labda szerinte az ÉVE oldalán van, találjanak rá önrészt. A fotóügyre: ezek le vannak dokumentálva, a fotós pedig eladhatja másnak is.
Károlyi Attila azt kérdezte Bizzer Andrástól: nem érti, hogy mit kérdez? Ha idehozzák ezt a vitát, akkor az közgyűlési hatáskör. Majd Radics Bálinthoz szól: nem áll tőle távol az, amit a felszólalása végén mondott. Igenis úgy kellett volna működnie, hogy a két frakció összeül, és megbeszélik a listát.
Balogh László szerint erre a pandémia harmadik hulláma miatt nem volt lehetőség, nem politikai elfogultság miatt.
A listát módosítani fogják
Fodor Csaba szerint a katasztrófavédelmi törvényt egyáltalán nem erre a helyzetre alkották. Hanem tűzvészre, esetleg földrengésre, amikor valóban nincs lehetősége a polgármesternek összeülni a képviselőkkel. A pandémia pedig nem erről szólt, így erre hivatkozni nem lehet. Hiszen azt a törvény sem mondja ki, hogy a polgármesternek úgy kell törvényt hozni, hogy nem kérdez meg senkit. Persze, ahogy fogalmaz papíron megtörténtek az egyeztetések. Elmondta azt is, hogy nyugodtan egyeztessen az alpolgármester, a polgármester az országgyűlési képviselővel, de hivatali dolgozónak nincs ott helye. A listát módosítani fogják, aztán szerinte, ha a Fidesz futkosni akar, hogy a város ne kapja meg a pénzt, akkor tegye, de ezzel nekik kell elszámolni.
Balogh László szerint az összeborulást nem különösebben igényelték az ÉVE-képviselői. Ő többször felhívta őket, s nem az jött le számára, hogy ezt értékelik a másik oldal képviselői. Emlékeztetett: február közepén ennek a listának a javát már láthatták, mégsem jött tőlük semmi jelzés.
Horváth Jácint elmondta: ezt ők csak költői túlzásnak tudják értékelni. Amit az is bizonyít, hogy az általuk leadott listából is dolgozott a Fidesz, így került be szerinte a víztorony felújítása, ami jó dolog. Éppen ezért kellett volna korrekt módon egyeztetni. Majd Radics Bálint felszólalására is utalt: valóban elbeszélnek egymás mellett, ezért is fontos ez a vita. Hiszen ez a kérdés a fideszes politikára jellemző: úgy várnak el tőlük döntéseket, hogy előzetes egyeztetések helyett csak fenyegetnek, hogy Cseresnyés Péter majd elintézi, hogy az általuk beemelt pontokra ne kapjon pénzt a város. Mindenben a kormányhatározat szerint fog eljárni az ÉVE, s Horváth Jácint szerint szóbeli egyeztetésre hivatkozni nem lehet, tehát vagy módosítsák a határozatot, hogy csak a már elkészített listát lehet elfogadni. Módosításaikat is ismertette. Két fő irányt lehet: fontos jogköröket kapott fejlesztések kapcsán a tulajdonosi bizottság, tagjai: Fodor Csaba - ő a vezető - Berta Krisztián, Horváth Jácint, Károlyi Attila és Bodó László. Az összegek kapcsán elhangzott: a víztoronyra 272 millió jut, a csapadékvíz-elvezetésre 53, közlekedésfejlesztésre 98 millió, az önkormányzati ingaltokra 82, s más közlekedési kérdésekre 83 - Horváth Jácint hangsúlyozta az összegeken nem változtattak, forintra megegyezik, de szeretnének tisztán látni, hogy mi mennyibe kerül, hiszen tételes költségvetés a víztornyon kívül máshol nem volt.
15 perc szünet
A módosítók után Balogh László 15 perc szünetet rendelt el, valamint elmondta: az ÉVE kockáztat, lelkül rajta.
A 15 perces szünet majd 60 perces lett, ezért Balogh László elnézést kért. Majd elmondta: támadás érte az egyeztetések hiánya miatt, most azt kéri, hogy a polgármesteri hivatal szakembereivel - valószínűleg a jegyzőre utal a polgármester - ne a közgyűlés előtti nap egyeztessenek az ÉVE képviselői.
Bizzer András Fodor Csabának válaszolt: bármilyen döntés születik, ő visszautasítja azt a mondatot, miszerint azért lobbiznának majd, hogy ez az 588 millió bármennyivel is kevesebb legyen, hiszen nem mennek a saját városuk ellen. Viszont kiemelte: innentől kezdve minden felelősség az ÉVE oldalán van. Szerinte ez egy bizonytalan út.
Radics Bálint is szót kért: elmondta, rendkívül szomorú. A mostani határozat a polgármester júniusi döntését hatályon kívüli helyezi, így a miklósfai kőkereszt helyreállítása helyett elrendelt új kereszt nem fog megszületni, hiszen ezt nem tartja fontosnak az ÉVE-frakció. Kiemelte: megdöbbent azon, hogy ezt Károlyi Attila sem támogatja, holott szószólója a keresztek kérdésének, s Berta Krisztián sem támogatja, aki miklósfai származású.
Károlyi Attila visszautasítja Bizzer András vádjait. Szerinte nem volt elég bátorsága ezt a döntést közgyűlési hatáskörben meghozni, csak a saját nevében. Elismerte: költségvetési keretét, amíg volt, a kőkeresztekre szánta, s saját pénzét is áldozta rá, de kiemelte Radics Bálintnak, hogy ebben az ügyben is határozott elképzelése van az ÉVE-frakciónak. Elmondta, a fideszes képviselők lemutyizták ezt, de ez most nem jött be.
A lemutyizást Balogh László visszautasította.
Fodor Csaba is kiemelte: felesleges most már ez az egész. Ők a jogszabály szerint fognak eljárni, minden más vélemény felesleges hangulatkeltés. A keresztek kapcsán szerinte méltatlan Radics Bálint célozgatása, hiszen az nem járható út, hogyha "nincs valamire pénzem, akkor majd az önkormányzat ad". Szót adott annak is, hogy ez ma van így, ami nem azt jelenti, hogy később is így lesz.
Horváth Jácint is hozzászólt: az történik, hogy a kormányzat elvonja a szabadfelhasználású forrást, s valamit visszaad címkézve. S Bizzer András is csak azt hangsúlyozza, hogy mennyit adott vissza a kormány, de azt elfelejti, hogy jóval többet vont el. A jelenlegi kormányzás miatt szerinte alig van szabadfelhasználású pénz, így egyes projekteket a városi cégek finanszírozzák az állam helyett. Ezért is álságos szerinte Radics Bálint felvetése: hiszen a keresztállítással az ő frakciójukból is mindenki egyetért, de nincs rá forrás.
