Hátráltatja a mezőgazdasági munkálatokat a sok eső
Az áprilisi és a májusi időjárás óriási kihívás elé állította mezőgazdászokat – mondta el Híradónknak Sabján Krisztián, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Zala megyei elnöke. A szokatlanul sok csapadék mellett a hőmérséklet-ingadozás is lassítja a munkákat a termőföldeken.
A januártól március végéig tartó aszályos időszakot két olyan hónap váltotta fel, ami rengeteg csapadékot hozott a térségben. Mint azt Sabján Krisztiántól megtudtuk: Nagykanizsán márciusban 8-10 mm, míg májusban már 100-150 mm eső hullott le. Ennek a nagy része ráadásul az utóbbi két hétben.
-– A kukoricavetések nagy részén gyomirtást terveztek, de a gyomok lassan túlnőnek az érzékeny fejlettségi fázison és elég nagy probléma. A vetések egy részében belvizes foltok alakultak ki, ami nem tud elszivárogni, és ezeken a területeken kipusztulnak az állományok. A hűvös idő a kalászosoknak igazából kedvez, de a napraforgó, a kukorica és a szója mondhatni fázik – nyilatkozta Sabján Krisztián, a NAK Zala Megyei Szervezetének elnöke.
Ács Norbert, kiskanizsai gazdálkodó szerint a szántóföldeken mindig szükség van a csapadékra, de április vége óta a kelleténél jóval több esett. Az elázott talajon nem tudnak a gépekkel dolgozni, így néhány munkafolyamattal csak nehézkesen haladnak. A termés minőségét viszont - előreláthatólag - nem befolyásolja a sok eső.
– A tavaszi vetésűeknél még nem lehet megmondani, mert ahol most még víz áll a területen, ott sem feltétlenül lesz víznyomott, így terméscsökkenés nem jósolható meg előre. A nyári betakarítású növényeknél pedig jól jött ez a csapadék. A búzának a minőségét ez még nem rontja, tehát most kalászol, ezután fog virágozni, így a csapadék kell neki, főleg a szemtelítődés időszakában. Úgyhogy hasznosnak hasznos – mondta Ács Norbert mezőgazdasági vállalkozó.
A mezőgazdász hozzátette: mivel a feladatokat muszáj elvégezniük, így kénytelenek napról napra az időjárás-jelentésre hagyatkozni, és kihasználni a csapadékmentes időszakokat.
K.V.
(Képek: Kanizsa TV)