Magyarországon áprilisban 5,1, Csehországban 3,1 százalékos volt az infláció

facebook megosztás

A két ország statisztikai hivatala egy napon adta közre adatait. Az MTI híre szerint Csehországban felgyorsult az infláció áprilisban, hiszen az árak 3,1 százalékkal emelkedtek. Ezzel szemben Magyarországon áprilisban 5,1 százalékos volt az infláció.

KSH: áprilisban 5,1 százalékos volt az infláció

Áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 5,1 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,8 százalékkal nőttek - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).     

Márciusban még 3,7 százalékos volt az infláció    

Utoljára 2012 decemberében volt 5 százalék az infláció. Elemzők 4,9 százalékos inflációt vártak áprilisra.    

A járműüzemanyagok ára 39,2 százalékkal magasabb lett, annak ellenére is, hogy az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal mérséklődött. A dohánytermékek jövedéki adója április 1-jén tovább emelkedett, ami a termékcsoport árának 3,7 százalékos növekedését eredményezte márciushoz viszonyítva és 20,1 százalékkal emelte egy év alatt. A szeszesitalok 3,0 százalékos áremelkedésével együtt a termékcsoport árszintje 12,2 százalékkal volt magasabb a tavaly áprilisinál.     

A maginfláció 3,1 százalékos volt, de ez éppen áprilistól a KSH új módszertana szerint nem tartalmazza a szeszesitalok és dohánytermékek árváltozását, ezzel a korábbi 73 százalék helyett a teljes fogyasztói kosár 63 százalékát fedi le. A márciusi maginfláció 3,9 százalékos volt.     

Az élelmiszerek ára 2,4 százalékkal emelkedett, a drágulás üteme tovább csökkent a márciusi 2,7 százalékról, amiben az egy évvel korábbi 8,7 százalékos magas bázisnak is szerepe lehetett. Ezen belül azonban az étolaj ára 22,8 százalékkal, a büféáruké 7,8, a rizsé 7,7, a margariné 7,5, a liszté 7,4, a száraztésztáé 6,8 százalékkal nőtt. A friss gyümölcsök éves áremelkedése a márciusi 12,3 százalékról 6,5 százalékosra fékeződött. A sertéshús ára 6,9 százalékkal, a párizsi és kolbász ára 1,6, a sajté 1,2 százalékkal csökkent.    

A tartós fogyasztási cikkekért 3,4 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül az új személygépkocsik 10,4 százalékkal drágultak, ami mérsékeltebb növekedés az előző havi 11,4 százalékosnál. A ruházati termékek 0,2 százalékkal olcsóbbak voltak, mint tavaly áprilisban.    

A szolgáltatások éves áremelkedése a márciusi 1,3 százalékosról 2,0 százalékosra nőtt. A postai szolgáltatások továbbra is 7,0 százalékkal voltak drágábbak az egy évvel korábbinál, a telefon és internet szolgáltatási tarifák 3,0 százalékkal csökkentek.

Csehországban felgyorsult az infláció áprilisban

Csehországban áprilisban éves összehasonlításban 3,1 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, ami tavaly szeptember óta a legnagyobb emelkedés - jelentette a Cseh Statisztikai Hivatal.

Az előző hónaphoz mérve átlagosan 0,8 százalékkal voltak magasabb az árak.     

Az inflációt leginkább az üzemanyagok (16,5 százalék) és a dohányáruk (19,5 százalék) árának emelkedése befolyásolta. Márciushoz viszonyítva drágultak az alkoholos italok, a frissítők, a dohányáruk és az élelmiszerek is - közölte Pavla Sedivá, a statisztikai hivatal szakigazgatója.     

Az áprilisi áremelkedés magasabb a vártnál, az elemzők 2,7 százalékos inflációra számítottak a márciusi 2,3 százalék után   

Tavaly júliustól idén márciusig az infláció folyamatosan csökkent Csehországban. Szakértői vélemények szerint májusban is gyorsulni fog az infláció, mert a hónap közepén hosszabb idő után kinyithat az összes kiskereskedelmi bolt, és nagyon valószínű, hogy sok helyen emelik az árakat.    

Piaci elemzők az idén három százalék körüli éves átlagos inflációval számolnak.    

A cseh statisztikai hivatal az export- és az importárak márciusi alakulásáról is beszámolt. A kiviteli árak 2,5 százalékkal, a behozataliak pedig 1,6 százalékkal emelkedtek éves összevetésben.

MTI

(Borítókép: Krizsán Csaba/MTI)

 

Minden jog fenntartva! © KANIZSA MÉDIAHÁZ Nonprofit Kft.