Horváth Jácint ismertette a módosítás pontos részleteit. A módosítást: 8 igen 6 nemmel elfogadta a közgyűlés. A rendeletet és az öt javaslatot 8 igen 5 nem és 1 tartózkodással arányban fogadta el a bizottság.
Jön az SZMSZ
Fodor Csaba ehhez nem kívánt különösebb kiegészítést tenni.
Bizzer András szólalt fel: szerinte az ÉVE szereti magát a demokrácia bajnokának beállítani, de az ennek ellentmond, hogy a jelenlegi szándék szerint az öt bizottsági elnök korlátlanul beszélhet majd, míg a képviselők 2x2 percig.
Erdős László szerint is parttalan vitákra lehet így számítani. Szerinte azt is mérni kell majd akkor, hogy a korlátlan időkeret miképpen viszonyul ahhoz a célhoz, hogy a bizottsági elnökök megvédjék magukat. Az aránytalanság szerinte jogilag is problémás, hiszen arról van szó, hogy a 2X2 perces időkeretben végtelen időkeretben válaszolhatnak a bizottsági elnökök. Szerinte fontos lenne egy időkeretet meghatározni, amennyi az ÉVE szerint elég a bizottsági elnököknek a válaszra. A szünet 15 percre maximalizálásánál is az volt az indok, hogy ne húzódjon el az ülés, ennek is ellentmond ezt a módosítási szándék.
Balogh László azt jegyezte meg, hogy ebből neki az jön le, hogy Fodor Csaba minden átgondolás nélkül döntött erről a pontról. Majd egy előre megírt dokumentumból azt is kiemelte: az újabb bizottság csak azért jött létre, hogy Fodor Csaba ismét elnök lehessen.
Elhangzott az ÉVE oldaláról mikrofonon kívül: ez baromság.
Horváth Jácint arra emlékeztetett: az SZMSZ-ből nem került ki a köszöntés joga. Azt is kiemelte: jelenleg egyetlen embernek van korlátlan felszólalási lehetősége, az a polgármester, akit a Fidesz delegál.
Fodor Csaba szerint Erdős László felszólalása teljesen felesleges volt. Fodor Csaba szerint Balogh László megjegyzése gusztustalan volt, nem ezt várta volna el.
Dénes Sándor kért szót. Szerinte többször elhangzott már, hogy a polgármestert utasítja a közgyűlés. Szerinte ennek a helyes formája az lenne, hogy felkéri. A hangnem szerinte korábban nem volt jellemző a kanizsai közgyűlésre. Kiemelte Berta Krisztián interpellációknál tett felszólalását, szerinte ez undorító. Elmondta: a jelenlegi stílusban nem lehet egy polgármesterrel beszélni. Fontos lenne szerinte ezt végiggondolni.
Schauta Marcell válaszolt, felolvasott egy határozatot. Amelyben benne van az a szófordulat, miszerint a polgármester utasítja az ügyvezetőt. Így ez a szófordulat nem most lett kitalálva.
Balogh László szerint "kedves tanítványa" szövegértésből most nem vizsgázott jól. Hiszen bármilyen keményen is hangzik, a cégvezetőket a polgármester valóban utasítja.
Károlyi Attila Dénes Sándornak válaszolt. Ez a demokrácia egy fóruma, és mindenki olyan stílusban adja elő a véleményét, amilyenben akarja, a stílus úgyis minősíti majd az embert. Szerinte Bizzer Andrást kéne felszólítania Dénes Sándornak, hogy ne gerjessze az indulatokat. Szerinte ez előre le van játszva Cseresnyés Péterrel, hogy Bizzer András mit és mikor mondjon. Hozzátette: a "kedves tanítványom" megnevezés is maximum a folyosóra illik dr. Schauta Marcell felé.
Berta Krisztián kért még szót. Megemlítette: hiába kérik a polgármestert, az ő előterjesztésében egyébként így szerepel, nem teljesíti, ezért is utasítják. Felkérte a polgármestert, hogy ne alkamazza a kettős mércét, hiszen Szabó Szilárd legutóbb lehangolónak nevezte Bodó Lászlót és Berta Krisztiánt, akkor mégsem szólalt fel a polgármester.
Balogh László egy rövid mondatot intézett: kéri a lehangoló kifejezés kerülését a közgyűlésen.
Végül Bizzer András azt emelte ki: ő amióta alpolgármester, a politikusi énje helyett mindig a szakmai szempontokat helyezi előtérbe, a felszólalásait is mindig szakmai érvekkel támasztja alá.
Szavaztak a felek: 8 igen 6 nem mellett módosul az SZMSZ, időkorlát nélkül szólalhatnak fel tehát a bizottsági elnökök.
Jönnek az üzleti tervek
Balogh László elmondta: szerencsés lett volna a cégeket külön tárgyalni. Elismerte a pandémia a cégek helyzetét is megnehezítette, de ismételte önmagát: a gazdasági társaságok esetében is a kényszerű és egyben szigorú takarékosságot várta el. Még akkor is, ha a pandémiára sok dolgot rá lehet fogni. Szerinte bizonyos cégek gazdálkodásánál jó esély mutatkozott arra, hogy baj lesz, s szerinte akik jelentős hiánnyal számoltak, azok a pandémia mellett arról is szólhatnak, hogy hiányosan végezték a munkájukat. Végül kiemelte: reméli ebből a gödörből ki tudnak lábalni.
Bizzer András szerint csak nehezíti a tárgyalást az összevonás. Szerinte a cégek többsége vette a lapot, így kevesebb lett a veszteség, de még így is sok. S kiemelte a Városfejlesztőt, amely nem vette a fáradtságot arra, hogy átdolgozza az üzleti tervét. Részben ő is elismeri a pandémia nehézségeit, de úgy gondolja, a takarékosság elrendelésén kívül nem tehettek mást. A Vagyongazdálkodást is kiemelte: többször elhangzott az ügyvezetőtől, hogy óriási terheket róttak rájuk. Ez plusz 25 millió forint volt, így -30 milliós lett a cég, majd a rárótt összeget 10 millióra csökkentették. Két év alatt összesen 75 millió forintot róttak rá a cégre, de ott volt az ehhez elég eredménytartalék - 100 millió -, ami szerinte az előző vezetőnek köszönhető. Kiemelte: ezt a 100 milliót is elvonhatták volna, de ezt nem tették. S emlékeztetett: a 40 millió forintos kedvezmény több cégnek lehet az életben maradást jelentette. Lehet, hogy számos cég nehéz helyzetbe került, de a gazdaság újraindítása után újra fizetni tudják a bérleti díjat. Kiemelte: minden cég annyi terhet kapott, amit még elbírt, erre odafigyeltek. Szót ejtett a Rehabról is: a nullás terv helyett -57 millió áll most a dokumentumban, holott szerinte ez a cég elvonást nem is kapott, ráadásul 2020 nekik a maszkvarrásról szólt. Kérdezi azt is, hogy hány embert kellett kirúgni a Rehabból? Várható volt, hogy a cégvezető fizetésemelését is szóvá fogja tenni az alpolgármester, így is lett.
