Közterület-felügyelet – Értünk, a kanizsaiakért dolgoznak
Közterület-felügyelet. Egy olyan szervezet, amely sokak számára ismert, sokan hívják a központi telefonszámukat akkor, amikor éppen ügyintézésük, de leginkább problémájuk akad. Illegális hulladék, kutyapiszok, a szabályokat megszegő kerti hulladék égetése... A sokrétű feladatot egy maroknyi csapat látja el, a megyei jogú városunkban.
Elöljáróban talán annyit érdemes leszögezni: minden alkalommal, minden kérdéssel vagy kéréssel kapcsolatban a média rendelkezésére áll Bakonyi Tamás és csapata, a Közterület-felügyelet teljes kollektívája. A mi dolgunk a tájékoztatás, ők pedig végzik a vállalt feladatukat, így természetesen a lakosság kiszolgálása a legelső és egyetlen feladatuk. Sok esetben érik a felügyeletet támadások. Nyilván nincs mindenki tisztában azzal, mi is a feladata a szervezetnek, mennyire sokrétű a tevékenységük, és mindezt milyen csekély létszámmal látják el.
– Van egy törvény, ami a Közterület-felügyeletről szól. Ebben van megállapítva a szervezet feladata, jogállása, intézkedési lehetőségei, stb... A felügyeletet az önkormányzat hozhatja létre, ezért is van az, hogy az önkormányzatok különböző létszámú felügyeletet tartanak fent. Nézzük a feladatokat, az ellenőrzési hatásköröket. A közterületek jogszerű használata, a közterületek rendje, tisztasága, az ezekre vonatkozó jogszabályok tiltásának megelőzése, megakadályozása, megszakítása, - ha szükséges, akkor szankcionálása – fogalmazott Bakonyi Tamás, a Közterület-felügyelet vezetője.
Hogy a törvényi előírások és paragrafusok útvesztőiben el tudjunk igazodni, nézzünk egy-két példát, a valódi életből. Mennyi feladat is hárul a maroknyi csapatra. A felügyelők járőr-tevékenységben látják el a feladataikat, de nagyon sokszor lakossági bejelentés után érkeznek ki a helyszínre, kötelességüket teljesítve.
– A tilosban parkoló gépjárművek esetében tud intézkedni a közterület-felügyelő. Aztán a közterület használatot engedélyeztetni kell, például a teraszok is ide tartoznak, csakúgy, mint bizonyos időszakokban a házak elé lerakott tűzifák pár napos tárolási engedélyei. A köztisztasági szabálysértések szintén hozzánk tartoznak: a kutyaürülék felszedése, vagy éppen a póráz nélküli sétáltatás. Ami pedig jelenleg, ezekben a hetekben lett jellemző, a szeszesital fogyasztás közterületen, ez Nagykanizsán nem megengedett – hangsúlyozta Bakonyi Tamás.
A Közterület-felügyelet vezetője azt mondta: ezt a szabálysértést elsősorban a hajléktalan személyek követik el, akiket először felszólítanak, a többszöri figyelmeztetés után pedig helyszíni bírságot szabnak ki, végső esetben szabálysértési eljárást kezdeményeznek a rendőrségen. Az elmúlt évben legalább 40 ilyen esete volt a felügyeletnek. A feladatokat pedig még mindig lehetne sorolni, a tűzgyújtásra, kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok már átkerültek a Tűzoltósághoz, ám folyamatosan érkeznek a bejelentések még mindig, a felügyelethez. Vannak azonban további feladatok. A városi eseményeken, megemlékezéseken, ünnepségeken ők biztosítják a terület megközelítését, s kaszálások is tartoznak hozzájuk. Törvényi előírások, önkormányzati rendeletek, amelyek előírják az ingatlanok kaszálását, gyommentesítését. A kérdés adta magát: ennyi feladatot, mekkora csapattal tud ellátni Nagykanizsa Megyei Jogú Város Közterület-felügyelete? Ezt a választ kaptuk: Jelen pillanatban hét közterület-felügyelő és két mezőőr teljesít szolgálatot. A felügyeletnél dolgozik egy fő ügyintéző. Ezt a létszámot kellene bővíteni, így a közgyűlés megszavazta, hogy még egy ügyintézőnk lesz, aki a helyettesítést, a gazdálkodást fogja ellátni, illetve plusz két főt csatasorba fogunk tudni állítani. Tudni kell, hogy ők szolgálatvezényléssel dolgoznak. Gyakorlatilag, mintha két műszak lenne. A plusz két fővel tudjuk biztosítani azt, hogy folyamatosan, a hét minden napján jelen legyünk, legyen szó járőr-tevékenységről, lakossági bejelentésről…
Vincze Adél
Fotó: Czigóth Sándor
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. július 2-án megjelent számában olvasható.