„…az önök helyi politikai játékában nem kívánok részt venni…”
A címben idézett mondat is szerepelt Cseresnyés Péter válaszüzenetében, miután interjút kértünk tőle a Nagykanizsát is érintő újabb állami kompenzáció kapcsán. Ismerve az elmúlt hónapok történéseit, kijelenthetjük, papírforma-eredmény született, mégis fontos kiemelni: a térség országgyűlési képviselője még egy mondhatni pozitív hír kapcsán sem tartja fontosnak tájékoztatni a Kanizsa Újság olvasóit és a Kanizsa TV nézőit.
Mint ismert: május elején a kormányzat a válsághelyzetben Nagykanizsát újabb 588 millió forinttal kompenzálta, így összességében 1 milliárd 877 millió forint plusz forrás jut a városi költségvetésbe. Az általános működési támogatásból Zalaegerszeg ezúttal 630 millió forintot, az ellenzéki polgármesterrel bíró Érd 777-et kapott, míg a szintén kormányellenzéki vezetésű Szombathely egy forintot sem. A bejelentés után kértünk interjút Balogh Lászlótól, Nagykanizsa polgármesterétől és Cseresnyés Pétertől is.
A városvezető telefonon azt közölte, az interneten hozza nyilvánosságra közleményét, azt használjuk a beszámolónkhoz, ám az eredeti bejegyzéstől eltekintve nem szentelt újabb írást a kompenzációnak. Cseresnyés a megkeresésünkre írt válaszlevelében szintén utalt arra, hogy a témával kapcsolatban használjuk más médiumok munkáit. A soraival elég sarkos véleményt alkot a politikus a Kanizsa Újság szerkesztőségéről.
„Köszönettel vettem megkeresését, azonban az önök által az elmúlt időszakban végzett tevékenységet látva nem kívánok élni a felkínált lehetőséggel. Ennek oka egyszerű. Információim szerint az önökhöz köthető médiumok nagyon elfogult és egyoldalú tájékoztatást végeznek, nem idegenkedve a valóságtól való elrugaszkodástól sem. Ez inkább kampánytevékenységnek tűnik számomra, mint újságírásnak, így az önök helyi politikai játékában nem kívánok részt venni. Miután fontosnak tartom a tájékoztatást képviselői tevékenységemről, javaslom más médiumok által velem készített anyagok használatát, amennyiben érdeklődnek munkám, tevékenységem iránt.” – fogalmazott az országgyűlési képviselő.
Mi változatlanul érdeklődünk Cseresnyés Péter munkája iránt, így történhetett meg az is, hogy meghallgattuk az egyik rádió helyi hírblokkjában leadott interjúját. Ebben bejelentette: Kiskanizsán valósul meg a HACSuNK-féle közösségi tér. Ez az akciócsoport korábban 400 millió forintos uniós forrást nyert közösségi célok lebonyolítására, támogatására, valamint kulcsprojektként egy ifjúsági centrum létrehozására. A tagok a fiataloknak szánt komplexumot a volt Piért-raktár helyére tervezték, amit az ÉVE-frakció nem hagyott jóvá. Cseresnyés Péter az új helyszín kapcsán adott interjújában - ez a rádióban valamivel több mint két perc volt - kétszer is előveszi a „szivárványkoalíció” megnevezést, és azzal vádolja a közgyűlési többséget adó frakciót, hogy tagjainak - ahogy fogalmaz - „…nem számít 400 millió forint. 400 millió olyan forint, amit itt a városban lehetne felhasználni. S nem számít nekik az, hogy a fiatalok a Mozikertben, ’56-os emlékkertben vagy pedig egy kulturált helyet biztosító közösségi térben töltik el a péntek délutánt.”
Fodor Csaba szerint ők szerettek volna tisztán látni, az uniós forrás elköltése kapcsán. Kiemelte: nem tartják helyesnek, hogy ezeket a pénzeket jórészben a tagok kapják meg. Vagy éppen olyan valakik kapnak belőle, akik már sok-sok tízmillió forintot elvittek ebből a városból. Jelesen Cseresnyés Péter magatartásának köszönhetően, ebből a 400 millióból majdnem 42 millió elvándorolt ismételten egy csömöri kerékpáros alapítványhoz – hangsúlyozta Fodor Csaba.
A hivatalos adatok szerint a csömöri székhelyű Magyar Kerékpársport és Utánpótlás Alapítvány 41.846.500 forintot kapott a Kerékpársporttal az egészségért – szemléletformálás Nagykanizsán elnevezésű projektjére a HACSuNK-féle forrásból. A kiskanizsai plébánia fejlesztésére, bővítésére 132 millió jut.
Az ÉVE-frakció abban egyetért Cseresnyés Péterrel, hogy a kiskanizsai helyszín jó választás az ifjúsági centrum létrehozására. Fodor Csaba szerint már a közgyűlésen is fel lehetett volna vázolni ezt a lehetőséget, a Piért-raktár és két, esetleg három másik lehetséges helyszín mellett.
– Kényszerhelyzetbe hozták az önkormányzatot, ahelyett, hogy választhattunk volna a hely elhelyezkedése, az ingatlan jellege, s az alapján, hogy ehhez mennyi pénzt kell utólag hozzátenni. Ezért lett volna fontos, hogy legalább egyeztetésre üljenek le velünk, de erre nem került sor, inkább izomból akarták elfogadtatni a Piért-raktárt. Nem csoda, hisz ezt szokták meg az elmúlt években.
Mikó-Baráth György
(Borítókép: Horváth Zoltán)
Ennek a cikknek a nyomtatott változata a Kanizsa Újság 2021. május 21-én megjelent számában olvasható.