Fodor Csaba emlékeztetett: az SZMSZ-módosítás értelmében Bizzer Andrásnak is 2X2 perce van. Kérte a cégvezetőket, ne válaszoljanak, ne legyen felesleges vita, hiszen szerinte ez a felszólalás nem szólt másról, mint politikai hergelésről. Szerinte a pandémia alatti lépések inkább arra irányultak, hogy bedöntsék a városi cégeket. A 100 millió eredménytartalék pedig szerinte azt mutatja, hogy az előző ügyvezető nem csinált semmit, hiszen nem újított fel egyetlen lakást sem. Feltette a kérdést, kinek jó, ha van 100 millió tartalék, ha a lakások lerohadnak. Kérte, fogadják el az ügyvezetők terveit, hiszen teszik a dolgukat. Elismerte vannak problémák, de a Rehab ügyében emlékeztetett: a polgármester a pandémia alatt 20 millióért nem a saját cégétől vett maszkot.
Balogh László annyit válaszolt: nem volt elég, és gyorsan el kellett látni a várost.
Mikrofonon kívül valaki reflektált: kínai maszkkal?
Fodor Csaba vette vissza a szót: a Kanizsa Aréna két cégével kapcsolatban pedig elmondta, elfogadhatatlan az, hogy a novemberi közgyűlésre akarják behozni a két cég üzleti tervét. Ezt augusztusig meg kell tenni.
Balogh László ismét arra utalt: lesz üzleti terv, de erről később úgyis vitázni fognak.
Horváth Jácint azt emelte ki: az aljas szó jutott eszébe azzal kapcsolatban, amit a városi cégekkel műveltek. A rendkívüli jogrend alatt utasították a cégeket, hogy legyenek mínuszosok, majd ezt a fideszes képviselők kihasználták politikai haszonszerzésre. Példaként említette a maszkokat is. Ami hasznos volt, de a polgármester levélben fejtette ki, hogy ezt ő rendelte el. A Rehab kapcsán elmondta: egy hibájuk volt, bíztak a kormányban, és abban, hogy valóban fontos a pandémia alatt a munkahelyteremtés. De nem kapott megfelelő támogatást a kormánytól, az üzleti tervet viszont tartani kellett, ezért az ÉVE kérte, hogy küldjenek el embereket. De még is így több embert alkalmaznak, mint a korábbi ügyvezető idejében. Horváth Jácint emlékeztetett: olyan kéréseket fogalmazott meg a polgármester és az alpolgármester, amelyek megvalósíthatatlanok. Hangsúlyozta: egy városvezető ilyet nem tesz a cégeivel. Emlékeztetett: a hivatal a Rehab helyett a Balaton Nyomdától rendel.
Balogh László szerint az aljasságról majd a választók döntenek. Kiemelte: ő magában nem érez negatív hozzáállást, amit most az ÉVE forszíroz. Elmondta: több cégvezetővel folyamatos kapcsolatban volt, igyekezett méltó módon szót váltani. Sajnálatát fejezte ki, hogy az ügyvezetők most nem szólalnak meg, hiszen a városlakók is kíváncsiak lennének az ő véleményükre.
Radics Bálint Fodor Csaba szavaira reagált. Szerinte ez pusztán gazdasági kérdés, nem politikai. Meg kell nézni a számokat: a Rehab esetében Szirtes Balázs érkezésekor pluszban volt a cég, most -50 milliónál jár. Ez még szerinte a pandémia miatt alapvetően elfogadható lenne. A korábbi ügyvezető alatt az állandó 120 fővel ment a cég, amit 203 főig bővített Szirtes Balázs a pandémia közepén. Ismertetett egy korábbi nyilatkozatot: állami támogatás nélkül érte el ezt a sikert az új ügyvezető. Szerinte Horváth Jácint szavai alapján akkor az ügyvezetőt kéne szembesíteni ezzel, hogy ne nyilatkozzon ilyet, hiszen ez nem igaz. Szerinte számolni kellett volna azzal, ha már embereket vettek fel, hogy nem jön meg a megfelelő támogatás. Lehet jobb lett volna nem 80 embert felvenni, hanem mondjuk csak a felét.
Schauta Marcell szerint méltatlan ez a vita. Szerinte az egyik oldalon azt kommunikálják, hogy az emberek túlélésre fordították a Vagyongazdálkodástól elvont milliókat. Majd meg sem kérdezik, hogy miként segítsék a céget, hanem kiteregetik a sajtónak: hogy ez a cég szarban van. Szerinte most már lassan ott tartanak, hogy a Rehab üzleti tervét is zárt ülésen kell tárgyalni, hiszen hátrányos helyzetbe hozzák őket. S a problémákat nem az ügyvezetőkkel tárgyalják meg, hanem a Zalai Hírlappal vagy a Zalakockával. Emlékeztetett arra is, hogy a polgármester vagy az alpolgármester a Nettán kívül egy céghez sem ment el, hogy felmérje az ottani helyzetet. Schauta Marcell szerint a cél az, hogy a cégek működjenek, nem az, hogy megbukjanak, mindegy, hogy ki az ügyvezető.
