Jubileumi falunap volt Molnáriban
Jubileumi falunap volt Molnáriban. A község fennállásának hétszázadik évfordulóját ünnepelték a helyiek. A szombat délelőtti szentmisén megemlékeztek az élő és elhunyt lakosokról, délután pedig színes programok várták az érdeklődőket.
A községet először 1321-ben említik meg egy oklevélben, tudtuk meg Kósa Jánostól, Molnári polgármesterétől.
– Ez a 700-ik évfordulója a településnek. Az első írásos említése Molnári településnek, amikor a Kőszegi Kakas Miklóstól a király, Károly Róbert elvette Kanizsa várát és a környező birtokokat az Osl családnak adta, aki később Kanizsai családnéven vált ismertté. Ennek során kerül megemlítésre egy 1321. szeptember 25-i Anjou-kori oklevélben Molnári település először. Ehhez kötjük a településünk megalapítását – nyilatkozta Kósa János, Molnári polgármestere.
A kulturális és a kulináris programok is kiemelkedő szerepet kaptak a falunapon.
– Egy gulyáslevest készítek kis zöldséggel, ami finom lesz, az előbb kóstoltuk meg. Hozzák majd a fasírozottat még. Vannak savanyúságok hozzá –mesélte Kollár György.
A gyerekekre is gondoltak az asszonyok, nekik palacsintával készültek. A hagyományos barack- és eperlekvárral töltött mellett, a fekete Noah ízesítésűt is ki lehetett próbálni.
– Van a nagyon finom fekete Noah szőlő, amiből mi már nem bort, hanem lekvárt készítünk a palacsintákhoz. Nagyon egyszerű az elkészítése. Leszemezzük, átpasszírozzuk és felfőzzük, ugyanúgy mint a többi lekvárt. Cukrot rakunk hozzá és nagyon finom enyhén savanykás és nagyon-nagyon illatos szőlő ez, és finom belőle a lekvár – mondta Kotnyek Gáborné.
Az elmúlt 700 év jellemző katonai viseleteit, a Thury Vitézlő Oskolásoktól egészen a mai honvédekig is felsorakoztatták a falunapon.
K.R.
(Képek: Kanizsa TV)