Váratlan vendégek a postaládákban
Váratlan vendégek költözhetnek a postaládákba. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület arra hívja fel a lakosság figyelmét, hogy márciustól, a nyár második feléig széncinegék fészkelhetnek a levélszekrényekben.
A széncinege az ország egyik leggyakoribb madara, így bárhol számíthatunk erre a jelenségre, tudtuk meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivőjétől. A szakértő hozzátette: a fajra jellemző, hogy nem ragaszkodik a klasszikus, magasban lévő fészkelőhelyekhez, ezért ahol hiányzik vagy felakadt a postaláda levélbedobó ajtaja ott szívesen költ az énekesmadár. Amennyiben már beköltözött a kismadár, akkor a postaládák rendeltetésszerű használatát fel kell függeszteni – hangsúlyozza az egyesület szóvivője - mert a bedobott küldemények károkat okozhatnak a tojásokban és a kotló szülőkben is.
– Ki kell írni egy kis cetlire a postaládához, hogy: Kedves postás, ne dobja be a küldeményt, mert madarak fészkelnek benne! Valami alternatív levélgyűjtőt, vászonszatyrot, műanyagszatyrot érdemes kihelyezni. Nagyon gyakran beruháznak és vesznek egy másik postaládát és azt helyezik ki. Általában egy költés a postaládában olyan másfél hónap alatt zajlik le, beleértve a fészeképítés elindulását a fiókák kirepüléséig – mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.
A széncinege mellett a gyurgyalag is érdekes helyen alakítja ki a fészkét. Szabó Zsolt természetfotós Nagykanizsa közelében már többször lencsevégre kapta a faj egyedi lakhelyépítési szokásait.
– Azért érdekes a gyurgyalag, mert hogy se nem fészekben, se nem odúban költ, hanem a földben ás egy másfél, két méter hosszú járatot, aminek a végében egy költőüreget ás. Durván öt-hat kiló földet megmozgat amikor ezt a költőüreget kiássa, idetolja a tojásait és itt neveli fel a fiókáit – mesélte Szabó Zsolt természetfotós.
Márciusban a vándormadarak többsége is megérkezik az emberi lakóhelyek közelébe, ezért fontos, hogy fokozottan figyeljünk rájuk.
K.R.
(Borítókép: Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, Fotó: Szabó Zsolt)