Zakó László kért és kapott szót. Elmondta, bár kérték, hogy ne tegye, de kollégái becsülete is megkívánja, hogy megtegye. Említette, hogy elvették a közfoglalkoztatottakat, nőtt a befizetnivaló, jött a bérleti díj kedvezmény. Ennek ellenére számos projektet hajtott végre a cég, ezekről korábban itt számoltunk be: https://kanizsaujsag.hu/hir/202103/szamos-felujitason-van-tul-a-nagykanizsa-vagyongazdalkodasi-es-szolgaltato-zrt
Elmondta azt is, előde idején a cég szabálytalanul működött, amit elfelejtenek elmondani, amikor most "kóstolgatják" . Megosztotta, hogy az a folyosói pletyka van náluk, hogy a terheket ők fizetik, köztük a hivatali dolgozók prémiumát is. Majd még egy súlyos problémára világított rá: a katasztrófavédelem sorban járja a lakásokat, és zárja le őket a kémények szabálytalansága miatt. Ahol pedig megszavazzák a kéménybélelést, azt szintén nekik kell finanszírozni. A gázkészülékek 40-50 évesek, ezt a bérlőknek kéne cserélni, de nem tudnak új kazánt beépíteni, hiszen már elvárás a bélelt kémény, ami 4-500 ezer forint. A bérlőktől majd 1 millió forintos hozzájárulást kellene ehhez kérni. Napestig tudná sorolni, hogy milyen tételekkel jön nekik a hivatal, de szerinte, ha így segítette őket a hivatal, a bérleti díj elengedésével, akkor nem tudja, hogy mi lett volna, ha ártani akartak volna.
Balogh László reakciója az volt, ezek valóban fontos dolgok, de kíváncsian várja, hogy a többi ügyvezető azért nem kíván-e szólni, mert Fodor Csaba azt mondta.
Tar Mihály kért szót: először megköszönte a 1.5 hónapos szabadságot. Majd kifejtette: ő az az ügyvezető, aki nem csak a falig ment el, hanem azon túl is. Rávilágított: a - 8 milliós üzleti terv pluszban zárt volna, ha nincs a 15 milliós elvonás a hivatal részéről. Azt is kiemelte, hogy különböző sajtótermékeknek fizetnek 60-100 ezer forintot a hivataltól, amelyekre a Kanizsa Újság is képes lenne. Erre szerinte a legjobb példa, hogy 60 ezer forintba került egy meg nem nevezett sajtótermékben egy polgármesteri interjú. Majd végül elmondta: várja a fideszes képviselőket is a televízióba, s nem leszünk részlehajlók.
Balogh László szerint Tar Mihály politikailag részlehajló, de reméli, lesz majd lehetőségük erről beszélni.
Bizzer András először Zakó Lászlónak reagált: hosszú távon igenis segítség lesz az a lépés, amit ők meghoztak. Egy korábbi szavazásra is rávilágított, aminek köszönhetően ők szerettek volna bizonyos forrást a VG. Zrt-nek biztosítani. Végül annak adott hangot, hogy szerinte az ügyvezetők ülnek fordítva a lovon, hiszen nem a polgármesternek kell hozzájuk menni, hanem fordítva. Ők a város szemszögéből nézték a cégeket is, így takarékosságot kellett elvárni, vasszigorral, belső takarékossággal, bevételek növelésével, hogy kevesebbet kelljen az eredménytartalékból felhasználni. A Rehab kapcsán is felszólalt az alpolgármester: emlékeztetett, ő már tavaly látta, hogy ez így nem fog menni, ilyen nagyarányú megemelést nem lehet megadni. S ennek lett az a hatása, hogy embereket kellett elbocsájtani.
Erdős László szerint tény az, hogy Szirtes Balázs úgy vett fel megváltozott munkaképességű embereket, hogy nem volt biztosítva a fizetésük. Szerinte az át nem gondolt lépések miatt már eddigi is az elbocsátásokról értesültek, s az üzleti terv alapján továbbiakra is lehet számítani. Szerinte az ügyvezető az észszerű kockázatvállalást lényegesen túllépte. Egy ügyvezetőnek szerinte ne hinnie kell kormánynak, hanem megfelelően felmérni a lehetőségeket.
Fodor Csaba szólalt fel. A Rehab esetében 150 főre többször kapott támogatói okiratokat a cég, de Cseresnyés Péter lobbierejének köszönhetően erre ráemelés nem történt. S idesorolta azt is, hogy több cég nem kapott közfoglalkoztatott embereket, holott a szomszédos városokban erre is van példa. Szerinte a pandémiát nem lenne szabad politikai hajcihőre felhasználni.
Balogh László szerint Fodor Csaba csúsztat, s sajnálja azt is, hogy a közgyűlés Cseresnyés-fóbiában szenved.
Berta Krisztián elmondta: nem fóbiájuk van, de most Cseresnyés Péter az országgyűlési képviselő, de jövőre már nem ő lesz. Bizzer Andrásnak címezve elmondta: nem csak a munkahelyek megtartásával lehet segíteni a gazdaságot, hanem újak teremtésével is.
Horváth Jácint kiemelte: a kettős beszéd jellemzi Radics Bálintot és Bizzer Andrást is. Előbbi felolvasott egy mondatot, aminek a második részét nem, ami arról szólt, hogy 2020-ban állami támogatás nélkül gazdálkodik a Rehab, akkor 2021-ben már kaphat állami támogatást. Bizzer András megszólalása pedig csak a városi cégek besározására volt jó. Horváth Jácint szerint a pandémia alatti viselkedése sem az alpolgármesternek, sem a polgármesternek nem volt posztjukhoz méltó, alkalmatlannak titulálta a két vezetőt.
Balogh László szerinte ez egy mantraszakkör, s felesleges az alkalmatlansággal dobálózni, azt majd a választók eldöntik.
Schauta Marcell szerint Bizzer András gondolatmenetében logikai bukfenc van. Lesz előterjesztés a kéményekkel kapcsolatban, amit reméli, hogy a Fidesz-frakció is támogat.
Jön a szavazás a határozati csomagról: 8 igen 6 nemmel elfogadta a közgyűlés.
Gurulunk tovább a Tour de Hongrie-hoz
Fodor Csaba kifejtette: nem híve a szándéknyilatkozatoknak. Így ő arra sem adna ki ilyen dokumentumot, hogy 2022-ben, 2023-ban legyen itt befutó. Szerinte ezt felelősen nem lehet megtenni, hiszen jövő januárig még bármi történhet, ami miatt ezt visszavonják. Azt mondta, arról nyilatkozzanak, hogy 2022-ről még nem tudnak dönteni, 2023 felé pedig adjanak nyilatkozatot, hogy vállalják.
Radics Bálint szerint a külföldi versenyzőknek is maradandó élményt nyújtott az idei kanizsai befutó. A szervezőnek szerinte az a politikája, hogy több évre előre látni akarják, hogy melyik város vállalna befutót. Így ő is él egy módosítással: miután nem tudják, hogy milyen lesz a 2022-es, 2023-as költségvetés, és még választás is lesz, így 2023-ra adjanak szándéknyilatkozatot, rajtra és vagy befutóra. Szerinte minden sportágban fontos, hogy példát láthassanak a fiatalok. Ez pedig ezzel adott lenne.
Balogh László egyesíti a két módosító javaslatot: 2022-ben nem jelentkezik Kanizsa, 2023-ban azonban szakasz, rajt- és befutó helyszínt is megjelölnek majd a szándéknyilatkozatban. 14 igennel elfogadták a képviselők, ilyenre ma még nem volt példa.
Keresztet állítana Nagykanizsa német nemzetiségi önkormányzata
A következő pont a német nemzetiségi önkormányzat keresztállítási igénye. Horváth Jácint tett egy módosítót: 150 ezerre csökkentené - 500 ezer szerepel az előterjesztésben - a hivatali támogatást, valamint új helyszínt kért, az augusztusi ülésre kellene visszahozni ezt a kérdést. A helyszín alapvetően a Csó-tó bejáratával szemben lenne.
Lancsák József, a német nemzetiségi önkormányzat elnöke kért szót. Elmondta, 15 méterrel lehetne odébb vinni, a kőtömb és a fenyőcsoport felé, a Kaposvári út irányába.
Tárnok Ferenc szerint szóbeli felvetés alapján nem lehet tulajdonosi hozzájárulást kiadni.
Bizzer András kért szót. Amennyiben csökken a támogatás mértéke, akkor azt az ÉVE-frakció ne a kormányra hivatkozva tegye. Hiszen a kormány által létrehozott keretösszeget, a jelentkezők 90 százaléka 650 ezer forintban kapta meg. Így erre hivatkozva csökkenteni csak akkor lehet, ha Kanizsán is létrejön egy keretösszeg.
Károlyi Attila elmondta: ők nem a támogatást vonják vissza, hanem a kért 500 ezer helyett 150-ezret adnak, amire Lancsák úr azt mondta, majd megállapodnak a művésszel. A területtel kapcsolatban elmondta, az eltolás szerinte nem bölcs döntés.
Schauta Marcellnek az eredeti helyszín sem volt szimpatikus, hiszen az olajfúrótorony uralja, szerinte meg kéne kérdezni az ott élőket, hogy nem zavarja-e őket.
Balogh László rávágta: egy kereszt?
Schauta Marcell kifejtette, nem mint vallási szimbólum zavarná őket, hanem a zsúfoltság, így helyszínválasztásnál szerinte nem a térképen kéne helyszínt keresgetni, hanem a szomszédokat kéne megkérdezni.
Horváth Jácint módosítója kerül szavazásra: a helyszín visszajön az augusztusi VFÜB-re. Lancsák József elmondta, már így is halasztás van beadva. Horváth Jácint elmondta: jelöljék ki a helyszínt és már jövő héten dönt róla a bizottság. 8 igen 1 nem 5 tartózkodással fogadta el a közgyűlés.
A 15-s pont nem hozott vitát, a 16-os pontot, amely egy emléktábláról szólt, nem fogadta el a közgyűlés.
Jön a kézisek ügye
Horváth Jácint kért módosítót: 12,5 millió forint menne az idei, 12.5 millió forint pedig a jövő évi költségvetésből. Horváth a kajakosok kapcsán is szeretne módosítani. A klub sikereiről itt írtunk: https://kanizsaujsag.hu/hir/202107/aranyak-angolul-elmeselve, az óriási eredményről szintén lesz szó az e heti Szertárban.
Balogh László elmondta: ma reggel beszélt Sári Nándorral, augusztusban hozná vissza közgyűlés elé a kérdést. Ezt így Horváth Jácint elfogadta. Különösebb vita nélkül: egyhangúlag elfogadta a közgyűlés a támogatás megítélését.
A három kulturális intézmény vezetőjének honoráriumának kérdéséről sem volt vita.
A városfejlesztő kft. közszolgáltatási szerződése
Jön az éves jelentés a Nagykanizsai Városfejlesztő Kft. 2020. évi Közszolgáltatási szerződésének teljesítéséről és a 2021. évi közszolgáltatási szerződésének jóváhagyása. 30 millió forintos forrás átcsoportosítását kérte Fodor Csaba a kft-nek, az általános tartalékból.
Bizzer András szerint a cél jó. De azt kérdezi, miért pont 30 millió?
Jött egy válasz mikrofonon kívül: legyen 35!
Fodor Csaba elmondta, 50 millió forint kellett volna, de ekkora összeg nincs, ezt alkudta le az ügyvezetőnél 30-ra.
Radics Bálint elmondta, nagyon örül, hogy ez előkerült, hiszen ő 2020 februárjában már figyelmeztette erre a közgyűlést, de akkor nem foglalkoztak ezzel. Rávilágított arra is, hogy amennyiben az ÉVE minden kérdésben részletes tanulmányt kér, akkor most miért kell nagyvonaluskodni ezzel a 30 millióval.
Erre csatlakozott rá Bizzer András is: elmondta, ezt számokkal alá kellett volna támasztani, s így lehetséges az a veszély, hogy pályázati források helyett is a város a saját pénzét költi.
Horváth Jácint kiemelte: ezt nem csak úgy elkölteni ítéljék meg, nyílt lesz az ITS, ennyiből pedig ki kell jönnie. Radics Bálintnak üzenve elmondta: tavaly egyetértettek, de jött a pandémia, ami alaposan felforgatta ezt a kérdést, de örül, hogy alapvetően konszenzus van. Odabökött a végén: korábban több tíz milliót költött el a város különböző tanulmányokra, ez azokhoz képest elenyésző.
Fodor Csaba szerint fontos kiemelni: azért nincsenek számok, mert korábban, a pandémia alatt, nem engedték ezt beterjeszteni az ügyvezetőnek. Ő is elmondta, hogy Radics Bálintnak van igaza, csak elfelejti, hogy a pandémia alatt végig a polgármester uralkodott, így ő is megtehette volna, hogy ezt az ügyet rendezze. A közgyűlés - 3 szavazás volt - a pontot elfogadta.
Városarculat
Berta Krisztián előterjesztése következik a város arculatának modernizálására. Elmondta, egy pályázat kiírásáról van szó, s a beérkezett alkotásokról majd később eldöntik, hogy használhatók-e.
Balogh László szerint az új imidzs fontos, ezt támogatni is tudja. De Berta Krisztián előterjesztésével kritikusnak kell lennie, hiszen olyan megfogalmazások, mint a Fidesz-kormány sarca, szerinte nem illő. A polgármester gondosan felkészült: több indokot is hozott, hogy miért szakmaiatlan így a kiírás. Azt kérte, legyen benne, hogy nem kötelező egyetlen pályázatot sem elfogadni.
8 igen, 0 nem és 6 tartózkodással fogadták el a képviselők - elég nagy kacaj mellett: az ÉVE furcsállta, hogy a polgármester módosítására is tartózkodással szavaznak a Fidesz-KDNP képviselői.
Ha tartható lesz, a Város Napját a Kanizsa Médiaház szervezheti
Fodor Csaba módosítója jött a sorában: ennek értelmében a 2021-es Város Napját szeptember 10-11-én a Kanizsa Médiaház szervezi, erre 7 millió forintot ítélnek meg.
Balogh László felvetette, méltatlan, hogy a Város Napjáról egy szóbeli előterjesztés alapján kell dönteni.
Tárnok Ferenc szólalt fel: amennyiben ezt a költségvetésből ítélik meg, eljárást kell lefolytatni, s csak azt követően köthető meg ez a szerződés a Médiaházzal.
Károlyi Attila szerint egy előszerződést kell kötni, amely a tényleges szerződést augusztus 20-a után köti meg.
A vita tulajdonképpen arról szól, hogy a pénz miként mehet át a Médiaházhoz.
Egyeztetési szünetet kért a polgármester.
A szünet után sikerült megtalálni a megoldást. Ezt Fodor Csaba ismertette, majd Balogh László elmondta: ha ez írásban is bekerül, ennyi időt sikerült volt megspórolni. Fodor Csaba odaszólt: félt, hogy megfúrják. A szavazás 8 igennel, 0 nemmel, 6 tartózkodással zárult.
A Kanizsa Újság formai követelményeinek változtatása sem hozott vitát. Ami ismerve az előzményeket a Fidesz-frakció részéről, igencsak érdekes. A Baptista Szeretetszolgálat népkonyhai szolgáltatása sem hozott vitát.
Tenisz, kosár igen vízilabda nem
Jönnek a sportos támogatások. A Röpte TC-t egyhangúlag támogatta a közgyűlés. A vízilabdások 25 milliós támogatását elutasította a közgyűlés. A férfi kosarasok az NB II-ben szeretnének indulni, ehhez kérnek 1,3 milliót, egyhangúlag elfogadták a képviselők. S jön az ebédszünet 15:30-ig. Azt követően tulajdonképpen egy vitás pont lesz, a Modern Városok ügye.
Folytatódik az ülés - Balogh László szerint minden idők leghosszabb előterjesztésével: ezer oldal az interneten, s ezer a hivatalban.
Modern városok: sportcsarnok, déli elkerülő, uszoda, kolostor és a konferencia-központ
2020 augusztusi állapot/k.blog-gyűjtés
Fodor Csaba kért szót. Emlékeztetett: 2015-ben a Fidesz-kormány megígérte: a sportcsarnokot, a déli elkerülőt, a kolostort, az uszodát és a konferencia-központot. Nem történt semmi, majd jött a '18-as választás, amikor ismét megígértek mindent, majd a sportcsarnokon kívül nem történt semmi. Most jön a 2022-es választás, és ismét megígérnek mindent. Fodor Csaba szerint a régi szlogent le kéne cserélni, nem Nagy álmok, Nagykanizsa, hanem Nagy lehetőségek, Nagykanizsa. Kiemelte azt is, hogy ők már egyszer elkülönítették azt a pénzt, amivel rendezni lehetett volna a patkánytanyát, de ezt az összeget a pandémia alatt a polgármester másra költötte. Szerinte nem lehet ebek harmincadján hagyni azt a területet azon az alapon, hogy majd egyszer valamikor talán a Fidesz-kormány tartja a szavát, és történik valami az Erzsébet tér sarkán. A frakcióvezető utalt még a már sokat emlegetett csömöri alapítványra is, amelynek több millió forintot szeretett volna megítélni anno Nagykanizsa. Zárásként pedig egy 20 millió forintos aláírt ügyvédi szerződés iránt érdeklődött Bizzer Andrásnál.
Bizzer András elmondta: ezt a BMSK rendelte el, törvényességi vizsgálatokat végzett el az ügyvédnő, a kérdéseket náluk kell feltenni. A polgármester pedig szabadságon volt, azért írt alá ő.
Balogh László szerint Bizzer András aláírásának szimbolikus jelentése is van, hiszen itt alapvetően a BMSK a főbb szerv. A polgármester szerint az ÉVE-frakció eltökélt az iránt, hogy a Modern Városok Programot, konkrétan az Arénát, befeketítse a kanizsaiak előtt. Balogh László emlékeztetett: a működtetési folyamat már Dénes Sándor regnálása alatt elindult, de akkor az ellenzék ellehetetlenítette. A cél a két új cégnél az Aréna mielőbbi megtöltése volt, s hosszú tárgyalási folyamat eredményeként sikerült ezt a működési struktúrát összeállítani. Szerinte fontos lenne, ha végre együtt tudnának örülni. A két céggel támasztott ellenvélemény pedig csak politikai hangulatkeltést eredményezhet.
Schauta Marcell elmondta: egy kérdést azért megkockáztat. Szerinte a kanizsaiakat, a nézőket az érdekli, hogy ezek a projektek mikor készülnek el, s mennyibe kerülnek. Szerinte most már a polgármesternek rendelkeznie kellene konkrét számokkal, hogy éves szinten mennyibe fog kerülni a csarnok fenntartása. A konferencia-központ kapcsán - eredetileg bizalmasként feltöltött dokumentumban olvasható ez - éves költségen majd fél milliárdos kiadása keletkezne a városnak. Amennyiben csoda történik és felépül a velodrom, szerinte ez a plusz kiadás súrolná az egy milliárdot.
Balogh László az Aréna kapcsán elmondta, hogy a működtetési pénz elképzelhető, hogy 100 millióba kerül majd a városnak, de ez csökkenhet, ha megfelelő struktúra övezi. A milliárdos működtetést riogatásnak titulálta a városvezető. S kiemelte: saját maguknak megy ellen az ÉVE, hiszen pont ezen a közgyűlésen vettek el 30 milliót az Aréna fenntartásáról. A kákán is csomókeresés szerinte ebben az ügyben nincs rendjén.
Bizzer András szerint egy több milliárdba kerülő projekt kapcsán előfordul, hogy az előkészítés évekig tart. Horváth Jácint vetette oda: igen, Nagykanizsán.
Az alpolgármester kiemelte: ha ők úgy járnának el, mint az ÉVE, most nem állna a sportcsarnok. Kérte, hogy ne legyenek pesszimisták, hiszen ha éveket is kell várni, fontos fejlesztések valósulhatnak meg. Ismét elmondta, mert szerinte Fodor Csaba nem érti: rendbe lehet tenni azt a területet, átmenetileg lehet parkoló, csak ne dobják el a központ esélyét. A csömöri alapítványra is reagált: van az egyesületnek kanizsai központja, s komoly eredményeket mutatnak fel az utánpótlás-nevelésben.
Gondi Zoltán kért szót: Bizzer András azt mondta, hogy a Kanizsa Aréna mindenkié, akkor ő hadd szóljon most azok nevében, akiké az uszoda. Az uszodának 2019-ben már állnia kellett volna. Így emlékeztet: tudni kell, hogy a kétlépcsős terv áll-e még.
Balogh László elmondta: támogatói okirat rendelkezik mintegy 6 milliárd forintról. Az építőipari árak emelkedése miatt azonban ez az összeg nem elég, így várják a ráemelést. Ő azt gondolja, ez a projekt már nem szűnhet meg, lesz uszoda, de pontosabb információt nem tud adni.
Fodor Csaba még a 20 milliós ügyvédi díjra utalt. Kifejtette: ő nem azt mondta, hogy az adott ügyvéd nem végezte el a munkáját, hanem arra utalt, hogy nem tudja az alpolgármester, hogy mit ír alá. Sajnálatát fejezte ki, hogy a kivitelezésnél nem talált kanizsai céget. A 2019-es cégbejegyzés pedig nem az ő hibájukból csúszott ki. Emlékeztetett: számtalan olyan ügyvéd van Kanizsán, aki ennek az összegnek a tizedéért elvégezte volna ezt a munkát. S a félreértések elkerülése végett gyorsan elmondta: nem, nem magára gondol. Szintén ezen a blokkon haladva: igenis szeretnék ők is az uszodát, de az elmúlt 6 évben az ígérgetéseken kívül nem történt semmi, de ez, ha a Fidesz-frakciónak rosszul is esik, ténykérdés. Majd emlékeztetett: Bizzer András egyszer már azt mondta, az Aréna idén nem fog semmibe kerülni, ehhez képest a számok egészen mást mutatnak.
Horváth Jácint döbbenten ül, ahogy fogalmazott, hiszen, ha pár egyszerű kérdésre nem tudnak válaszolni a saját beruházásaink kapcsán. Önmagát ismételte: ők nem pesszimisták, csak kérdeznek. A 200 millió elégetett pénz valóban nem az önkormányzat pénze, de a magyar adófizetők kifizették, s mégsem tudjuk meg, hogy mennyibe fog kerülni a csarnok évente. Így olyan tanulmányokra lett a pénz költve, amelyek a főbb kérdésekre nem adnak választ. Végül a hotel tanulmányára világit rá, amelyben Horváth Jácint szerint maga a szerző írja le, hogy botrányos a szálloda tervezete. Kérdésként tette fel: ez nem része a Science Park-nak? Módosítót tett: december 31-ig álljon elő a BMSK a tervezettel, szívesen vendégül látják a központ képviselőjét a közgyűlésen.
Balogh László szerint minden kérdésre neki nem kell válaszolnia, nem kell értenie, a feladata az, hogy a megfelelő szakemberektől kapott választ jól használja. Szerinte a 2000 oldalt most lesöpri az ÉVE, mert szerintük ez borzasztó. Szerinte a közgyűlés mostani kommunikációja borzasztó. A kérdéseit megfelelő hangnemben és formában tegyék közzé, s arra válaszolni fognak.
Dénes Sándor polgármester kapott szót. 2014-ben döntött úgy a kormány, hogy a megyei jogú városokban elindul a Modern Városok Program. Ezt követően minden település elkészített egy tervet, így tett Kanizsa is. Majd jött a már emlegetett 2015-s dátum, és Orbán Viktorral pontról pontra végigmentek a fejlesztési pontokon. Létrejött egy prioritási sor: első volt a sportcsarnok, második az uszoda, harmadik a kolostor, negyedik a déli elkerülő, ötödik a konferencia-központ. Emlékeztetett: a célokhoz a többi város már kidolgozott tervekkel rendelkezett, míg Kanizsa a nulláról indult. A csarnok 8,8 milliárdról indult, majd jött a ráemelés. Azt nem tudja most, és akkor sem tudta volna megmondani, hogy szerencsésebb lett volna-e, ha az öt fő projekt helyett csak kettőt céloznak meg. Biztos benne, hogy mindenki örül ezeknek a fejlesztéseknek. A konferencia-központ kapcsán pedig elmondta: ők is tettek már félre pénzt a romhalmaz eltüntetésére, de miután benne volt a Modern Városok Projektben, azt gondolták, hogy a 15-20 millió forintos bontást is beleteszik ebbe a projektbe. Elismerte: ez a lépés valószínűleg hiba volt, hiszen városi pénzből le kellett volna bontani a 19-es udvart.
Schauta Marcell örül annak, hogy Dénes Sándor polgármester vállalja a politikai felelősséget. Hiszen sokat akartak markolni, aztán lett egyre kisebb: a sportcsarnok is, talán az uszoda is. De lehet jobb is ez így, hiszen szerinte nem volt az alaposan átgondolva, hogy egy 46 ezres város ennyi komplexumot fenn tudna tartani.
(A hiba nem a mi készülékünkben van: Schauta Marcell mikrofonja az ülés kezdete óta gerjed)
Bodó László szerint felesleges a vita, hiszen amíg nem jön a BMSK-tól válasz, mindenki csak találgat.
Fodor Csaba azt kérdezte: ma melyik önkormányzat épít szállodát? Szállodát a vállalkozok építik, s az önkormányzat csak arról dönt.
Szavaztak a képviselők: 6 igen 1 nemmel 5 tartózkodással az előterjesztést nem fogadta el a testület. December 31-ig tartja a területet a várost, s addig várja a tanulmányt: ezt 10 igen 0 nem 4 tartózkodással elfogadták a képviselők. A következő közgyűlésre kérik a BMSK képviselőjét: 8 igen, 0 nem 6 tartózkodással ezt elfogadta a közgyűlés.
Jönnek az új napirendek
Schauta Marcell indítványára a bevándorlásszervező irodák és szervezetek elutasítására korábban hozott elfogadó nyilatkozat megsemmisítését kéri.
Ez Bizzer András és Balogh László szerint is országos politikai kérdéseket vet fel. Az alpolgármester kérdése, hogy miért pont most, a tavaszi választások előtt kellett ezt felhozni. Szerinte az ÉVE abban bízik, hogy megbukik a Fidesz, és jöhet a Gyurcsány-kormány. Afelől érdeklődik Bizzer András, hogy erre azért van szükség, mivel a Gyurcsány-kormány még több bevándorlót akar? Majd Berta, és Gábris képviselőknek címezte, hogy akik korábban elutasították a bevándorlást, sőt, ezzel robbantak be a helyi politikai életbe, most ezt megszavazzák?
Gábris Jácint ezt elismerte: ebben a kérdésben nem biztos, hogy egyetértenek frakciójuk minden tagjával, így ezt ő nem fogja támogatni.
Schauta Marcell szerint szimbolikus jelentése volt ennek: Nagykanizsának nem a Soros-tervvel kell foglalkoznia, hanem az M9-es nyomvonalával. Ez a téma a következő pont.
Végül nem is fogadták el ezt a pontot a képviselők 5 igen, 7 nem és 2 tartózkodással zárult a voksolás.
Az M9-el mi is többször foglalkoztunk:
https://kanizsaujsag.hu/hir/202102/olcsobb-lett-az-m9-es-tervezese-nem-azert-mert-kanizsat-elkeruli
Schauta Marcell összefoglalva elmondta: az előterjesztés lényege, hogy Nagykanizsának is ki kell nyilvánítani, hogy a jelenlegi nyomvonal hátrányosan érinti Kanizsát. Bejegyzésében a következők is olvashatók: "meg kell mutatnunk, hogy nem dönthetnek rólunk nélkülünk. Egy M9-M7 közlekedési csomópont olyan gazdasági jelentőséggel bír, ami újra visszahelyezné Nagykanizsát a befektetésre érdemes városok térképére. Nekünk nem Hollád az első!"
Fodor Csaba szerint Kanizsa több okból is pécsi orientációjú. S ebben az M9-es autópálya rendkívül sokat jelentett volna. A probléma azonban az, hogy Kanizsának északi irányban sem tökéletes a közlekedés, az M9-es azonban ezt is megoldotta volna. Így ezt feladni, nem szabad, minden lehetőséget meg kell ragadni a városnak, ezért fontos Schauta Marcell előterjesztése.
Balogh László szerint Cserenyés Péter bejelentése óta folyamatos a fanyalgás. Holott a Gyurcsány-kormány idején volt ígéret autópályára, viszont a 2X2 sávossá bővítés kapcsán a kormányzati döntés már megvan, s hamarosan elkezdődik a tervezés is. Zalaegerszeget és Nagykanizsát a polgármester szerint fontos, hogy összekössék. A két város lakosságának összeadása együtt annyi mint Kecskemété. Így, ha a két város össze lesz kötve, az biztosítaná a közös fejlődési pályát. Ez pedig egész Zala megye érdeke.
Horváth Jácint szerint ez a felszólalás szép volt, de ilyen csak a mesében van. Elmondta: ő a kezdetektől részt vett az egyeztetéseken, s a nyomvonal kapcsán soha nem volt vita. Szerinte azok az érvek, miszerint a csomópont csak 30 kilométerre lesz Kanizsától, egy felfoghatatlan butaság, hiszen egy cég nem 30 kilométerrel odébb, hanem a csomópontba tervez. Szerinte aki ellene mond az eredeti elképzelésnek, az a város elemi érdekeinek mond ellent. Szerinte pedig a Gyurcsány-kormányra mutogatni lehet, de pont az a regnáló hatalom adott autópályát Nagykanizsának.
Bizzer András elmondta: ők is azt akarták, hogy az M9-es Nagykanizsára jöjjön. De reálpolitikusok, így a B-terven is dolgozniuk kellett, és Cseresnyés Péter is teszi a dolgát. Hiszen, ha az M9-es út nem jön Nagykanizsára, a fizikai elválasztású 2x2 sávos út szinte megegyező lesz ezzel. S kemény lobbitevékenység folyik azért, hogy egy ugyanilyen bővítést végezzenek Kaposvár felé.
A határozatot 8 igen 6 nem 0 tartózkodással elfogadta a közgyűlés.
A polgármesteri tájékoztató előtti utolsó pont jön. Ez is Schauta Marcell előterjesztése: a járványok megelőzéséről szól.
Balogh László szerint mind a tíz javaslati pontban van ráció. Tesz egy módosítót: ő van mindenhol felelősnek megtéve, de legyen Schauta Marcell SZEKB elnök.
Schauta Marcell nem támogatja a módosítót, így erről nem szavaznak.
Az előterjesztést: 8 igennel 5 nemmel 1 tartózkodással fogadta el a közgyűlés.
Polgármesteri beszámoló
A polgármesteri tájékoztató kapcsán tett egy módosítót Horváth Jácint, a jobb banki konstrukciókért.
Bodó László is tett egy módosítót a nyilvános illemhely kialakítására. A 3 millió forintot erre a város biztosítja. A határidő 2021. augusztus 31. A Csó-tónál található lovaspályával kapcsolatban a polgármester az elbontást és a terület helyreállítását aug. 31-ig hajtassa végre.
Fodor Csaba az Erzsébet téri szökőkút kapcsán kéri azt, hogy "hajtsuk meg". A polgármester elmondta: ez az ügy jól áll, nyáron már szökhet a szökőkút.
Károlyi Attila elmondta: elment két hét, mert a nagyrécsei kivitelező 2 hete nem küldte vissza a szerződést. Kérte a polgármestert, nézzen ennek utána.
Tárnok Ferenc válaszolt: a szerződést ki kellett postázni, mert az ügyvezető nem tudott bejönni.
A tájékoztatót: 14 igennel elfogadták a képviselők.
Nyelvvizsga
A zárt ülés előtt Bodó László intézett még egy napirenden kívüli felszólalást. Tájékoztatta a közgyűlést, hogy egy nevét nem vállaló állampolgár levélben tájékoztatta, miszerint egy nem az ÉVE soraiban ülő képviselő hamis nyelvvizsgával szerezte a diplomáját. Erről az ártatlanság védelmét fenntartva, bejelentést tett. Májusban érkezett határozat alapján a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság szerint a bizonyítási eszközök alapján nem állapítható meg bűncselekmény. Két héttel később jött egy újabb határozat, ami már arról szól, mivel a cselekmény nem bűncselekmény, az eljárást megszüntették.
Ezzel a júliusi nyílt ülés véget ért, folytatás augusztusban.
Mikó-Baráth György
(Borítókép és fotó: Horváth Zoltán)